Кой на кого помага в Либия?
Либийски бунтовници си почиват в сградата на бившето либийско министерство на петрола   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Британски командоси са изиграли ключова роля за превземането на Триполи от либийските бунтовници, пише днес вестник "Дейли телеграф".

Според изданието бойци от 22-и полк от Специалната авиационна служба - едно от четирите подразделения на британските специални части, са в Либия от няколко седмици. Те изиграли ключова роля за координиране на действията, довели по падането на столицата.

Заповедта за участието на британските специални части в подготовката на въстаническите отряди е била дадена от премиера Дейвид Камерън, твърди "Дейли телеграф".

Британските командоси прикриват своето участие в операцията, като

носят цивилно арабско облекло

и използват същите оръжия както и либийските бунтовници.

При условие че Триполи вече е почти изцяло под контрола на въстаниците, бойците от британските специални части получили нова задача, пише вестникът -

да участват в издирването на Муамар Кадафи.

В Либия действат и няколко десетки френски военни съветници, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на говорителя на генералния щаб полковник Тиери Бюркар.

Те осигуряват връзката с политическия орган на бунтовниците - Преходният национален съвет (ПНС), съобщи Бюркар. Той подчерта, че френските военни не участват в бойни операции.

Французи и британци, облечени с цивилни дрехи, са разположени от седмици на източния фронт

 в Либия близо до въстаническите сили, предаде пък АФП.

Според кореспондент на агенцията, тези хора се намират в сградата на рафинерията край терминала Зуейтина, команден център на въстаниците за източния фронт, оглавявани от Фаузи Букатиф. Щабът е разположен на около 150 км югозападно от Бенгази, седалище на ПНС.

В края на април Великобритания, Франция, Италия, Египет и САЩ заявиха, че са изпратили военни съветници в помощ на ПНС.

От друга страна списание "Тайм" твърди, че

наемници от бивша Югославия са помагали на силите на Кадафи.

Те обаче напуснали полковника преди падането на Триполи.

Според "Тайм" анонимен пенсиониран генерал от бившата югославска армия, който бил дългогодишен съветник на Кадафи, го напуснал на 21 август, когато станало очевидно, че бунтовниците ще победят в битката за Триполи.

"Там владееше хаос. Цялата система просто се разпадна. Знаех, че това ще стане. Четири седмици не съм разговарял с Кадафи. Не искаше да ме изслуша.

Не можеш да се бориш срещу НАТО и да бъдеш толкова луд като този човек",

цитира изданието думите на генерала от югославската армия, който добавя, че Кадафи е "глупак".

Ветеран от хърватската армия от войната в Босна, артилерист, известен като Марио, също напуснал армията на Кадафи преди десетина дни. Той твърди, че го е направил, след като узнал от приятели в либийската армия, че "всичко бързо ще свърши, защото всичко вече е договорено".

Марио е бил командир на част, съставена от войници от Чад и от Южна Либия, а според неговите думи силите на Кадафи са били недисциплинирани и това се оказало голям проблем, когато НАТО започна въздушните нападения.

"Дисциплината бе лоша и те бяха прекалено глупави, за да научат нещо. Другата страна (бунтовниците - бел. ред.) беше също толкова лоша, ако не и по-лоша. Кадафи щеше да ги разбие, ако от НАТО не се бяха намесили", казал хърватският ветеран за "Тайм".

По думите на Марио, Кадафи бил ангажирал няколко ветерани от войните в бивша Югославия, главно сърби, които са му помагали в защитата на Триполи, но те един след друг напуснали неговия лагер.

Либийските бунтовници пък съобщиха, че са

задържали петима сърби

при опит да осигурят пътя, който води от Триполи до международното летище. Предполага се, че са снайперисти.

Посолството на Сърбия в Либия засега няма информация във връзка с тези твърденията, съобщи Танюг.

През април московският в. "Комсомолская правда" писа, че стотици "беларуски партизани" - военни съветници и разузнавачи, помагат на Кадафи да отблъсква ударите на НАТО.

"ИЮ Обзървър" пък съобщи, че между 300 и 500 европейски наемни войници, включително граждани на държави членки на ЕС, работят полковника.

ПНС обяви, че очаква помощта на ООН за реконструирането на армията и полицията на страната, но няма да поиска чуждестранни военни на терена. Това заяви днес либийският посланик в Обединените арабски емирства Ареф ан Найед, цитиран от Ройтерс.

Посланикът говори на заседанието на Контактната група за Либия в Истанбул, на която висши дипломати обсъждат по-нататъшните стъпки за страната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 3 минути

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 8 минути

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 22 минути

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Свят Преди 27 минути

Един от най-зловещите центрове за задържане на Русия е този в Таганрог

<p>Майкъл Болтън проговори за диагнозата си &ndash; агресивна форма на мозъчен тумор</p>

Майкъл Болтън проговори за диагнозата си – агресивна форма на мозъчен тумор – в емоционално първо интервю

Свят Преди 40 минути

"Намираш в себе си сили и решителност, за които не си подозирал, че притежаваш"

<p>Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела</p>

Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела във Ватикана

Свят Преди 45 минути

След всеки два кръга на гласуване бюлетините на кардиналите се изгарят в специална пещ

Кръв, кръст и корона: Как Борис I обърна съдбата на България

Кръв, кръст и корона: Как Борис I обърна съдбата на България

България Преди 56 минути

52 рода загиват, но една вяра възкръсва: Цената на християнството в България

Щети за близо 4 млн. лева: Разследват умишлен палеж край Ямбол

Щети за близо 4 млн. лева: Разследват умишлен палеж край Ямбол

България Преди 58 минути

Пожарът е избухнал на 29 април в село Ружица

„Празният престол“ в „Темата на NOVA“

„Празният престол“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Илон Мъск се сравни с Буда</p>

Илон Мъск се срещна с медиите и се сравни с Буда

Свят Преди 1 час

Някои репортери отбелязаха, че Мъск звучи "по-малко уверено" от преди

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

България Преди 1 час

Срещу него е образувано досъдебно производство

Фийби Гейтс

Дъщерята на Бил Гейтс разкри диагноза на баща си

Любопитно Преди 1 час

„Да доведеш мъж у дома е ужасяващо за него“, казва Фийби Гейтс

<p>САЩ връщат оръжията в играта, Украйна плаща с националното си богатство</p>

Тръмп одобри продажбата на оръжиe за Украйна

Свят Преди 1 час

Преди ден Киев и Вашингтон сключиха сделка за полезните изкопаеми

Защо на кардиналите им е забранено да ядат пиле и равиоли по време на конклава

Защо на кардиналите им е забранено да ядат пиле и равиоли по време на конклава

Свят Преди 1 час

Oт векове има строги правила, за да се предотврати разменянето на скрити послания

САЩ назначиха нов временен посланик в Киев

САЩ назначиха нов временен посланик в Киев

Свят Преди 2 часа

Последният посланик на САЩ в Украйна подаде оставка миналия месец