Щедростта удължава живота и ни прави по-здрави
Източник: ЕПА/БГНЕС

Хората винаги са казвали, че е по-добре да даваш, а не да получаваш.

Американски учени доказаха напълно това твърдение с резултатите от ново изследване. Оказва се, че щедростта е полезна за здравето и удължава живота, предаде "Дейли Мейл".

Петгодишното изследване на 846 души показало, че при стресови ситуации хората, които помагали на другите, били изложени на по-малък риск от смърт, отколкото тези, които не помагали.

Стресовите преживявания включвали сериозно заболяване, обир, загуба на работното място, финансови затруднения или смърт на член от семейството.

Участниците съобщавали за отделеното време в последните 12 месеца в помощ на приятели, съседи или близки, с които не живеят на едно място, чрез осигуряването им на транспорт, изпълнението на поръчки, пазаруване, домакинска работа, гледане на деца и други задачи.

"Това изследване предлага значителен принос... за разбирането как оказването на помощ на другите се отразява благоприятно на здравето на даващия човек чрез смекчаване на негативните последици от стреса", заяви Майкъл Пулен от университета в Бъфало, САЩ.

"Нашите заключения показват, че помагането на другите намалява смъртността най-вече чрез смекчаване на връзката между стреса и смъртността", допълни изследователят.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Макрон: Тръмп е изключил възможността Украйна да се присъедини към НАТО</p>

Макрон: Тръмп е изключил категорично възможността Украйна да се присъедини към НАТО

Свят Преди 8 минути

Той заяви, че Тръмп е изразил готовност за предоставяне на гаранции за сигурността на Украйна

Мистерията с мъртвата дизайнерка се заплита

Мистерията с мъртвата дизайнерка се заплита

Свят Преди 11 минути

„Обстоятелствата около това далеч не са типични“

Надеждите за мир в Украйна избледняват, според германци

Надеждите за мир в Украйна избледняват, според германци

Свят Преди 1 час

Само 14 на сто от респондентите смятат, че Путин има искрен интерес от сключването на трайно примирие

Снимката е илюстративна

Авиоексперт коментира инцидента с полета от София, ескортиран от изтребители

България Преди 1 час

Български гражданин сигнализира за пътник със заплаха, Чехия блокира въздушното си пространство, а самолетът е ескортиран от военни изтребители до Лондон

Дете чудо: 10-годишна шахматистка победи гросмайстор и прави рекорд

Дете чудо: 10-годишна шахматистка победи гросмайстор и прави рекорд

Свят Преди 1 час

„Тя е толкова сдържана, скромна и въпреки това невероятно брилянтна в шаха. Лесно би могла да стане световна шампионка за жени"

<p>&quot;Топла прегръдка&quot; между Зеленски и Стармър</p>

Зеленски се срещна със Стармър преди срещата на върха между САЩ и Русия

Свят Преди 2 часа

Очаква се Зеленски и Стармър да обсъдят продължаващата война в Украйна

<p>Какво зодията ви никога няма да признае за грешка</p>

Какво зодията ви никога няма да признае за грешка

Любопитно Преди 2 часа

Всяка зодия има поне едно нещо, за което никога няма да съжалява, вижте кое е вашето

<p>Интерпол продължава да търси&nbsp;&quot;Кокаиновия крал&quot;, докато той лежи в затвор в София&nbsp;</p>

Интерпол продължава да търси Евелин Банев-Брендо, докато той лежи в затвор в София

България Преди 2 часа

Той е осъден на 10 години и 6 месеца затвор при първоначален строг режим

Внимание, туристи! Мечка броди из парк "Къпинчо" в Троян

Внимание, туристи! Мечка броди из парк "Къпинчо" в Троян

България Преди 2 часа

Ще бъдат предприети всички необходими мерки, въпреки ограничените законовите разпоредби, за гарантиране на безопасността на гражданите

<p>Франкенщайн зайци с ужасяващи шипове превземат САЩ</p>

Франкенщайн зайци с ужасяващи шипове по главите им нахлуват в САЩ - експерти предупреждават да стоите далеч

Свят Преди 3 часа

В социалните мрежи зайците се сравняват със зомбитата от The Last of Us и се спекулира за потенциални експерименти или мутации

<p>Трагична развръзка - мъртва е открита изчезнала в Кюстендил жена</p>

Тъжна развръзка - открита е мъртва изчезнала в Кюстендил жена

България Преди 3 часа

Дежурна оперативна група е извършила оглед на място

Русия се опитва да блокира WhatsApp

Русия се опитва да блокира WhatsApp

Свят Преди 3 часа

Русия от няколко години води спор с чуждестранни технологични платформи относно съдържанието и съхранението на данни

Българка загина в Атина след сблъсък с пожарен камион

Българка загина в Атина след сблъсък с пожарен камион

Свят Преди 3 часа

Жената е била транспортирана към болнично заведение в Атина, но е починала скоро след пристигането си там

Смъртоносен пътен инцидент край Видин с две жертви

Смъртоносен пътен инцидент край Видин с две жертви

България Преди 3 часа

Двамата пътници от задната седалка – на 20 и 34 години, са настанени в реанимацията на болницата във Видин

МЗ спира износа на жизненоважен лекарствен продукт

МЗ спира износа на жизненоважен лекарствен продукт

България Преди 3 часа

Целта на тази мярка е всяка налична опаковка да остане за българските пациенти и терапията им да не бъде прекъсвана