Конспирация твърди, че до дни астероид ще удари Земята
Източник: Thinkstock/Guliver
39

Н а учените често се налага да обясняват и оборват най-различни твърдения, които привличат вниманието на хората с гръмки прогнози. Поредната конспиративна теория, която набира голяма популярност в интернет е, че в рамките на следващите няколко дни астероид ще удари Земята и ще причини сериозни щети, а учените прикриват информацията, съобщава изданието CNET.

Всеки може да помогне на НАСА в търсенето на планети

Става дума за астероида 2016 WF9. Той беше открит през миналата година и прогнозите показват, че ще мине сравнително близо до Земята. Още през декември НАСА обяви, че 2016 WF9 няма да премине чак толкова близо до Земята, че да я застрашава. Нещо повече, изчисленията показват с голяма вероятност, че астероидът не представлява опасност и при следващите си преминавания.

Това обяснение обаче изглежда не е било достатъчно. Интернет сайтове продължават да твърдят, че НАСА прикрива информацията и, че ударът е неизбежен. Дори популярни таблоиди обърнаха внимание на новината, макар и с доза песимизъм. Често се цитира руският астроном Дьомин Дамир Закарович, чието име се цитира и за теорията, че има тайна планета Нибиру, която ще премине близо до Земята и ще я хвърли в хаос заради гравитацията си.

Всъщност, историята за Нибиру е много стара и е една от най-дълготрайните конспирации. Почти всяка година те гласят, че този път планетата наистина ще се види на небосклона. Всъщност, все още няма научни доказателства, че Нибиру съществува. Дори и доказателствата, че Закарович е реална личност също са минимални. Въпреки това именно той е цитиран в един от сайтове, който твърди, че астероидът е парче от Нибиру и ще удари щата Ню Йорк още днес.

Вселената вероятно е холограма, твърдят учени

Астероид изненада учените, преминавайки близо до Земята

Според реалните учени обаче нищо подобно няма да се случи. Те казват, че астероидът ще премине на около 51 млн. километра от Земята и не представлява никаква опасност. Според тях всичко това е част от модата на фалшиви новини в интернет с цел трупане на трафик и хората няма за какво да се опасяват. Има и много любители-астрономи с доста мощни телескопи, които постоянно преглеждат данните на учените и нещо подобно няма как да остане скрито.

Коментари 39
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

39 коментара
 
Чудесата на панелното строителство. На първия етаж някой киха. На седмия етаж, друг се провиква: - Наздраве! От петнайсетия етаж, трети се сопва: - Що…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Димитър Стоянов

Стоянов с отговор: Това, което говори г-н Атанасов, няма никакъв резон

България Преди 18 минути

Той коментира и направения отчет от служебното правителство

Снимката е илюстративна

Великобритания се готви за най-горещия ден от 2023 г.: Температурите ще скочат до 27 градуса

Свят Преди 35 минути

Според метеорологичната служба в четвъртък в Уелс и Югозападна Англия може да се наблюдават по-високи температури благодарение на "иберийската струя"

Освобождават Румяна Бъчварова от поста посланик на България в Израел

Освобождават Румяна Бъчварова от поста посланик на България в Израел

България Преди 1 час

Решението ще стане официално утре, когато ще излезе и новия брой на "Държавен вестник"

фалшиви новини изкуствен интелект

ЕК: Компаниите трябва да маркират съдържанието генерирано от изкуствен интелект

Свят Преди 1 час

Има много опасения относно потенциалната злоупотреба с такива инструменти и възможността лоши участници и дори правителства да ги използват

Снимката е илюстративна

1001 нощи: Историята на създаването на Багдад

Любопитно Преди 1 час

Родил се град, който бързо щял да се превърне в културната пътеводна звезда на света

Загинали мигранти край Локорско

Случаят "Локорско: Прокуратурата разследва смъртта на собственика на камиона

България Преди 2 часа

От държавното обвинение съобщават още, че работата по разследването за смъртта на мигрантите продължава

Иван Демерджиев

След смъртта на Ангел Христов: Проверяват дали Пламен Галев е в България

България Преди 2 часа

По случая се работи много интензивно, увери още Демерджиев

Рекорден брой участници се включиха в благотворителното щафетно бягане

Рекорден брой участници се включиха в благотворителното щафетно бягане

Любопитно Преди 2 часа

1452 участници от 133 компании се включиха в най-мащабното междуфирмено състезание с основен партньор Пощенска банка

Главният прокурор Иван Гешев

Главният прокурор поиска имунитетите на двама депутати

България Преди 2 часа

Срещу двамата има внесен обвинителен акт в Софийски районен съд

Издирва се

Полицията издирва мъж, извършил измама

България Преди 2 часа

Гражданите, които разполагат с повече информация за издирвания, могат да сигнализират на тел. 02 982 8770, 029828760 или 029828727

НАТО Русия

Защита на „всеки сантиметър“: Новата стратегия на НАТО за Източна Европа

Свят Преди 3 часа

Преди Русия да започне инвазията си в Украйна миналата година, многонационалните войски, разположени в Прибалтика и Полша, бяха замислени като "защитна линия"

призраци

Прокълнати картини, общуване с мъртви хора и духове: Паранормалните преживявания на знаменитостите

Любопитно Преди 3 часа

Никой не е предпазен от срещите с паранормалното, дори знаменитости и кралски особи

Снимката е илюстративна

Мечка падна от балкон на паркинг в МОЛ в Румъния (СНИМКА)

Любопитно Преди 3 часа

В резултат на падането животното е пострадало тежко и се е наложило да бъде евтаназирано

радиация

Доставиха таблетки от калиев йодид при облъчване с радиация

България Преди 3 часа

Към момента не съществува заплаха за населението на България, съобщават от Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“

Снимката е илюстративна

Баща стреля по 11-годишния си син в Монтанско

България Преди 3 часа

От уплах момчето избягало при съседите

Ангел Христов

Официално: Разкриха причината за смъртта на Ангел Христов

България Преди 3 часа

Настъпването на смъртта съвпада с твърденията на близките, както и разказа им, че изведнъж е паднал и издъхнал