Изпитание за Европа след промяната на американската политика за Либия
Американският разрушител (ескадрен миноносец) "Бари" изстрелва ракета "Томахоук"   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Трансатлантическите отношения са подложени на изпитание от отказа на САЩ да ръководят военната мисия в Либия, а официални лица от двете страни на океана описват конфликта като сигнал за пробуждане на военните и политически власти на Европа.

Великобритания и Франция полагат усилия да запълнят празнината, оставена от решението на Вашингтон да се отдръпне и военните амбиции на Европа биват подложени на изпитание.

Вчера Пентагонът заяви, че е изпълнил 1600 полета от началото на операциите на 19 март и повече няма да участва във въздушните удари по цели в Либия. Той ще продължи поддръжката на мисиите, като зареждане с гориво във въздуха и ще запази готовност за спешни удари, ако НАТО отправи такава молба.

Експерти от отбраната заявяват, че ходът на САЩ има значение и в дългосрочен план, тъй като изпраща

сигнал, че европейците не могат да разчитат на Вашингтон

за гарантиране на сигурността при кризи у техни съседи.

"Това, което видяхме в Либия има огромно значение. САЩ от 10 или 15 години казват, че искат европейците да поемат по-голям дял от товара по сигурността и трябва да обърнем внимание на този урок. В Европа трябва да правим много повече. Не може да продължим да очакваме, че САЩ ще поемат водещата роля", каза лорд Хътън, бивш министър на отбраната в последното лейбъристко правителство на Великобритания.

Бившият постоянен представител на САЩ в НАТО Никълъс Бърнс добави, че претовареният с войните в Ирак и Афганистан Вашингтон е приветствал френско-британското лидерство, макар и това да е първият случай в 62-годишната история на НАТО, при който САЩ нямат ясна водеща роля в операция на алианса.

Той обаче предупреди: "Има безпокойство в САЩ, че

европейските съюзници няма да са способни да осигурят интензивността на въздушните и морските операции,

която постигнаха САЩ в първите две седмици на операциите.

Потенциалното предизвикателство е дали могат да изпълнят ефикасен военен отговор, който да изтласка Кадафи и могат ли да избегнат политическото разцепление в един разделен натовски съюз по продължаването на въздушните удари?"

Високопоставен европейски дипломат спомена друг вид изпитание с изявлението, че страната му ще бъде разочарована, ако САЩ не се включат отново в операциите над Либия при възникване на извънредни обстоятелства.

Междувременно бунтовниците вече са недоволни от новото натовско командване.

Водачът на бунтовническата армия генерал Абдел Фатах Юнис разкритикува алианса, че не полага повече усилия за разбиване на обсадата на град Мисрата.

"Мисрата е подложена на пълно унищожение - каза той вчера. - НАТО ни дарява с по някоя бомбардировка тук-там и оставя хората в Мисрата да мрат дни наред. НАТО ни разочарова".

Въпреки че Либия е изключение - администрацията на Обама настоява, че тя не е от жизненоважен интерес за САЩ - решението да се остави Европа да поеме водещата роля е

част от по-обща тенденция на отстъпване във Вашингтон

в период, когато фискално затруднените САЩ очакват от съюзниците си да вършат повече.

"Много хора тълкуват това като много директен сигнал от другата страна на Атлантика, че е крайно време европейците да се вземат в ръце. Посланието към французите и британците е, че на среща на върха в Сен Мало през 1998 г. те казаха, че искат сами да се погрижат за бъдещето си по отношение на отбраната. Та какъв е проблемът?", заяви високопоставен британски представител от областта на отбраната.

Във Великобритания бремето на военните действия в Либия повдига въпроси дали трябва да се преразгледа решението на консервативното правителство от октомври да съкрати разходите за отбрана. Командващият военновъздушните сили вече призова за "реални увеличения" на неговия бюджет.

Кризата повдига въпроси и за европейското сътрудничество.

От едната страна е изграденото от Лондон и Париж тясно партньорство. Германия обаче реши да се въздържи при гласуването в ООН и да не играе никаква роля в операцията въпреки значителния авиационен капацитет на Берлин.

"Французите са бесни на германците заради позицията им спрямо Либия", каза британски официален представител.

Това, че след новогодишното парти ме цепи главата и не помня нищо, почти се понася. По-лошото е, че в офиса колегите съчуствено питат: "Шефът вика…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Русия призова за сдържаност, след като Тръмп предупреди Иран за възможен удар

Свят Преди 11 минути

Иран отрича да има програма за ядрени оръжия

НСИ: На човек от населението се падат по 9 755 лв. от БВП

НСИ: На човек от населението се падат по 9 755 лв. от БВП

България Преди 18 минути

Днес НСИ оповести ключовите показатели за България към 30 декември 2025 година. Следваща актуализация ще е на 3 април 2026 година

.

Европейски лидери обсъждат преговорите за мир в Украйна

Свят Преди 56 минути

Срещата е част от продължаващите неспирно от ноември дипломатически усилия за прекратяване на конфликта

,

Русия обяви, че е превзела още две села в Източна Украйна

Свят Преди 1 час

Вчера руският президент Владимир Путин обяви, че въоръжените сили на страната му напредват уверено по цялата фронтова линия

Джордж и Амал Клуни получиха френско гражданство

Джордж и Амал Клуни получиха френско гражданство

Любопитно Преди 1 час

Джордж и Амал Клуни официално получиха френско гражданство, след като напуснаха Холивуд от притеснение за възпитанието на 8-годишните си близнаци, избирайки живот във ферма във Франция, далеч от папараци и средата на Лос Анджелис

Разследват убийство на 75-годишен мъж, задържаха сина му

Разследват убийство на 75-годишен мъж, задържаха сина му

България Преди 1 час

Деянието е извършено по особено мъчителен начин чрез нанасяне на удари с нож в областта на гръдния кош

Лукашенко помилва 20 политически затворници

Лукашенко помилва 20 политически затворници

Свят Преди 1 час

Въпреки това в страната остават зад решетките над 1000 политически затворници

Вероятен външен вид на „Орешник“

Официално: Рускoто страшилище „Орешник“ вече е на бойно дежурство в Беларус

Свят Преди 2 часа

Беларус показа разполагането на ракетите, които могат да носят ядрени бойни глави. Новината беше потвърдена и от руското министерство на отбраната

„Моите слънчица“: Енрике Иглесиас и Анна Курникова споделиха снимка на четирите си деца

„Моите слънчица“: Енрике Иглесиас и Анна Курникова споделиха снимка на четирите си деца

Любопитно Преди 2 часа

Енрике Иглесиас и Анна Курникова споделиха първата семейна снимка с четирите си деца, след раждането на най-малкото на 17 декември, като отново показаха своя дискретен, отдаден на семейството живот далеч от светлините на прожекторите

Президентът назначи посланици в Колумбия, Италия, Португалия и Финландия

Президентът назначи посланици в Колумбия, Италия, Португалия и Финландия

България Преди 2 часа

Процедурата предвижда кандидатите да са предложени от Министерския съвет

,

Арестуваха мъж за домашно насилие над съпругата му

България Преди 2 часа

Обвиняемият вече е осъждан

Външният министър на Русия Сергей Лавров

Лавров: Украинците в Русия трябва да гласуват на изборите в Украйна

Свят Преди 2 часа

Руският външен министър заяви, че ръководството на страната „трябва да получи мандат за сключване на мирни споразумения“

Хърватия изпрати 1200 повиквателни за нововъведената задължителна военна служба

Хърватия изпрати 1200 повиквателни за нововъведената задължителна военна служба

Свят Преди 2 часа

Медицинската годност за военна служба ще бъде определяна от специалисти по трудова медицина

<p>Какво да видим и да ядем в най-щастливата страна в света</p>

БезГранично: Финландия - къде да отидем и какво да ядем

БезГранично Преди 2 часа

Ръководство за българския турист във Финландия