Рекордно голяма озонова дупка минала над Източна Европа
Рекордно голяма озонова дупка минала над Източна Европа   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Дк ка с размери колкото на пет Германии или щата Калифорния се е отворила тази зима и пролет в озоновия слой над Арктика, съобщава АФП, като се позова на научна публикация в сп. "Нейчър".

За първи път озоновата дупка над Арктика е била равна по размери с тази, наблюдавана над Антарктика.

Рекордно голямата дупка се е образувала в резултат на необичаен студ на Северния полюс.

В продължение на 15 дни тя се е премествала

над Източна Европа, Русия и Монголия, като е излагала понякога населението на тези райони на високи нива на ултравиолетово лъчение, твърдят учените.

Озонът се формира в стратосферата, където филтрира ултравиолетовите лъчи, увреждащи растителността и предизвикващи рак на кожата и катаракта.

Този естествен щит редовно е атакуван на нивото на земните полюси през зимата и пролетта отчасти заради хлорофлуоровъглеродите, използвани от хората в системите за охлаждане или в аерозолите.

Днес емисиите на тези съединения са почти нулеви, благодарение на протокола от Монреал, подписан през 1985 г.

Големият студ си остава главен фактор за разрушаването на озона. Под действието му водната пара и молекули азотна киселина се кондензират, за да образуват облаци в ниските слоеве на стратосферата. В тези облаци се образува хлор, който в крайна сметка води до разрушаване на озоновия слой.

Дупката в озоновия слой обикновено е по-голяма в Антарктика,

отколкото в Арктика, защото на Южния полюс е по-студено. До този момент пробите, взети на Северния полюс, показваха, че намаляването на озоновия слой е доста по-ограничено отколкото в Южното полукълбо.

Наблюдения със сателити, извършени в интервала от зимата на 2010 г. и пролетта на 2011 г. обаче са показали, че озоновият слой е претърпял тежко изпитание на височина между 15 и 23 километра.

Най-значителното му стопяване, близо 80%, е било регистрирано на височина между 18 и 20 км.

"За първи път намаляването е било достатъчно, за да можем да говорим за дупка в озоновия слой над Арктика", се посочва в изследването.

Причината за този феномен е т.нар. полярен вихър

- масивен циклон, който се формира всяка зима в стратосферата на Арктика и който миналата година се е зародил при условия на изключителен студ, обяснява Глория Мани от американската Лаборатория за реактивно движение в Калифорния.

"Разрушаването на озона е започнало през януари, после се ускорило до такава степен, че концентрациите на озон в района на полярния вихър са били доста по-ниски от тези през миналата година".

Особено ниски стойности са били наблюдавани през 27 дни от месец март и в началото на месец април на площ от около 2 млн. кв.км, което е

почти пет пъти площта на Германия или Калифорния

Тази стойност е равна на стойностите, отчетени при озоновите дупки над Антарктика от средата на 80-те години на миналия век.

През април полярният вихър се е премествал над най-гъстонаселените райони на Русия, Монголия и Източна Европа в продължение на 15 дни.

Измерванията, извършени на земята, са показали необичайно високи стойности на ултравиолетово лъчение преди вихърът да се разсее.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Георги Кандев: Оценката за МВР я даде обществото

Георги Кандев: Оценката за МВР я даде обществото

Свят Преди 2 часа

По думите му МВР е „голяма и тромава машина“

Какво е състоянието на детето, паднало от тераса на НДК

Какво е състоянието на детето, паднало от тераса на НДК

България Преди 3 часа

Предстоят диагностично-терапевтични мероприятия

Торнадо премина през военновъздушната база "Ванс" в Оклахома

Торнадо премина през военновъздушната база "Ванс" в Оклахома

Свят Преди 5 часа

Силни бури причиниха щети и спасителни операции в северната част на щата

Дете е в кома, падна от тераса на НДК

Дете е в кома, падна от тераса на НДК

България Преди 6 часа

Противоречиви са данните за инцидента

Украйна отстранява висши офицери

Украйна отстранява висши офицери

Свят Преди 6 часа

В изявление на Генералния щаб в социалните мрежи се казва, че командирите са загубили редица позиции и са допуснали грешки във връзка с военните доставки

Започнаха разследване срещу Питър Манделсън

Започнаха разследване срещу Питър Манделсън

Свят Преди 7 часа

ОЛАФ проверява сигнал, свързан със случая Джефри Епстийн

Полски F-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

Полски F-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

Свят Преди 7 часа

НАТО реагира, но руските самолети не са навлезли във въздушното пространство на Полша

"Топлофикация София" съобщи кога спира парното

"Топлофикация София" съобщи кога спира парното

България Преди 8 часа

Живущите в сгради-етажна собственост, които желаят продължаване на отоплителния сезон, могат да подадат заявление за това, като то трябва да е придружено с решение на Общо събрание

Президентът на РСМ честити изборната победа на Румен Радев

Президентът на РСМ честити изборната победа на Румен Радев

България Преди 8 часа

Мнозинството и стабилността в България са важни, за да има с кого да разговаряме, каза Силяновска

Кремъл: Путин може да замине за САЩ за срещата на върха на Г-20 в Маями

Кремъл: Путин може да замине за САЩ за срещата на върха на Г-20 в Маями

Свят Преди 8 часа

При всички положения Русия ще бъде представена достойно на срещата, посочи говорителят на Кремъл

<p>Ангел Кунчев е преминал през онкологична операция</p>

Ангел Кунчев се възстановява след онкологична операция

България Преди 8 часа

Процесът на възстановяване протича бавно, но без усложнения, съобщава главният държавен здравен инспектор

При ограничение 50 км/ч: Шофьори са засечени с до 189 км/ч във Велинград

При ограничение 50 км/ч: Шофьори са засечени с до 189 км/ч във Велинград

България Преди 9 часа

Предстои издаването на електронни фишове, както и установяване самоличността на шофьорите

<p>Хегсет:&nbsp;Иран има шанса да сключи &quot;добра сделка&quot;</p>

Министърът на отбраната на САЩ: Иран има шанса да сключи "добра сделка"

Свят Преди 9 часа

По думите му американският флот е върнал досега от протока 34 кораба

Снимката е архивна

Карлос Насар със злато в изхвърлянето и изтласкването в Батуми

България Преди 9 часа

Българската мегазвезда на световните щанги Карлос Насар завоюва златния медал в движението изхвърляне по време на Европейското първенство в Батуми. В новата за него категория до 94 кг, 21-годишният ни тежкоатлет демонстрира пълно надмощие, справяйки се с конкуренцията на силния арменец Ара Аганян

Тя е епоха! Лили Иванова празнува 87-и рожден ден

Тя е епоха! Лили Иванова празнува 87-и рожден ден

България Преди 9 часа

Най-голямото име в българската поп музика публикува копия от поздравленията на официалната си страница във Фейсбук