"Уикилийкс": САЩ тайно са финансирали опозицията в Сирия
Сирийският президент Башар Асад   
Източник: ЕПА/БГНЕС
12

Американският държавен департамент тайно е финансирал политически опозиционни групи в Сирия и проекти, включително сателитна телевизия, излъчваща антиправителствени програми в страната. Това сочат дипломатически грами, предоставени от сайта "Уикилийкс" (WikiLeaks) на американския вестник "Вашингтон пост".

Сателитната телевизия "Барада Ти Ви" (Barada.tv), която е базирана в Лондон, започна да излъчва през април 2009 г., но засили дейността си в отразяването на масовите протести в Сирия в рамките на дългосрочна кампания за сваляне на автократичния лидер на страната Башар Асад. Телевизията е тясно свързана с Движението за справедливост и развитие - базирана в Лондон организация на сирийски изгнаници.

Дипломатическите документи сочат, че

САЩ са предоставили 6 млн. долара

на движението от 2006 г. насам, за да управлява сателитния канал и да финансира други дейности вътре в Сирия.

Парите потекли още по времето на президента Джордж Буш, след като той замрази политическите отношения с Дамаск през 2005 г., но финансовата подкрепа е продължила и при президента Обама, дори след като администрацията му се опита да възстанови отношенията с Асад.

Белият дом изпрати посланик в Дамаск за първи път от шест години насам, припомня "Вашингтон пост".

Не е ясно

дали Държавния департамент все още финансира

сирийски опозиционни групи, но грамите сочат, че са били заделени пари поне до септември 2010 г.

Тъй като част от тези пари са предназначени за програми и дисиденти вътре в Сирия, "Вашингтон пост" не публикува имена и подробности за програмите по молба на Държавния департамент, според който подобни разкрития биха застрашили сигурността на тези хора.

Документите на "Уикилийкс" сочат, че американски дипломатически служители в Дамаск започнали да се тревожат през 2009 г., когато разбрали, че сирийски разузнавачи разпитват за американските програми.

Някои служители препоръчали Държавния департамент да преосмисли участието си в подобни програми, тъй като това би изложило на риск усилията на администрацията на Обама за възобновяване на отношенията с Дамаск, отбелязва "Вашингтон пост".

Коментари 12
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

12 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

.

Александрина и Феодор се разделиха с приключението „Един за друг”

Любопитно Преди 3 часа

Участието си в романтичното предаване продължават Поля и Здравко

президентът на Азербайджан Илхам Алиев

Русия: Азербайджан наруши споразумението за прекратяване на огъня с Армения

Свят Преди 3 часа

По-рано азербайджанското министерство на отбраната заяви, че е поело контрола над някои помощни пътища в Нагорни Карабах

Варна кану каяк

Протест срещу преминаването на АМ "Струма" през Кресненското дефиле

България Преди 5 часа

Пред общината бяха наредени гумени лодки и каяци, колела

Пламен Димитров

КНСБ: Инфлацията за последните 25 месеца е малко над 28%

България Преди 6 часа

По думите му единственият начин да се овладее инфлацията е да се генерира нов растеж

дрегер архив

За едно денонощие: Установени са 17 случая на водачи зад волана след употреба на алкохол

България Преди 7 часа

Данните са междинни и в тях са включени резултати, обобщени до 16:00 часа днес

.

Румънска сенаторка по стъпките на Путин: Иска Румъния да анексира територии на Украйна

Свят Преди 7 часа

Сенаторката реагира незабавно с изявление от новата си партия SOS Romania

джендър

Световната федерация по лека атлетика забранява трансджендъри да участват като жени

Свят Преди 8 часа

"Да предпазим женските категории в нашия спорт, като ограничим участието на трансджендър атлети"

пол

Германия улеснява процедурата за смяна на пола

Свят Преди 9 часа

Тази процедура е дълга, скъпа и се счита за унизителна от засегнатите лица

Владимир Путин и Ердоган

Ердоган благодари на Путин за удължаването на зърнената сделка

Свят Преди 9 часа

Освен това той казал, че Турция и Русия „могат да предприемат нови стъпки на основата на икономическото сътрудничество, съгласувано в Сочи“

Владимир Путин

Хърватия: Бихме арестували Путин

Свят Преди 10 часа

Хърватия признава Международния наказателен съд

„Най-странната рап битка“ чрез изкуствен интелект

Изкуствен интелект организира рап битка между политици

Любопитно Преди 10 часа

„Най-странната рап битка в историята“ с участие на унгарският министър-председател Виктор Орбан

Доналд Тръмп

"Животно, подкрепено от Сорос": Тръмп с първи предизборен митинг

Свят Преди 10 часа

Той все още очаква резултатите от разследването по негов адрес

The Specialized Prosecutor"s Office is investigating officials from Bulgaria’s Ministry of Interior into alleged fraud

66 души са задържани при спецакция във Варненско

България Преди 10 часа

Криминалистите са намерили и иззели над два килограма марихуана, метамфетамин и хероин, немалка сума пари и електронна везна

Медведев

Медведев: Tрябва да се забрани на "чуждестранните агенти" да изкарват пари в Русия

Свят Преди 11 часа

Руският закон за "чуждестранните агенти" е насочен към хора, медии и неправителствени организации в Русия, които не се придържат към линията на правителството

<p>Рийз Уидърспун и съпругът ѝ взеха &quot;трудно решение&quot;</p>

След 12 години брак: Рийз Уидърспун и съпругът ѝ взеха "трудното решение" да се разведат

Любопитно Преди 11 часа

„Насладихме се на толкова много прекрасни години заедно и продължаваме напред с дълбока любов, доброта и взаимно уважение към всичко, което сме създали заедно“, каза двойката в съвместно изявление

Гордън Мур

На 94 години почина съоснователят на "Intel" Гордън Мур

Свят Преди 12 часа

Мур и Робърт Нойс основават "Intel" през юли 1968 г.