България призна Преходния национален съвет на Либия
България призна Преходния национален съвет на Либия   
Източник: ЕПА/БГНЕС

България и Хърватия признаха Преходния национален съвет (ПНС) като легитимен представител на либийския народ, написа в Туитър българският външен министър Николай Младенов, който днес е на посещение в Бенгази - център на либийските бунтовници.

Нашата подкрепа произлиза от разбирането, че ПНС е способен да ръководи процеса на изграждане на демократична и единна Либия, основаваща се на върховенство на закона и придържаща се към най-високите международни стандарти за защита на човешките права, се казва в разпространено днес съвместно изявление на външните министри на България и на Хърватия.

Приветстваме "Пътя към демократична Либия”, представен от НПС, подкрепяме неговата визия за нова Либия и имаме готовност да му помогнем в развитието на неговия капацитет да поеме своите отговорности и да съблюдава върховенството на закона.

Уверени сме, че Съветът ще продължи своята работа за подобряване на регионалната стабилност, в тясно сътрудничество с международната общност, представлявана от Контактната група за Либия, посочват в изявлението Николай Младенов и Гордан Яндрокович.

В документа се припомня, че повече от три месеца либийският народ защитава правото си на свобода, а неговите легитимни искания са посрещнати с насилствени атаки от страна на силите на Муамар Кадафи.

Нападайки жестоко собствения си народ, полковник Кадафи загуби окончателно своята легитимност, отбелязват външните министри на България и Хърватия и призовават

Муамар Кадафи да се оттегли незабавно

"Настъпва времето за истински политически процес на национално помирение и преход. Либийският народ, който се стреми към свобода и демокрация, демонстрира своята воля да бъде представляван от единен и приобщаващ национален съвет", пише още в съвместното изявление на двамата външни министри.

По-късно днес Николай Младенов ще се срещне с председателя на Преходния национален съвет на Либия Махмуд Джибрил и с останалите членове на Съвета.

Българската делегация ще достави и хуманитарна помощ, лекарства и други медицински материали за населението на Бенгази.

Франция бе първата страна в света, която призна ПНС на Либия. Досега от страните от ЕС ПНС е признат и от Италия, Австрия, Испания, Великобритания, Германия, Дания и Латвия.

ЕС призна съставения от бунтовниците Преходен национален съвет за законен посредник в преговорите с Либия, обяви президентът на ЕС Херман ван Ромпой след края на извънредната среща на върха на съюза през март в Брюксел, посветена на ситуацията в Либия.

Премиерът Бойко Борисов съобщи тогава, че е отбелязал по време на срещата, че членове на ПНС в Либия са измъчвали българските медици осем години, както и че случаят е струвал на България близо 60 млн. долара. Рано или късно ние ще питаме за тях, заяви Борисов по повод дълга на Триполи към София.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ракета падна в иранската АЕЦ в Бушер

Ракета падна в иранската АЕЦ в Бушер

Свят Преди 5 часа

Атаката, която се случила тази вечер, не е причинила щети

Русия забрани протести срещу блокиране на мобилни и социални мрежи

Русия забрани протести срещу блокиране на мобилни и социални мрежи

Свят Преди 6 часа

Надеждин обвини властите в нарушение на Конституцията

ВАС спря поскъпването на зоните за паркиране в София

ВАС спря поскъпването на зоните за паркиране в София

България Преди 10 часа

ВАС приема, че възраженията на Столичния общински съвет за недопустимост

Как Унгария е предавала конфиденциална информация на Кремъл

Как Унгария е предавала конфиденциална информация на Кремъл

Свят Преди 11 часа

ЕС е ограничил достъпа на Унгария до секретна информация след разкритията за Петер Сиярто

Ако днес средната цена на горивата е 1,60 евро, се задейства помощта за физически лица

Ако днес средната цена на горивата е 1,60 евро, се задейства помощта за физически лица

България Преди 11 часа

По данни на Приходната агенция на 22 и 23 март бензин и дизел средно са стрували 1,60 евро

<p>Аятолахът&nbsp;одобри преговори със САЩ на фона на информация за тайни контакти</p>

Аятолах Моджтаба Хаменей одобри преговори със САЩ на фона на информация за тайни контакти

Свят Преди 11 часа

Според информацията, иранският външен министър Абас Арагчи е изпратил тайно послание до пратеника на Доналд Тръмп Стив Уиткоф

Иран назначи заместник на убития Али Лариджани

Иран назначи заместник на убития Али Лариджани

Свят Преди 11 часа

Въоръжените сили на страната ще се сражават „до пълна победа“

Какво представляват иранските касетъчни боеприпаси, които пробиват израелската отбрана?

Какво представляват иранските касетъчни боеприпаси, които пробиват израелската отбрана?

Свят Преди 11 часа

Касетъчните бомби, които разпръскват множество боеприпаси върху широка площ, са особено опасни за цивилното население, предупреждават анализатори

Какво се знае за смъртоносния сблъсък на летище "ЛаГуардия"

Какво се знае за смъртоносния сблъсък на летище "ЛаГуардия"

Свят Преди 12 часа

Само три минути са изминали между разрешението за кацане на самолета на Air Canada и самия сблъсък

Почина звездата от „Супермен“ и „Лени“ Валери Перин

Почина звездата от „Супермен“ и „Лени“ Валери Перин

Свят Преди 12 часа

Валери Перин натрупа близо 70 роли в киното и телевизията, партнирайки на колоси като Дъстин Хофман, Джийн Хекман и Джак Никълсън

Филипините обявиха национално извънредно положение

Филипините обявиха национално извънредно положение

Свят Преди 12 часа

Филипините са силно зависими от вноса на горива

Гняв под светлините на прожекторите: 10 звезди, чиито изблици шокираха света

Гняв под светлините на прожекторите: 10 звезди, чиито изблици шокираха света

Любопитно Преди 12 часа

Вижте звездите, които се оказаха в центъра на гръмки скандали заради ярост, агресия или неконтролирани емоции

"Абсурден цирк": Пет проблема, които войната с Иран може да реши за Нетаняху

"Абсурден цирк": Пет проблема, които войната с Иран може да реши за Нетаняху

Свят Преди 12 часа

От иранската заплаха до собствените му правни и политически трудности - конфликтът с Техеран носи потенциални ползи за израелския премиер Бенямин Нетаняху

Гюров се срещна с посланиците от ЕС

Гюров се срещна с посланиците от ЕС

България Преди 13 часа

Премиерът ги запозна с работата на служебното правителство