Обама призова Европа да си осигури енергийна независимост от Русия
Източник: ЕПА/БГНЕС

П резидентът на САЩ Барак Обама изрази очакване Европа да ускори усилията си за постигането на енергийна независимост от Русия, а Украйна скоро да кандидатства за прием в НАТО.

На съвместна пресконференция в Брюксел с председателите на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на Европейската комисия Жозе Барозу американският президент

призова Европа да прегледа собствените си енергийни ресурси, като отбеляза предимствата на шистовия газ.

Няма лесен и безплатен начин да се защитим, няма идеален източник на енергия – всеки източник има неудобства. Но Европа трябва да прецени в сянката на последните събития как да разнообрази и ускори постигането на енергийна независимост, посочи президентът. По неговите думи търговското споразумение с ЕС, чието сключване предстои, ще направи износа на втечнен газ от САЩ за Европа по-лесен, „което в днешните дни е особено важно“.

Обама посочи, че досега Киев не е подавал молба за членство в НАТО заради опасенията на Москва. Очаквам скоро това да се промени, заяви той.

Президентът добави, че руснаците са направили грешна преценка, но все още могат да работят с Украйна и международната общност за намаляване на напрежението.

По думите на Обама

наложените от САЩ и ЕС санкции срещу Русия ще бъдат задълбочени, ако руската страна продължи по същия път.

Преговорите са начинът за решаването на кризата, добави той. Обама коментира още, че наложените на Русия санкции са най-тежките след края на Студената война. Решени сме заедно да изолираме Русия заради нейните действия, поздравявам ЕС за решителните стъпки, предприети досега, за да покажем на Русия, че е предприела грешен ход, заяви американският президент.

Координираме възможността за по-задълбочени допълнителни санкции, ако руснаците продължат да настъпват в Украйна, заяви Обама след заседанието на Съвета ЕС-САЩ. Това би имало отражение върху световната икономика, например над онези, които са най-зависими от руския енергиен внос, добави той.

Обама допълни, че

Европа е най-близкият партньор на САЩ.

ЕС е част от основните ни ангажименти по света, а светът е по-сигурен и справедлив, когато сме заедно, коментира той. По неговите думи руските действия около кризата в Украйна не са били насочени само срещу една държава, а срещу света.

Американският президент призова военните бюджети на страните от НАТО да не бъдат ограничавани заради икономическата криза, защото работата на Алианса не би следвало да бъде осигурявана само от една държава. През април министрите от НАТО следва да преразгледат плановете за готовност за реакция при всякакви ситуации с оглед на последните събития на международната сцена, каза Обама.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Ван Ромпой изрази готовност ЕС да задълбочи санкциите срещу Русия, ако положението около Украйна се влоши още. Той коментира, че

санкциите не са наказание, а стимул за постигането на политическо решение.

Барозу заяви, че ЕС и САЩ ще бъдат „твърди“ в защитата на общите си ценности – мира, свободата, върховенството на закона и международното право. Неприемливите действия водят до сериозни последици, каза той. Решени сме не само да запазим и подкрепяме напредъка и независимостта на Украйна, но и да покажем, че неприемливото поведение не може да продължава, допълни Барозу. По неговите думи е неприемливо в XXI век дадена държава да завзема част от земите на друга.

Междувременно еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле каза, че ЕС смята да ускори процеса на либерализация на визовия режим с Украйна. „Надяваме се скоро да преминем от първия към втория етап на безвизовия режим“, каза той на разширена среща на членовете на украинското правителство с делегация на Еврокомисията. Фюле добави, че делегацията на ЕК е дошла в Киев да разговаря и „по икономически и други въпроси".

Преговарящите ще обсъдят предоставянето на икономическа помощ за Украйна, както и мерки за „ефективното изпълнение на споразумението за асоцииране“. Според него съответната „пътна карта“ съдържа конкретни предложения за подкрепа на Украйна. Европейската страна искала да изясни „какво предлага Украйна, за да се възползва от тези възможности“. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

България Преди 1 час

Автомобилът е преминал през жп прелеза при спуснати бариери

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 3 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 4 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 4 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 4 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 4 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 4 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 5 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 5 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 5 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 5 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 5 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 5 часа

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

Свят Преди 5 часа

Сред тях са четирима независими и седем, издигнати от партии

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 6 часа

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство