Я понски учени използваха суперкомпютъра „Фугаку“ за търсене на лек за новия вид коронавирус. Потенциал за борба с него е бил открит при препарати, които се използват срещу заразяване с тения и други паразити, съобщава „Асахи Шимбун“.
САЩ изкупиха всичкия „Ремдесивир” за ковид-19
С помощта на суперкомпютъра „Фугаку“ учените от университета в Киото са анализирали повече от 2 000 медицински препарата, които биха могли да намалят активността на единия от протеините, играещ важна роля в жизнеспособността на коронавируса SARS-CoV-2. „Фугаку“ помогнал да бъде моделирано взаимодействието между препаратите и вируса.
Защо още не знаем как се лекува коронавируса
Изяснено е, че някои лекарствени препарати могат да потиснат действието на главната протеаза на коронавируса – ензимът, който отговаря за размножаването му. Някои от тези препарати вече преминават клинични изпитвания в Япония.
Единият от тях е никлозамид, използван при заразяване с тения и други паразити, а другият – нитазоксанид, използван за лечение на паразитни и вирусни инфекции. Учените планират да предоставят резултатите от изследването на фармацевтичните компании, които да проверят ефективността на медикаментите в клинични изпитвания.
Удължават извънредната епидемиологична обстановка до края на юли
Суперкомпютърът „Фугаку“ е разработен от японския Институт за физико-химически разследвания РИКЕН и компания „Фуджицу“. През юни тази година експерти от международния проект „Топ-500“ признаха „Фугаку“ за най-мощния суперкомпютър в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!