Сейф ал Ислам успял да избяга в Нигер
Източник: ЕПА/БГНЕС

Синът на сваления от власт и ликвидиран либийски лидер Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам, е преминал либийско-нигерската граница и вече е в Нигер, предаде Ройтерс, като цитира висш представител на Преходния национален съвет на Либия.

Сейф ал Ислам се страхува за живота си в Либия и както изглежда се опитва да уреди споразумение, за да се предаде на Международния съд в Хага, който издаде заповед за ареста му.

Според представителя на ПНС Сейф ал Ислам все още не е уредил тази сделка.

Има контакти с Мали и със Южноафриканската република и с други съседни страни, за да се организира неговото предаване, но той все още не е получил потвърждение и продължава да е в очакване, заяви представителят на ПНС, чието име Ройтерс не съобщава.

Вчера два южноафрикански вестника твърдяха, че в Либия е имало южноафрикански наемници, които се опитвали да изведат Сейф ал Ислам от страната, припомня Франс прес.

Според вестник "Рапорт" ставало дума за 19 наемници, наети от една или няколко южоафрикански фирми, свързани със семейството на Муамар Кадафи.

Те трябвало да осигурят защитата на полковника и на неговите близки. Според вестник "Бийлд" самолети били в готовност в Йоханесбург и Шарджа, в Обединените арабски емирства, за да приберат наемниците и евентуално Сейф ал Ислам, когато ситуацията го позволи.

В края на август южноафриканската преса съобщи, че група южноафриканци са съпровождали кортеж от Триполи за столицата на Нигер Ниамей, превозващ злато, чужда валута и диаманти на семейство Кадафи.

Месец по-късно отново южноафрикански наемници помогнали на съпругата на Кадафи - Сафия, на дъщеря му Айша и на двама от синовете му - Ханибал и Мохамед, да избягат в Алжир, съобщи южноафриканската преса тогава.

В неделя "Рапорт" написа, че най-малко двама южноафрикански наемници са били убити при нападението на конвоя, с който Кадафи се опита да избяга от Сирт на 20 октомври.

Засега южноафриканските власти проверяват информациите, но отказват коментари на публикациите. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Камиони в Кресненското дефиле

Важно за шофьорите: Без камиони по „Тракия“ и „Струма“ за няколко часа

България Преди 3 часа

До края на август всеки петък и неделя ще бъдат въвеждани същите временни ограничения за тежкотоварните камиони над 12 тона

Нацистки символи бяха открити в свърталището на група, свързана със задържаните за убийството на Георги Кузев

Нацистки символи и арестувани малолетни: ДАНС с акция след убийството на Георги Кузев

България Преди 3 часа

16 души са задържани при акцията, става дума за група, свързана със задържаните за убийството на Георги Кузев в Пловдив

Слънчев и горещ край на седмицата, но предстои рязък обрат във времето

Слънчев и горещ край на седмицата, но предстои рязък обрат във времето

България Преди 4 часа

Предстоят слънчеви и топли дни с температури до 35°, но синоптиците предупреждават за рязка промяна от вторник. Проникването на студен въздух от северозапад ще донесе краткотрайни порои, гръмотевични бури и градушки

Година от срещата в Аляска: Какво се крие зад „духа на Анкоридж“ между Тръмп и Путин

Година от срещата в Аляска: Какво се крие зад „духа на Анкоридж“ между Тръмп и Путин

Свят Преди 12 часа

Година след знаковата среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин в Анкоридж, условията за мир остават неприемливи за Киев. Въпреки дипломатическите совалки и „духа от Аляска“, фронтът е без голяма промяна, а боевете продължават.

.

DARA стана почетен гражданин на Варна

България Преди 13 часа

Освен нея бяха отличени и астрономът Иван Иванов и нидерландските общественици Ада Д’Амкур и Тон Делемаре

,

Близо 300 мигранти са задържани при опит да проникнат в Сеута

Свят Преди 13 часа

В сряда мароканските власти обявиха, че са предприели „мерки“ за предотвратяване на нов масов наплив към Сеута, след като в интернет се разпространявали множество публикации

,

Кървав инцидент в САЩ: Петима ранени при масова стрелба в университет, блокираха кампуса

Свят Преди 14 часа

Инцидентът край студентските общежития в щатския университет на Вирджиния станал малко преди началото на учебната година. Поне един човек е в критично състояние, а полицията издирва няколко заподозрени за кървавото нападение

.

Отвлякоха, отрязаха косата и ограбиха жена край Велико Търново

България Преди 15 часа

По случая са задържани четирима мъже и три жени

,

Кошмар на Халкидики: Земетресение разтърси Сивири след огнения ад, евакуираха и българи

Свят Преди 15 часа

Трус от 3,8 по Рихтер бе регистриран в Сивири броени часове след като голям пожар изпепели коли и застраши хотели. Стотици туристи, сред които и много българи, бяха евакуирани с лодки и автобуси, но ситуацията вече се нормализира

,

Пожар бушува в Слънчев бряг, евакуираха хора от палатки

България Преди 16 часа

Огънят е обхванал сухи треви и храсти в близост до жилищни комплекси и складове, а силен вятър затруднява гасенето. Четири противопожарни автомобила борят пламъците. По първоначална информация пожарът е тръгнал от самонастанили се с палатки

Трагедия на пътя: Жена загина при катастрофа с мотор край Ново село

Трагедия на пътя: Жена загина при катастрофа с мотор край Ново село

България Преди 16 часа

Мотоциклет излезе от пътното платно и се блъсна в бетонно съоръжение край с. Ново село. Пристигналият медицински екип само констатира смъртта на 57-годишната пътничка. Пробата за алкохол на водача е отрицателна, води се разследване

,

Воден смерч се изви над Черно море

Свят Преди 16 часа

Внушителна фуния се образува недалеч от брега край град Тиреболу, докато районът бе връхлетен от проливни дъждове и свлачища. Стихията се разсея над водата, а властите в Турция издадоха предупреждение за опасни валежи в 11 окръга

,

Русия иска обяснение от САЩ и Турция заради оръжейна сделка за Украйна

Свят Преди 16 часа

Мария Захарова заяви, че евентуално прехвърляне на американски ракети ATACMS и касетъчни боеприпаси от Турция на Украйна ще нанесе сериозна вреда на отношенията. Москва настоява за официални обяснения от Вашингтон и Анкара за сделката

,

Край на вековна традиция: Лихтенщайн въведе равенство при наследяването на трона

Свят Преди 17 часа

На националния си празник княжеският двор обяви преминаване към абсолютно първородство. Отсега нататък първородното дете, независимо от пола му, ще става престолонаследник. Регентът принц Алоис определи реформата като стъпка към модерното бъдеще.