Кадафи обеща да разгроми Запада
Стотици привърженици на Кадафи се събраха снощи около резиденцията му, за да го предпазят от ракетен обстрел   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Либийският лидер Муамар Кадафи обеща на Запада "дълга и славна война" и прикани либийския народ да се включи с оръжия в тази битка.

В поредното си послание към либийския народ, излъчено по либийската държавна телевизия, той обеща, че ще разгроми западните сили и ще защити честа на либийците.

"Ние сме победителите, вие сте победените.

Няма да се изтеглим от бойното поле, защото защитаваме нашата земя и нашата чест. Вие ще бъдете разгромени, както бяха разгромени Хитлер или Мусолини. Всички тирани ще паднат", обеща Кадафи.

Полковникът обяви и че либийският народ вече е въоръжен. "Целият либийския народ е обединен. Либийските мъже и жени получиха оръжия и бомби. Вие няма да напреднете и няма да стъпите на тази земя".

Той се закани, че страната му никога няма да позволи на "кръстоносците" (християнските държави) да притежават и да експлоатират либийския петрол.

Операцията на международните сили срещу страната силно разгневи полковника и това бе второто му изявление за по-малко от 24 часа.

След началото на обстрела от международните сили вчера, Кадафи призова народа си

да се въоръжи за "революция".

Тази агресия само прави либийците по-силни и укрепва волята им, каза Кадафи. Той се закани, че либийците ще се опълчат на "колониалните кръстоносни" атаки и каза, че ще отвори оръжейните складове, за да въоръжи хората и да защити страната, "нейното единство, суверенитет и мощ".

Кадафи каза още, че

Средиземно море и Северна Африка вече са бойно поле.

Думите му следва да се приемат като заплаха за граждански и военни обекти в района.

Либия ще упражни правото си на самоотбрана съгласно член 51 от Устава на ООН, заяви още Муамар Кадафи в посланието си.

След западната военна операция, либийският режим вече не приема за валидна резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, налагаща забранена зона за полети над Либия, заяви в комюнике, публикувано през нощта, министерството на външните работи.

Либия поиска и спешно заседание на Съвета за сигурност. Въздушните удари срещу райони в западната част на страната са причинили жертви сред цивилното население и щети на граждански обекти, като пътища, летища и болници. Затова режимът смята за невалидна резолюцията и следователно

се смята в правото си да използва военната и гражданската си авиация, за да се защити,

продължава текстът.

Либия е решила да не сътрудничи повече на ЕС в борбата срещу нелегалната имиграция, заяви правителствен представител по държавната телевизия.

Междувременно телевизията съобщи, че въздушните удари на международната общност са били срещу цивилни зони в няколко либийски градове и при тях са били

убити 48 души, а 150 са били ранени,

предаде Ройтерс.

Според съобщението на либийските въоръжени сили са били атакувани Триполи, Сирт, Бенгази, Мисрата и Зуара.

Телевизията дори показа кадри от болница, където били настанени ранените.

– Скъпи, помниш ли онази чанта, която толкова исках? – Да, какво за нея? – Ами... пак я искам.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Грета Тунберг обвини Израел в геноцид след експулсирането си

Грета Тунберг обвини Израел в геноцид след експулсирането си

Свят Преди 24 минути

По време на речта си тя призова правителствата да предприемат действия, за да спрат Израел

Висшият адвокатски съвет призова ВСС да реши спора с и.д. главен прокурор и председател на ВАС

Висшият адвокатски съвет призова ВСС да реши спора с и.д. главен прокурор и председател на ВАС

България Преди 50 минути

Поводът - скандала между Борислав Сарафов и Галина Захарова

<p>Виждали ли сте го? Издирват 62-годишен мъж в Шумен (СНИМКА)</p>

Виждали ли сте го? Издирват 62-годишен мъж в Шумен

България Преди 2 часа

От полицията молят всички, които имат информация за местонахождението му, да подадат сигнал на телефон 112

Старт на преговорите между Израел и "Хамас" в египетския курорт Шарм ел Шейх

Старт на преговорите между Израел и "Хамас" в египетския курорт Шарм ел Шейх

Свят Преди 2 часа

Египетските и катарските посредници "работят с двете страни за установяване на механизъм"

Зеленски: Атакуваме Русия с произведени от Украйна ракети

Зеленски: Атакуваме Русия с произведени от Украйна ракети

Свят Преди 2 часа

Според Олег Александров, Русия и Северна Корея използват войната в Украйна, за да тестват и усъвършенстват севернокорейските оръжия на бойното поле

"Макрон трябва да си ходи": Френската опозиция призова за предсрочни избори

"Макрон трябва да си ходи": Френската опозиция призова за предсрочни избори

Свят Преди 2 часа

Давид Линар, депутат от консервативната партия "Републиканзите" също се присъедини към призивите за оставка на френския президент

Нов старт на делото, разтърсило Франция: Жизел Пелико беше посрещната с аплодисменти в съдебната зала

Нов старт на делото, разтърсило Франция: Жизел Пелико беше посрещната с аплодисменти в съдебната зала

Свят Преди 2 часа

Съдебният процес срещу 44-годишния строител започна в Ним, Южна Франция

Задействаха BG-ALERT в Добрич

Задействаха BG-ALERT в Добрич

България Преди 3 часа

Очакват големи количества валежи на територията на цялата област

Доживотен затвор за рецидивист, умъртвил 38-годишен с особена жестокост

Доживотен затвор за рецидивист, умъртвил 38-годишен с особена жестокост

България Преди 3 часа

Съдебният състав определи първоначален „специален“ режим за изтърпяване на наложеното на подсъдимия наказание

<p>Израел експулсира 171 души от флотилията за Газа, сред тях Тунберг и българи</p>

Израел експулсира 171 души от флотилията за Газа, сред тях Грета Тунберг и българи

Свят Преди 4 часа

Десетки членове на флотилията бяха вече експулсирани през уикенда

Удължаха задържането на украинеца, издирван за взривяването на газопровода "Северен поток"

Удължаха задържането на украинеца, издирван за взривяването на газопровода "Северен поток"

Свят Преди 4 часа

Описани както от Москва, така и от Запада като акт на саботаж, експлозиите доведоха до ескалация на конфликта в Украйна

<p>Просветният министър: AI ще удвои БВП на света</p>

Красимир Вълчев се позова на проучвания: AI ще удвои БВП на света

България Преди 4 часа

Това нарастване на икономиката ще е неравномерно

<p>Мика Зайкова: 10,3 млн. лв. за&nbsp;Плевен са &quot;пари за семки&ldquo;</p>

Мика Зайкова: Отпуснатите 10,3 млн. лв. за водната криза в Плевен са 8 депутатски заплати

България Преди 4 часа

По думите ѝ с разумни действия част от водната криза може да бъде разрешена

<p>Рекордното управление на Себастиан Льокорню (ОБОБЩЕНИЕ)</p>

Рекорд от 1958 г. насам: Себастиан Льокорню е най-кратко управлявалият френски премиер

Свят Преди 4 часа

Двайсет и седем дни след назначаването си Льокорню стана най-кратко управлявалият министър-председател в историята на Петата република, основана през 1958 г.

50 души са се грижили за организацията и безопасността на фаталното рали във Варна

50 души са се грижили за организацията и безопасността на фаталното рали във Варна

България Преди 5 часа

Продължава разследването на тежкия инцидент на рали във Варна

<p>Египет посочи какво е нужно за изпълнението на плана на Тръмп за Газа</p>

Египет: Най-важната гаранция за изпълнението на плана на Тръмп за Газа е самият Тръмп

Свят Преди 5 часа

Топ дипломатът на Египет подчерта, че държавният глава на Съединените щати „ясно е заявил и потвърдил личния си ангажимент за изпълнение на плана"