Н е сме обсъждали оставката на правителството, имахме делова работа по дневния ред, имаше важни позиции по него, каза министърът на околната среда Искра Михайлова, която от 1 юли ще бъде евродепутат, след заседанието на кабинета.
Сега отиваме в парламента да си свършим работата по темата за вота и чакаме консултациите, добави тя.
Попитана кога ще бъде освободена от поста, след като бе избрана за депутат в ЕП, министърът каза, че е направила всичко което трябва - "подала съм оставката си във връзка с избора и очаквам внасяне на предложение и гласуване в Народното събрание. Първи юли е денят на клетвата в ЕП и до тогава би трябвало оставката да е приета".
Михайлова смята, че оставя подредено министерство, което работи в много добра кондиция. Министърът отчете като успех наложеното присъствие на околната среда във всички хоризонтални политики.
Попитана дали ще бъдат възстановени плащанията по ОПОС министърът каза, че страната ни е изпратила официалната позиция
Направили сме абсолютно всичко, което се искаше от нас, предстои становището на ЕК, планираме разговори на високо равнище с генерален директор на Генерална дирекция "Регионална политика" и след това сме заявили желание за среща с еврокомисаря Йоханес Хан, добави Михайлова.
По думите й изпратената от българската страна позиция е стабилен документ, който показва всички положени усилия, включително и в системите за управление и ревизията на договорите и наложените финансови корекции. Тя отбеляза също подкрепата на правителството за гарантиране на плащанията от държавния бюджет, за да продължи работата по изпълнението на проектите.
Има плащания не само по ОПОС но и по другите програми, тъй като ЕК стопира плащанията от декември до март по всички програми, поради финансови проблеми на самата Комисия, уточни министърът. Тя добави, че Национален фонд ще изпрати информация и до ЕК за осъществените в този период плащания, като тази информация ще бъде и публична.
В отговор на въпрос Михайлова изрази надежда спрените плащания да не са свързани с "Южен поток". Надявам се също управлението на програмите и успешното им изпълнение да е ангажимент както на страната-член, така и на ЕК, така че се надявам на разбиране и сътрудничество, добави тя. Утре, на изслушване в Комисията по европейските въпроси министърът ще информира за позицията на България и състоянието на финансовите корекции. Тя отбеляза, че размерът на корекциите е намален и от очакваните около 120 млн., в момента са към 97 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!