ГЕРБ и РБ се разбраха за програмната декларация за приоритетите
Източник: БГНЕС

С лед близо пет и половина часа преговори в Народното събрание ГЕРБ и Реформаторският блок (РБ) се разбраха по програмната декларация с 20 ключови приоритета за управление. Това поотделно обявиха пред журналистите преговарящите екипи на двете формации.

На поредните консултации не бе постигната договореност за коалиционно споразумение.

"Предложената от нас програмна декларация беше обект на няколкочасови преговори и консултации. Искам със задоволство да съобщя, че имаме общ документ, който единява волята, целите принципите на ГЕРБ и Реформаторския блок", заяви представителят на ГЕРБ Томислав Дончев след преговорите.

Окончателно документът трябва да бъде "изчистен" до утре, а във вторник - предложен и на евентуалните партньори от Патриотичния фронт и АБВ, на които управляващите да разчитат в парламента.

"Целта е да търсим обща подкрепа на всички цели, поставени в този документ. Политическата формула, която ще се търси е две плюс две", поясни Дончев.

Преди да се пристъпи към коалиционно споразумение, от ГЕРБ настояват РБ да представи своите конкретни имена за персоналния състав на правителството и неговата структурата.

"Не бихме се съгласили на правителство без ясна политическа формула, на кабинет от администратори", заяви Томислав Дончев, като подчерта, че няма да допуснат да изпаднат в зависимости.

Той повтори казаното днес преди началото на срещата: предвид загрижеността за ситуацията, освен титулярния вариант за кабинет с премиер Бойко Борисов, ако има несъгласия, свързани с позиции в Министерския съвет, с персоналния състав, от страна на Реформаторския блок, са готови и на други опции - да подкрепят  правителство с мандата на ГЕРБ и с премиер Радан Кънев, например.

Според Дончев, обаче, нелидерска формула на правителство не трябва да се допуска и трябва бъде избегната.

Оставал и вариантът за самостоятелно правителство на ГЕРБ, ако до сряда няма ясен отговор от РБ с кои личности ще участва в управлението и за какви министерски постове претендира.

"Часовникът оттук-нататък цъка безмилостно, защото има конституционни срокове, които изтичат", отбеляза Томислав Дончев.

От ГЕРБ били готови да не чакат до последния момент и да внесат по-рано в НС проекта за структура и състав на кабинета, ако РБ бъдат готови. Евродепутатът потвърди, че при разпределянето на постовете все пак ще държат сметка за пропорционалността при изборните резултати.

БНТ съобщи, че по неофициална информация ГЕРБ са готови да отстъпят до 5 министерства на Реформаторския блок.

"Програмната декларация е основа на регламентиране на разбирането ни за това как трябва да се осъществи управлението. Изпращайки я към нашите потенциални партньори, ние предлагаме да направят допълнение, но не и изменения", заяви Румяна Бъчварова от ГЕРБ. Тя заяви, че от ГЕРБ настояват от ПФ да направят персонални предложения, защото много държат да има качествени ръководители.

"Ако има нужда, РБ ще участва в кабинета с политическите си фигури", заяви Меглена Кунева. В отговор на въпрос дали е обсъждано начело на правителството да застане лидерът на ДСБ Радан Кънев, тя коментира: "интересно, но се концентрирахме върху програмната декларация".

Кунева отбеляза, че вижда силна ангажираност от страна на ГЕРБ да управляват. И добави, че все още не са готови да кажат каква да бъде структурата на МС - колко министерства и с кои личности РБ ще участва.

Лидерът на ДБГ смята за добър предложения от ГЕРБ механизъм за взимане на решения между коалиционните партньори, лансиран в края на миналата седмица - с консенсус, но и с право на особено мнение.

Знам, добави Кунева, че в момента съставянето на кабинет е изключително рисково. Страната е в нелеко положение. Затова, по думите ѝ, споразумението за партньорство трябва да бъде изготвено изключително бързо.

Преди да започнат преговорите днес, Томислав Дончев обяви, че от ГЕРБ са готови и с вариант да подкрепят правителство с техния мандат, но с премиер лидерът на ДСБ Радан Кънев.

"Отвореността ни, предвид нашата загриженост за ситуацията, стига до там, че освен титулярния вариант за кабинет с премиер Бойко Борисов, ако има несъгласия, свързани с позиции в Министерския съвет, персоналния състав от страна на Реформаторския блок, сме готови и на други варианти - включително да подкрепим правителство с мандата на ГЕРБ с премиер Радан Кънев", заяви Дончев.

Според него третата опция, която не е добра, са предсрочни избори.

Срещата между ГЕРБ и РБ се проведе в Народното събрание и започна с леко закъснение. На нея присъстваха лидерите на РБ - Меглена Кунева, Радан Кънев, Божидар Лукарски, Корман Исмаилов, зам.-председателят на ДСБ Петър Москов.

В петък председателят на ГЕРБ Бойко Борисов обяви пред журналисти в парламента, че утре (понеделник) би трябвало вече да се обсъждат конкретни министерски кресла. Тогава той не беше оптимист, че заедно с реформаторите ще успеят да се разберат за съвместно управление, заради противоречивите, според него, послания от страна на РБ.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

Свят Преди 5 часа

Цените на природния газ са повишени с 18,61% за промишлените потребители и с 19,42% за електроцентралите

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Свят Преди 6 часа

Най-високата цена, достигната някога, е била 149,66 долара през юли 2008 г.

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

България Преди 7 часа

Пътническата жп връзка ще бъде пусната първоначално като сезонна услуга

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Любопитно Преди 8 часа

Младежката трагедия на Сталин, който от мъка скача в гроба на първата си съпруга Екатерина, разкрива непознатото му човешко лице, останало скрито за историята зад маската на безмилостен и хладнокръвен диктатор

Руски изтребител се разби в Крим

Руски изтребител се разби в Крим

Свят Преди 8 часа

Екипажът на изтребителя e успял да катапултира

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Свят Преди 8 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристига в Будапеща, за да подкрепи Виктор Орбан преди изборите на 12 април. Ходът на Тръмп цели да спаси ключовия си съюзник, докато опозиционерът Петер Мадяр води в проучванията на фона на скандали за връзки с Русия

.

Как да заменим майонезата в салатите за Великден: ​​5 най-добри алтернативи

Любопитно Преди 8 часа

Има много здравословни дресинги, които ще направят ястието по-малко калорично и по-здравословно

<p>Плашещо, но безвредно: Какво е&nbsp;&bdquo;синдром на експлодиращата глава&ldquo;</p>

Синдромът на експлодиращата глава може да ви връхлети, докато заспивате - какво казват експертите

Свят Преди 8 часа

Близо 30% от хората поне веднъж в живота си чуват силен шум или гръм, докато заспиват. Науката нарича това „синдром на експлодиращата глава“ – стряскащо, но напълно безопасно състояние, което не изисква специално лечение

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

България Преди 9 часа

При плодовете и зеленчуците очакванията са цените да започнат да се понижават след 2-3 седмици

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Любопитно Преди 9 часа

Испански учени локализираха мъжката „G-точка“ – тя не е там, където всички предполагаха, а в малко познатата зона френуларна делта под главичката на пениса. Тази силно инервирана област е най-чувствителният център за удоволствие при мъжете

<p>&quot;Късметлия&quot; загуби рекордна печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок</p>

"Късметлия" загуби 12,7 млн. евро печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок

Свят Преди 9 часа

Въпреки мащабното издирване, притежателят на печелившия билет от Лондон не се появи в рамките на 180-дневния срок. Рекордната сума от 10,6 милиона паунда вече е окончателно загубена за играча и ще бъде дарена за социални проекти

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Това би било "петролен фонтан" за света?

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

България Преди 9 часа

Спрени са търговските полети от Международното летище в Кувейт

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Любопитно Преди 9 часа

Амал Клуни зашемети в Милано с модерна кожена пола и нова, по-къса прическа в карамелени нюанси, демонстрирайки за пореден път безупречен стил, подходящ за променливото време през април

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Любопитно Преди 10 часа

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Любопитно Преди 10 часа

Job Lab се провежда в ключов момент, когато пропастта между образованието и бизнеса се задълбочава, а бъдещето изисква не само теоретични знания, но и добре развити меки умения за успешна реализация