М ежду 350 хиляди и 1 милион българи, които сега разчитат само на ефирен телевизионен сигнал, може да останат без каквато и да е телевизия след спирането на аналоговия сигнал на 30 септември.
Това съобщи пред БНТ председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков.
По думите му, ако не се вземат спешни мерки, тези хора на практика ще бъдат принудени да станат клиенти на кабелни мрежи или просто да си купят сателитни чинии.
В тази връзка Божков призова за намеса на правителството и за законодателни промени, с които да се осигури стопроцентово дигитално покритие.
Още само седмица безплатна телевизия - това заплашва с. Добри лаки и други отдалечени райони в страната.
Местните още не знаят какво информационно затъмнение ги чака и скачат като ужилени при тази вест.
"Въобще не е предвидено да се сложи нещо на ретранслатора, който се намира тук на 500 метра от селото, и няма да могат да гледат не само нашите хора тук, а и околните села", коментира ситуацията кметът на селото Вангел Грозданов.
Аналоговият сигнал ще бъде изключен на 30 септември в полунощ и ще бъде заместен от цифровия. Някои райони, обаче, като село Добри лаки, ще останат в сянката на цифровизацията.
Причината е, че мултиплекс-операторите по закон нямат задължението да покрият 100% от българските домакинства. "Мултиплекс-операторите, към днешна дата, и НУРТС дигитал, и Фърст дигитал имат съответното постигнато покритие 85% и нещо и 95% и нещо, т.е. формално те са си изпълнили задължението.
Де факто, обаче, 350 хиляди до 1 милион няма да могат да получават този сигнал", съобщи шефът на КРС Веселин Божков.
"Сега, без да искаме, ще бутнем тези хора усилено към закупуване на сателитни чинии и ползването на сателитните оператори",
добави той. В Добри лаки има къщи, които ползват сателитни чинии на различни оператори.
Има и такива, които разчитат само на добрите стари антени. Местните разказват, че трудно биха заделили пари за кабелна телевизия, защото пенсиите им са ниски. Така излиза, че някои наистина нямат алтернатива.
"Дори да си купим декодери, след като няма сигнал ние не можем да ловим. Само ще си дадем парите за декодерите. Те ще стоят като украса у дома и това е", оплакват се местните хора.
В опит проблемът да бъде решен от Комисията за регулиране на съобщенията призовават за нормативни промени, с които мултиплексите да бъдат задължени поетапно да обезпечат цялото население с цифров сигнал. Апелират и за конкретен ангажимент на правителството.
"Бихме сътрудничели във всеки смисъл. Засега няма при мен такава информация.
Когато се обсъди този въпрос, всички мерки, които трябва да се предприемат, ще се предприемат", обещава премиерът Орешарски.
Районите, в които цифровият сигнал няма да се приема, все още не са ясни.
Но в община Струмяни кметските наместници определят телевизията като връзката им със света, защото вестниците идвали само два пъти седмично, а в района българските радиостанции почти не се хващали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!