САЩ и Русия засилват дипломатическия натиск върху враждуващите страни в Сирия за мирно уреждане на конфликта. Вашингтон и Москва обявиха, че в близките седмици ще се опитат да организират международна конференция за спиране на гражданската война, отнела живота на повече от 70 хил. души, пише в. "Ню Йорк таймс".
Съвместната инициатива беше оповестена от американския държавен секретар Джон Кери и руския външен министър Сергей Лавров след напрегнати разговори в руската столица.
Тя изглежда показва, че САЩ и Русия имат силно желание да сложат край на опасното изостряне на конфликта след появилите се доказателства за използване на химически оръжия, увеличаващият се брой цивилни, бягащи от бойните действия, и бежанската криза, връхлитаща съседите на Сирия. Напрежението в региона се покачи още повече след израелските въздушни удари в Сирия през почивните дни, отбелязва изданието.
САЩ и Русия, които подкрепят противопоставящите се страни в
сирийския конфликт, заявиха, че
заедно ще настояват за ново преходно правителство,
посочва в. "Вашингтон пост".
Тези съвместни усилия биха представлявали нов момент на сътрудничество между Вашингтон и Москва във време, когато гражданската война в Сирия сериозно застрашава стабилността в Близкия изток, където и САЩ, и Русия имат значително влияние, коментира вестникът.
Засега не е ясно как точно ще проработи конференцията.
Според Лавров целта й ще бъде подсилване на Женевското споразумение, призоваващо за преходно правителство, но оставящо нерешен въпроса какво ще стане със сирийския президент Башар Асад, изтъква британският в. "Индипендънт".
Кери изглеждаше доста по-отстъпчив от Лавров по въпроса, след като журналист попита как конференцията би се отнесла към многократните заявления на Вашингтон, че Асад няма място в бъдещо правителство. Руският външен министър каза, че това е нещо, което трябва да се реши от сирийския народ, докато американският държавен секретар заяви, че макар да не вижда как Асад би могъл да остане на власт, това не е въпрос, който може да се реши за една нощ - доста по-некатегорична позиция, отколкото САЩ изразяваха досега, коментира изданието.
Това беше първото посещение на Кери в Русия, откакто стана държавен секретар. То дойде в момент на захлаждане в отношенията между Вашингтон и Москва и главният му фокус беше върху областите, в които двете страни биха могли да постигнат напредък преди планираното за лятото посещение на американския президент Барак Обама в Русия, отбелязва "Индипендънт".
Междувременно сирийските бунтовници
успяха да свалят изтребител на правителствената
армия
в северната провинция Алепо, съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека, цитиран от Франс прес.
Според данните изтребителят обстрелвал район близо до военното летище "Менег". Съдбата на пилота остава неизвестна. В неделя организацията съобщи, че бунтовниците са превзели голяма част от летището.
Днес се водиха тежки боеве близо до затвореното от януари международно летище на Алепо и летището "Найраб". В началото на годината бунтовниците започнаха "битката за летищата на Алепо", за да лишат режима от главното му предимство. Те нападнаха международното летище, военните летища "Джара" и "Кувейрис" на изток, "Менег" на север и "Найраб" на юг. До момента те са поели контрола над "Джара".
Бунтовниците също така държат почти всички летища на северозападната провинция Идлиб.
Сирийската армия пък
превзе стратегическия град Хирбет Газале в южната част на страната след двумесечни боеве
с бунтовниците, съобщи Ройтерс, като се позова на източници от опозицията.
Превземането на града, намиращ се на пътя за Йордания, може да помогне на правителствените войски да си възвърнат контрола върху международен транзитен маршрут.
Бунтовниците загубиха града, след като подкрепяният от Йордания сирийски опозиционен военен съвет не успя да им достави оръжия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!