2
Чи ирима журналисти, отразяващи боевете в Либия за вестник "Ню Йорк таймс", са изчезнали."Ню Йорк таймс" съобщи, че журналистите, сред които спечелилият две награди "Пулицър" Антъни Шадид, за последен път се свързали с редакторите си вчера сутринта от град Адждабия. Шадид е шеф на кореспондентското бюро на вестника в Бейрут.
Изчезнали са също Стивън Фарел, репортер и видеооператор, който бе отвлечен от талибаните през 2009 г. и спасен от британски командоси, и двама фотографи - Тайлър Хикс и Линси Адарио.
"Говорихме със служители в либийското правителство в Триполи. Те ни казаха, че се опитват да установят местоположението на нашите журналисти", каза Бил Келър, изпълнителен директор на вестника. Либийското правителство е уверило изданието, че ако журналистите са били заловени, ще бъдат освободени незабавно и невредими.
По-рано днес бе съобщено, че журналист от британския вестник "Гардиън", който е бил задържан в Либия, е бил освободен.
По повод на изчезването на журналистите от "Ню Йорк таймс" Белият дом отправи днес призив към властите в страните от Близкия изток и по-специално в Либия да гарантират сигурността на представителите на медиите и да им осигурят възможност да си вършат работата.
"Нашата позиция е съвсем ясна: американските журналисти трябва да си вършат работата без да бъдат малтретирани и арестувани", заяви говорител на Белия дом.
ЮНЕСКО разпространи изявление на генералния директор Ирина Бокова във връзка с убийството в събота на оператор на телевизия "Ал Джазира".
Това убийство "е потвърждение на екстремалното ниво, до което са стигнали насилието и сплашването на журналисти в Либия", изтъква Бокова.
"Журналистите в Либия са принудени да действат в извънредно рискови условия. Затова всички, в чиито ръце е властта в тази страна, трябва да разберат, че такива действия не решават проблемите на страната.
Мирът и развитието зависят от изпълнението на желанията на либийския народ, а не от потъпкването на свободата на словото и на правата на журналистите", подчертава генералният секретар на ЮНЕСКО.
Четиримата журналисти от "Ню Йорк таймс", изчезнали в Либия, и убийството на оператора на "Ал Джазира", не са единствените в хрониката на нападения, побоища и арести срещу журналисти в Либия.
На 9 март там бе арестуван журналист на бразилския вестник "Естаду ди Сан Паолу", след това бе арестуван и журналист от "Гардиън".
В Бенгази неизвестни лица хвърлиха взривно устройство в хотел, в който са настанени чуждестранни журналисти.
Властите в Триполи системно заглушават каналите за връзка на чуждестранните средства за информация, посочват агенциите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!