Над 600 убити в Сирия от началото на бунтовете
Над 600 убити в Сирия от началото на бунтовете   
Източник: ЕПА/БГНЕС

617 сирийци са убити от началото на политическите бунтове в средата на март, обявиха днес активисти на продемократичните протести, цитирани от ДПА.

Имената на загиналите са изнесени от група привърженици на Кюрдската партия "Азади" ("Свобода") във Фейсбук, посочи базираната в САЩ Сирийска партия за реформи.

Други сирийски правозащитни организации съобщават за най-малко 500 убити цивилни по време на протестите и хиляди арестувани.

Сирийски военен източник, цитиран от държавна осведомителна агенция Сана, отрече твърденията за дезертьорство и разкол в някои армейски части. Качен в интернет видеозапис неотдавна показа сирийски войник християнин да скандира искания за свобода редом с протестиращи - мюсюлмани и християни.

Членове на опозицията обвиниха правителството за смъртта на няколко висши военни през изминалите седмици, които според тях били убити, а телата им обезобразени за назидание на войниците, които отказват да се подчинят на заповед да стрелят срещу демонстранти.

Правителството обвинява за убийствата екстремистки терористични групи.

Командването на сирийската армия прехвърля танкове в предградия на столицата Дамаск,

предаде ИТАР-ТАСС. Очевидци съобщават за колони бронирана техника, която се прехвърля от позиции до окупираните от Израел Голански възвишения към югозападните части на столицата.

Властите изглежда се готвят за нови опити на привържениците на опозицията да проникнат на централния площад в Дамаск за планираните за утрешния "петък на гнева" протести срещу правителството.

Стотици сирийци са избягали днес пеш от страната си към северните райони на съседен Ливан, съобщи Франс прес. Бегълците казват, че в граничния сирийски град Тал Калах са избухнали вълнения.

Бягащите - повечето от тях жени и деца, носещи дюшеци и дребна покъщнина - навлезли в Ливан през неофициален пункт в граничния район Уади Халед. Махмуд Хазаал, бивш кмет на ливанския град Мкайблех каза, че около 700 души са прекосили границата, за да се подслонят у роднини в Ливан.

Москва призова Дамаск да изправи пред съда виновните за убийствата на хора

при потушаването на протести и при сблъсъци на демонстранти със силите за поддържане на реда.

"Разчитаме, че Дамаск ще извърши ефикасно и прозрачно разследване на всички ексцеси, довели до гибелта на хора, и че виновните ще бъдат изправени пред съда", заяви говорител на руското външно министерство.

Миналата нощ дълбоко разделеният Съвет за сигурност на ООН не успя да постигне споразумение за подкрепена от САЩ и европейските страни проекторезолюция, в която се осъждаше насилието в Сирия срещу мирни протестиращи.

Русия заяви, че има убити и сред служителите на силите за сигурност и че ставащото в Сирия не застрашава световния мир. Китай и Индия призоваха за политически диалог и мирно решаване на кризата, без да споменават осъждане. Ливан подчерта специалните си отношения със Сирия и изрази подкрепа за решението на президента Башар Асад да отмени извънредното положение и да проведе реформи.

Европейският съюз ще обяви принципното си решение за налагане на санкции

срещу Сирия в петък, съобщи източник от Европейската комисия. Според източника санкциите срещу Сирия ще бъдат аналогични с приетите през февруари санкции срещу Либия. Това включва забрана за издаване на визи на представители на сирийското ръководство, които според Брюксел носят отговорност за репресиите срещу участниците в антиправителствени демонстрации. ЕС може да замрази помощите за развитие, които се отпускат редовно на Сирия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 12 минути

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 1 час

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 10 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 11 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 11 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 11 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 12 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 12 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 13 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 13 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 14 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях