Я понски учени установиха, че постоянното полярно сияние на Юпитер експлодира, като причинява защеметяващи фойерверки над райони, които са няколко пъти колкото Земята, съобщи „Сайънс дейли“.
Експлозиите нямат нищо общо със Слънцето. Те се предизвикват най-вероятно от взаимодействието на Юпитер с луната Йо.
Полярното сияние на Юпитер, което е хиляди пъти по-силно от земното, се образува както от сблъсъка на частиците с електрически заряд, идващи от Слънцето, със силното магнитно поле на планетата, така и от взаимодействието й с луната й Йо.
Екип, ръководен от Томоки Кимура от японската Агенция за изследване на космическото пространство ДЖАКСА, анализира данни от телескоп на спътника "Хисаки", изследвал Юпитер два месеца през 2014 г. Той регистрира внезапни избухвания в дни, когато обичайният поток от слънчев вятър бил сравнително слаб.
Допълнителни наблюдения с космически и наземни телескопи потвърдиха експлозиите в периоди на слаб слънчев вятър, което насочва, че най-вероятно те се дължат на взаимодействието на планетата с луната Йо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!