Последното писмо на Кадафи до Берлускони
Източник: ЕПА/БГНЕС
Убитият либийски лидер Муамар Кадафи е написал на 5 август писмо до бившия си приятел -  италианския премиер Силвио Берлускони, в което го моли да спре бомбардировките, които избиват либийците и техните деца, съобщава сп. "Пари мач".

В писмото Кадафи признава, че е изненадан от поведението на Берлускони, с когото бе сключил договор за приятелство в интерес на италианците и либийците.

"Скъпи Силвио, очаквах от твоя страна поне да се заинтересуваш от фактите и да се опиташ да посредничиш, преди да подкрепиш тази война", пише Кадафи.

"Не те упреквам за нещо, за което не си отговорен, защото знам добре, че не беше благосклонно настроен към това злодеяние, което

не прави чест нито на теб, нито на италианския народ...

Вярвам, че все още имаш възможността да се върнеш назад и да поставиш на преден план интересите на нашите народи...

Говори с твоите приятели и с вашите съюзници да спрат тази агресия срещу моята страна. Надявам се, че всемогъщият Бог ще те води по пътя на справедливостта", пише Кадафи.

Писмото е било предадено в началото на август на италианските власти в Рим от двойка италиански приятели на Кадафи, ръководещи агенция за момичета, набирани да присъстват на лекциите му в италианската столица.

В началото на либийския конфликт италианското правителство и по-специално Берлускони не искаха да изоставят Кадафи, с когото подписаха през 2008 г. договор за приятелство и икономическо сътрудничество. Бившата колониална сила беше първи търговски партньор на Либия.

Прогноза за развитието на отношенията между Италия и Либия

след смъртта на диктатора разпространи вчера Институтът за международни отношения, независим изследователски център, ползващ държавни и частни субсидии.

"Зад ритуалните декларации по повод новината за убийството на Кадафи прозират мисли, които не могат да се изповядат публично, но са свързани с червената нишка на заключението "все пак по-добре в гроба, отколкото в съда".

Облекчението е породено от съображенията, че живият Кадафи щеше да бъде пречка както за новите либийски лидери, така и за неговите новоизявени врагове, които поне през последните десет години му бяха приятели.

...Независимо кои щяха да бъдат съдиите му, дали либийски или интернационални, Кадафи можеше да разобличи доста от сегашните ръководители на бунта заради сътрудничеството им с неговия режим или пък да прикани да разкажат за приятелството си с него лидери, които го оневиниха, като Буш младши и Блеър, или го пуснаха да си опъва шатрата в техните градини, като Берлускони и Саркози.

Сега Берлускони се отърва с класическата, но претупана и неуместна сентенция

"Sic transit gloria mundi" (в превод от латински "Така преминава световната слава"), след като беше голям приятел на Кадафи с прегръдки, целуване на ръце и приклякване. Това бе още една реплика, която ще се впише в антологията от нашумели и нескопосани фрази на мистър Б., редом с такива като "Още не съм му телефонирал, за да не го безпокоя", изречена в началото на бунта в Либия.

Добре поне, че президентът Джорджо Наполитано внесе достойнство и мярка с думите "Затворена бе една драматична страница".

Кадафи го няма, но плетеницата от сделки между Италия и Либия остава - петрол и газ за ЕНИ, либийските дялове в "Уникредит", "Финмеканика", ФИАТ, "Ювентус" и много други, депозираните в наши банки пари, над сто италиански фирми, които оперират в Либия.

Никой не може да каже накъде ще завие новата Либия, но ние стопроцентово знаем, че ще бъдем нейни приятели, нещо повече - ще ни се иска да бъдем нейните най-добри приятели", заключава институтът.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов дрон изплува край Крапец, сапьори обезвредиха и граната в село Староселец

Нов дрон изплува край Крапец, сапьори обезвредиха и граната в село Староселец

България Преди 11 минути

Военноморските сили бяха вдигнати на крак за две паралелни операции в Североизточна България. Специализиран екип взриви на място безпилотен апарат с експлозив на плажа, след което обезопаси и корозирала ръчна граната в община Провадия

A1 Motor Park ще бъде домакин на първия мото Track Weekend в България

A1 Motor Park ще бъде домакин на първия мото Track Weekend в България

Любопитно Преди 45 минути

Двудневният мото уикенд събира любители и напреднали пилоти за свободни сесии, Superpole формат и пълно пистово изживяване на новото трасе край Самоков

Русия ще засили противовъздушната си отбрана до бреговете на Балтийско море

Русия ще засили противовъздушната си отбрана до бреговете на Балтийско море

Свят Преди 1 час

Това заяви областният губернатор Александър Дрозденко, след украински удари срещу местни енергийни и пристанищни съоръжения

Папа Лъв XIV: Шепа тирани опустошават света

Папа Лъв XIV: Шепа тирани опустошават света

Свят Преди 1 час

С остра реторика срещу войната и неравенството, Светият отец влезе в директен сблъсък с Доналд Тръмп

,

Войната с Иран удари доставките за Европа: САЩ бавят боеприпасите за Литва

Свят Преди 2 часа

Вашингтон е информирал редица съюзници от Балтийския и Скандинавския регион, че запасите им се изчерпват заради конфликта в Близкия изток; Вилнюс остава в постоянен контакт с Пентагона

Рядка четиридневна магнитна буря ще удари Земята

Рядка четиридневна магнитна буря ще удари Земята

Любопитно Преди 2 часа

Слънцето е решило да направи истинско светлинно шоу, чиито последици ще усетим от 17 до 20 април. Космическа буря от такъв мащаб е рядкост през пролетта – и тя не само влияе на настроението ви, но буквално може да е изпитание за кръвоносните ви съдове

,

Заплаха за атака с дронове срещу израелското посолство в Лондон вдигна полицията на крак

Свят Преди 2 часа

Въпреки засиленото полицейско присъствие и сигналите за планирана атака с дронове, от Скотланд Ярд уверяват, че към момента няма повишен риск за обществената сигурност

Деница Суруджийска

„В сянката на свободата“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Яхтата на Аристотел Онасис "Christina O" отново се продава за над 50 млн. евро

Яхтата на Аристотел Онасис "Christina O" отново се продава за над 50 млн. евро

Любопитно Преди 3 часа

Легендарният плавателен съд е бил домакин на Кенеди, Чърчил и Холивудски звезди

Крепост в небесата: Какво представлява „Самолетът на Страшния съд“ на САЩ

Крепост в небесата: Какво представлява „Самолетът на Страшния съд“ на САЩ

Свят Преди 3 часа

Създаден да оцелее там, където всичко останало би се превърнало в прах, този самолет не е просто транспортно средство. Той е последната линия на отбрана на Съединените щати – летящ команден център, проектиран да функционира по време на ядрена война

<p>&bdquo;Голото&ldquo; оръжие на Aprilia и приключенски турър от Moto Guzzi</p>

„Голото“ оръжие на Aprilia и приключенски турър от Moto Guzzi

Технологии Преди 3 часа

От Италия с любов: удоволствието да минеш през серпентините на Стелвио се въплъщава в модерния едноименен турър на Moto Guzzi, докато Tuono 457 идва под формата на „гол“ адреналин с марка Aprilia

Събота е ден за размисъл преди осмите избори за НС за последните 5 години

Събота е ден за размисъл преди осмите избори за НС за последните 5 години

България Преди 3 часа

Денят преди изборите е законово установен период на "предизборна тишина"

Снимката е архивна

Европа разполага със запаси от самолетно гориво само за шест седмици заради войната в Иран, казва енергиен шеф

Свят Преди 3 часа

Международната енергийна агенция предупреди, че заради блокадата на Ормузкия проток авиокомпаниите ще започнат да отменят полети „много скоро“. Докато KLM вече съкращава графици, запасите на Стария континент ще стигнат за по-малко от два месеца

За четири денонощия са инсталирани общо 7500 машини за гласуване

За четири денонощия са инсталирани общо 7500 машини за гласуване

България Преди 3 часа

Карантинираните машини са 500, като този брой е очакван и е в рамките на нормалното

Напусна ни баскетболният треньор Иван Балъков

Напусна ни баскетболният треньор Иван Балъков

България Преди 3 часа

Той е дългогодишен учител в ОУ “Петко Р. Славейков” в град Велико Търново