Животът на Земята e дошъл от междупланетен прах?
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ил ледователи, симулирали условията в дълбокия Космос, изразиха теория, че животът на Земята може да е започнал от комета.

Американски учени открили, че сложните градивни елементи на живота може да са били създадени върху леден междупланетен прах и след това пренесени на планетата Земя, посявайки живот, предаде "Дейли Мейл".

Химици от Калифорнийския университет в Бъркли и университета на Хавай в Маноа заявиха, че експеримент, имитиращ условията в дълбокия Космос, е показал, че в подобна среда могат да се създадат сложни дипептиди - свързани двойки аминокиселини, които са основни градивни елементи на живота за всички живи същества.

Откритието разкрива възможността тези молекули да са дошли на Земята при сблъсък с  комета или метеорити, които са катализирали образуването на протеини (полипептиди), ензими и дори на по-сложни молекули като например захари, се казва в комюнике на университета в Бъркли.

"Интересно е да се смята, че повечето основни биохимични съставки на тухличките на живота може да са с извънземен произход", заяви Ричард Матайъс от екипа.

Във високовакуумна камера, изстудена до температура 10 градуса над абсолютната нула, учени от университета на Хавай симулирали ледена снежна топка, съдържаща въглероден диоксид, амоняк и различни въглеводороди като метан, етан и пропан, в космическо пространство.

Когато били бомбардирани с високоенергийни електрони, за да се имитират космически лъчи, тези химикали реагирали, за да се сформират важни за живота органични съставки.

Анализът на учени от университета в Бъркли потвърди наличието на сложни молекули - 9 аминокиселини и най-малко два дипептида, които могат да катализират биологичната еволюция на Земята.

Учените и преди са откривали основни органични молекули – като аминокиселини, в голям брой метеорити, паднали на Земята.

Специалистите обаче не можели да открият по-сложните молекулярни структури, които са предпоставки за създаването на биологичния живот на нашата планета.

Това е причината учените да вярват, че сложният произход на живота трябва да се корени в дълбините на някогашните океани на Земята.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп изрази готовност да подкрепи протестиращите в Иран

Тръмп изрази готовност да подкрепи протестиращите в Иран

Свят Преди 44 минути

"Иран гледа към СВОБОДАТА, може би както никога досега. САЩ са готови да помогнат!!!", написа Тръмп в социалните мрежи

Свлачище затвори пътя Девин – Смолян

Свлачище затвори пътя Девин – Смолян

България Преди 1 час

Скалите са блокирали и двете пътни ленти, като към момента преминаването на автомобили е напълно невъзможно

Борисов: ГЕРБ ще е първа политическа сила на следващите избори

Борисов: ГЕРБ ще е първа политическа сила на следващите избори

България Преди 3 часа

Лидерът на ГЕРБ публикува послание в социалните мрежи, в което подчертава постиженията на България през 2025 г.

Задържаха мъж за фалшиви евро в Монтанско

Задържаха мъж за фалшиви евро в Монтанско

България Преди 3 часа

Всичко се случва в бензиностанция във Вълчедръм, където 21-годишен служител в продължение на три нощни смени е успял да смени три банкноти по 50 евро

Снимката е илюстративна

8 странни факта за човешкото тяло, които никога не сте чували

Любопитно Преди 3 часа

Ето осем странни истини, които ще ви изненадат, а някои от тях може и да ви отвратят

Шестима убити при стрелба в Мисисипи, има задържан

Шестима убити при стрелба в Мисисипи, има задържан

Свят Преди 4 часа

Според NBC News е имало стрелба на три места

Арестуваха актьора Джан Яман в Истанбул заради наркотици

Арестуваха актьора Джан Яман в Истанбул заради наркотици

Свят Преди 5 часа

При акцията са били претърсени девет нощни клуба и един хотел и са арестувани общо седем души, включително Джан Яман и актрисата Селен Гьоргузел

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал днес малко преди 16:00 часа при км 33 край Хасково в посока Пловдив

Актьор от „Сам вкъщи“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Актьор от „Сам вкъщи“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Свят Преди 5 часа

Даниел Стърн е бил санкциониран за предполагаем опит да се свърже с ескорт по време на празничния сезон

Рене Гуд

Ново видео показва момента преди агент на ICE да застреля Рене Гуд в Минеаполис

Свят Преди 6 часа

Кадрите показват конфронтацията между Гуд и полицая, който по-късно е идентифициран като Джонатан Рос

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Свят Преди 7 часа

Реза Пахлави подтикна протестите в Иран, като помогна да превърне това, което започна като недоволство от отслабената икономика на Ислямската република, в сериозна заплаха за теократичния режим в страната

БСП насрочи извънреден конгрес за 7 и 8 февруари

БСП насрочи извънреден конгрес за 7 и 8 февруари

България Преди 7 часа

Решението бе взето след близо тричасово заседание на Националния съвет на БСП на ул. "Позитано" 20 в столицата

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Свят Преди 8 часа

Вчера делегат на ЮПС, участващ в преоговори в Рияд, заяви по саудитската телевизия, че групировката се разпуска

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

Свят Преди 8 часа

Най-честата мотивация е надеждата за по-добър живот, както посочват около половината от обмислящите да напуснат Германия

Сняг вали в Родопите

Сняг вали в Родопите

България Преди 8 часа

Призовават се шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост