Учени доказаха и основата на Теорията на относителността
Диаграма на орбитата на звезда около свръхмасивна черна дупка   
Източник: ESO/L. Calçada

М еждународен екип от учени обяви, че е събрал най-точната информация и практически доказва основата на Теорията на относителността на Айнщайн, съобщава онлайн изданието Phys.org. Учените казват, че са потвърдили "универсалността на свободното падане" и че теорията важи и за обекти като неутронни звезди.

Астрономи откриха астероид с опашка като комета

Чрез радиотелескоп във Франция учените са са анализирали пулсара PSR J0337+1715. Според теорията, ако две тела падат в равни гравитационни условия, те ще имат еднакво ускорение, независимо от теглото и състава си. Това е и теория, която първо доказва Галилей.

Кометата "Суан" може да стане още по-ярка

На Марс може да има "локви" със солена вода

Принципът е в основата и на теорията на Айнщайн, макар че през годините е имало съмнения в него заради разлики в квантовата механика и неяснотите около тъмната материя във Вселената. Затова имаше и спорове дали теорията е толкова всеобхватна.

Анализът на пулсара сякаш я доказва отново. В неговото сърце има неутронна звезда, която е 1,44 пъти по-тежка от Слънцето, въпреки че е с диаметър едва 25 км. Тя обикаля около две "бели джуджета" с много по-слабо гравитационно поле.

Благодарение на тази звездна система и прецизния телескоп, асторномите могат да изчислят движението на пулсара и пристигането на светлината от него до Земята. Точността е в рамките на наносекунда и това позволява на учените да направят много точен математически модел и да предвиждат с точност движението на неутронната звезда.

Учени откриха най-близката черна дупка досега

"Хъбъл" откри екзопланета на която вали дъжд от желязо

Според Джулиаум Войсин, ръководител на проучването, системата е сходна с тази на Земята, Луната и Слънцето. Астрономите отбелязват, че могат с 95% точност да изчислят гравитационното поле на пулсара спрямо предвиденото от Теорията на относителността. Това е най-точният резултат до момента и практически потвърждава теорията.

Астрономи доказаха още една теория на Айнщайн

Учени откриха най-ярката супернова досега

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Земетресение разтърси Тайван

Земетресение разтърси Тайван

Свят Преди 4 минути

Трусът за кратко е разлюлял сгради в столицата Тайпе

<p>Сестрата на Ким Чен-ун получи огромна власт в Северна Корея</p>

Сестрата на Ким Чен-ун е повишена в ръководен пост на управляващата партия в КНДР

Свят Преди 11 минути

По време на партийния конгрес Ким Чен-ун е преизбран за генерален секретар, а сестра му засилва влиянието си в управлението на страната

Иво Димчев с първа победа в “Като две капки вода”

Иво Димчев с първа победа в “Като две капки вода”

Любопитно Преди 37 минути

Артистът спечели сърцата на всички с образа на Едит Пиаф

<p>МО обяви колко пакета помощ за Украйна са изпратени от началото на войната</p>

България е предоставила 13 пакета военна и хуманитарна помощ за Украйна

България Преди 54 минути

Министерството на отбраната разкри броя на пакетите от началото на войната, като съдържанието остава класифицирано

<p>Предизборната машина се задвижва - тече регистрацията за парламентарния вот</p>

Старт на регистрацията за парламентарните избори през април 2026 г.

България Преди 59 минути

Кампанията започва на 20 март, а депозитът за участие е 1278,23 евро.

<p>&quot;Купувачо, бъди нащрек!&quot;&nbsp;- нова търговска офанзива на&nbsp;Тръмп</p>

"Купувачо, бъди нащрек!" - Тръмп заплаши с по-високи мита след решение на Върховния съд на САЩ

Свят Преди 1 час

Президентът предупреди, че ще използва други търговски закони, ако партньорите нарушат договореностите.

<p>Експлозия в открито море - Вашингтон удари по трафикантите</p>

Видео показва експлозия на лодка след удар на САЩ в Карибско море

Свят Преди 1 час

Операцията предизвика нови критики заради действия в международни води

Родени гении: Три зодии с изключителен ум и шесто чувство

Родени гении: Три зодии с изключителен ум и шесто чувство

Любопитно Преди 2 часа

Тези зодиакални знаци съчетават проницателност и интуиция, което води до мъдри инстинкти, духовни прозрения, находчиво решаване на проблеми и силни аури

БезГранично: Португалия - икономически перспективи и ключови стъпки за бизнес

БезГранично: Португалия - икономически перспективи и ключови стъпки за бизнес

БезГранично Преди 2 часа

Какво трябва да знае всеки чуждестранен предприемач и специалист, който планира кариера в Португалия

4 години от сутринта, в която Путин обяви война на света (ОБЗОР)

4 години от сутринта, в която Путин обяви война на света (ОБЗОР)

Свят Преди 2 часа

Хронология на съпротивата: Как Украйна оцеля, защо Западът се поколеба и какъв нов световен ред се ражда от руините на Бахмут и Мариупол

От дъжд до сняг и силен вятър, как ще се промени времето

От дъжд до сняг и силен вятър, как ще се промени времето

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Погледнете нагоре! Наблюдаваме „парад на планетите“ този уикенд

Погледнете нагоре! Наблюдаваме „парад на планетите“ този уикенд

Любопитно Преди 11 часа

Тази събота Меркурий, Венера, Юпитер и Сатурн ще могат да се наблюдават с просто око при ясно небе. Уран и Нептун ще бъдат видими само с бинокъл или телескоп

Синдромът на Турет в центъра след расистка обида на церемонията БАФТА – ето какво представлява

Синдромът на Турет в центъра след расистка обида на церемонията БАФТА – ето какво представлява

Свят Преди 12 часа

Синдромът на Турет е нелечимо неврологично състояние, което предизвиква неволни звуци или движения, известни като тикове

Явор Серафимов

Зам.-главният секретар на МВР Явор Серафимов: В болница съм

България Преди 12 часа

Бившият директор на ГДБОП и настоящ заместник главен секретар на МВР се свърза с NOVA, за да направи това уточнение във връзка с апела на вътрешния министър от тази вечер към медиите

Синът на Роб Райнър отрече вината си за смъртта на родителите си

Синът на Роб Райнър отрече вината си за смъртта на родителите си

Свят Преди 12 часа

Според обвинението, Ник е намушкал смъртоносно родителите си в дома им в ранните сутрешни часове на 14 декември 2025 г., след което е избягал от мястото