Европа повишава сигурността, България е "мека цел"
Източник: netinfo

Няколко са вече европейските държави, които се опасяват от нови атентати като този в Бургас, твърдят източници от тайните служби в САЩ и Европа. Според тях нападението в България фиксира актуалната "терористична мода".

Според неназовани източници от тайните служби, властите в няколко европейски страни от средиземноморския регион, както и в Южна Африка, в момента предприемат

спешни мерки за повишаване на сигурността

на израелските туристи и на еврейски сгради и институции на своя територия. Летищата и пристанищата, където пристигат израелски туристи, в момента се контролират много по-строго, а пътниците се проверяват с метални детектори. В опасните зони обикалят цивилни и униформени патрули с детектори за експлозив и с кучета търсачи, които проверяват много по-често и много по-внимателно багажа на пристигащите. По-строго се охраняват още молове, хотели, забележителности и други места, където се скупчват повече туристи. Автобусите и другите превозни средства, с които се придвижват израелски туристи, също се подлагат на внимателни проверки за експлозиви.

Очевидно тези държави се опасяват от нови атентати като този в Бургас.

Израел и САЩ обвиниха организацията "Хизбула", която обаче отрича да е замесена. Режимът в Техеран, който я подкрепя, също опровергава твърденията за свое косвено участие в бургаския атентат.

В България разследването продължава, а българските власти засега не отправят официално обвинения срещу "Хизбула". Високопоставен представител на българските служби за сигурност заяви обаче пред "Ню Йорк таймс", че почеркът и вече събраните доказателства ясно насочват към "Хизбула".

Израелските служби пък изнесоха информации за засечени телефонни разговори между Бургас и Ливан в навечерието на атентата. Миналата седмица Интерпол публикува снимки на предполагаемия съучастник, припомня на свой ред "Зюддойче Цайтунг" и обобщава досегашните резултати от разследването в България. Според вестника, за разлика от българските власти, западни експерти

не са сигурни дали наистина атентаторът е бил самоубиец.

Държавният департамент на САЩ предупреди, че опасността от терористични нападения на "Хизбула" в Европа е много голяма, пише в тази връзка вестник "Ди Велт". Според оценката на Вашингтон "Хизбула" продължава интензивни приготовления за атентати. Властите в Кипър наскоро арестуваха 24-годишен ливанец, който пристигнал от Лондон с шведски паспорт. Според анонимен източник от тайните служби, въпросният Хосам Й. наблюдавал израелски туристи на острова, за да подготви атентат. Вестникът припомня, че Кипър е само на час полет от Тел Авив и десетки хиляди израелци всяка година летуват там. Арестуваният ще бъде изправен пред съда в Лимасол на 12 септември по обвинение в нарушения на антитерористичните закони и заплаха за сигурността. Вътрешният министър Лукас Лука каза, че поведението на заподозрения напомняло за случилото се в Бургас.

Усилени са и мерките за сигурност на параходите за круизи, където има израелски туристи. Кипърските служби потвърждават, че много внимателно се охраняват всички места, посещавани от израелски туристи, а когато възникне подозрение, се извършват проверки и разпити на отделни лица. Кипърски телевизионен канал съобщава, че антитерористите анализират записите на контролните камери по пристанищата и летищата, търсейки нещо подозрително. Подобни мерки взимат и други средиземноморски страни.

Представители на тайните служби виждат

много паралели между атентата в Бургас и няколко предишни инцидента.

Още в периода декември 2011 г. - януари 2012 г. израелски туристи били следени в България и Гърция. Подобни информации идват още от Тайланд и от Африка. Заподозрените, които обикновено поддържат контакти с "Хизбула", винаги действат по един и същи начин. Много често за посредници се използват ливанци, които притежават документи на държави от ЕС. Такива хора свободно се придвижват в Шенгенското пространство, могат без проблеми да наемат жилища за конспиративни цели и да си набавят мобилни телефони и други средства за комуникация. И на други континенти обаче паспортът от европейска държава върши добра работа. Той буди много по-малко подозрения, отколкото ливанският, с него се пътува безвизово в доста страни. През януари в Тайланд беше арестуван Хусейн Атрис, който носеше шведски паспорт в джоба си. При претърсването на къщата му в Банкок беше открито огромно количество материали за производство на бомби. Според следствието, Атрис е бил свързан с "Хизбула" и е подготвял атентати срещу израелски туристи - но не в Тайланд.

Израелските и американските тайни служби смятат, че всичко това е част от гигантска терористична офанзива на "Хизбула" и на бригадите "Ал Кудс", които принадлежат към иранската революционна гвардия. Източници в тези служби твърдят, че това били актове на отмъщение заради убийствата на ирански атомни експерти и заради смъртта на Имад Мугние през 2008 г. Мугние беше шеф на сигурността в "Хизбула" и се смята за "мозъка" зад многобройни тежки атентати срещу израелски и американски цели. Иран и Хизбула заявиха, че бомбата в колата на Мугние е била заложена от израелския Мосад, а западни експерти смятат, че това е правдоподобно.

Бригадите "Ал Кудс" се съсредоточават главно върху официални израелски институции - тяхно дело са атентатите срещу израелски дипломати в Индия, Грузия и Тайланд например. "Хизбула" пък избира така наречените

"меки цели" - израелски туристи и места, които се охраняват по-слабо.

Източници от тайните служби казват, че посредниците в подготовката на атентати невинаги знаят в какво точно участват. И при атентата в Бургас още не е ясно кои точно са поръчителите, посредниците и извършителите. Бивш високопоставен представител на службите за сигурност информира "Зюддойче Цайтунг" за един, според него напълно реалистичен, вариант - иранските служби поръчват атентат на терористи от "Хизбула" през главата на самото ръководство на "Хизбула" в Бейрут.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

България Преди 9 минути

Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Свят Преди 55 минути

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 2 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 2 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 3 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 3 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 4 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 4 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 4 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 5 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 5 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 5 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 5 часа

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва

Кой печели изборите в Австралия?

Кой печели изборите в Австралия?

Свят Преди 5 часа

Изборната надпревара беше доминирана от теми като поскъпването на живота и ефекта от политиката на президента на САЩ

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 6 часа

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата