В телевизионната кула в столицата бе спрян сигналът на аналоговата ефирна телевизия.
"НУРТС Диджитъл" постигна покритие на 96,2% от населението на България с цифров ефирен сигнал, което е повече от регламентираното, заяви зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров.
Това обаче означава, че 100 хил. души няма да гледат цифрова ефирна телевизия и остават без телевизионен сигнал, след като ефирният беше спрян.
"Иначе няма проблем и телевизор "Опера" да се включи към цифровата система през антенния вход и тя да се гледа безпроблемно", допълни в отговор на въпрос Тодоров.
Зам.-министърт посочи още, че и до момента
аналоговата телевизия е била гледана от 20% от населението на България.
"От 1 март има цифрово покритие и сме осигурили възможност на повече от 210 хил. души, социално слаби, да получат декодери. До този момент са раздадени над 90 хил., процесът ще продължи до ноември т.г., каза Тодоров.
Няма съмнение, че днес е исторически ден и е краят на дълъг дебат, започнал преди повече от 10 години, когато думата цифровизация звучеше като футуристична абстракция, каза Георги Лозанов, председател на Съвета за електронни медии.
"Вече се интегрираме към модерния свят, новите и старите медии ще влязат в партньорство. Навремето се говореше, че ако при Хитлер е имало телевизия, той е щял да спечели войната, а аз казвам, че ако е имало интернет, него изобщо нямаше да го има", посочи Лозанов.
След спирането на аналоговия сигнал експерти от Министерството на транспорта ще изготвят анализ на териториите, които ще останат без покритие и ще бъдат разработени мерки за решаването на проблема, които ще бъдат предложени в Министерския съвет.
Ваучерите за безплатни декодери се раздават до 30 октомври, а валидността им е до края на ноември.
Повече информация за покритието в даден район може да се получи на на тел. 0700 123 44 и на сайта Cifrovizacia.bg.
"Нямаме информация колко души днес са без телевизия.
Това е трудно да се разбере. Имаме предварителни разчети - 5% би трябвало да не получават сигнал", каза по-рано днес пред БНТ министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов.
"С аналоговия сигнал също не беше покрита цялата страна. Няма как да знаем толкова скоро колко са хората без сигнал от днес", каза още той и посочи, че трябва да се провери дали проблемите в местата, където няма сигнал, не са от ретранслатор, който не е преоборудван.
"Предполагам, че ще има затруднения с цифровизацията. И в Европа е имало проблеми, но ще се опитаме да направим нещата с най-малко проблеми", каза още министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!