ЕК одобри ваучерите за декодери за цифрова телевизия
Източник: БГНЕС

Европейската комисия обяви, че одобрява предложената от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) мярка за осигуряване на декодери за социално слаби българи във връзка с прехода от аналогова към цифрова ефирна телевизия, съобщиха от МТИТС.

Позицията на ЕК дава зелена светлина за снабдяване с декодиращи устройства на хора със специфични социални потребности срещу ваучери.

Това позволява сключване на договорите с фирмите, които бяха избрани да доставят декодиращи устройства за цифров сигнал на около 124 хил. социално слаби българи.

Процедурата предвижда получаване на ваучер, след което срещу него ще бъде предоставен и декодер.

Ваучерите ще бъдат раздавани от местните служители на Агенцията за социално подпомагане в помещенията на "Български пощи" ЕАД в съответните райони.

Конкретната пощенска станция и графикът ще бъдат оповестени предварително на място

Очаква се раздаването на ваучерите да започне на 1 август

Условие за получаването им ще бъде попълването на декларация, с която нуждаещият се да удостовери, че няма възможност да приема цифрова телевизия (без значение каква е платформата – спътникова, кабелна или ефирна).

Първият етап от доставката на декодери ще обхване нуждаещите се от четири района страната. Северозападен район включва административни центрове на области Видин, Враца, Ловеч, Монтана, Плевен; Свероизточен район е с центрове Варна, Добрич, Търговище и Шумен; Южен централен район - центрове Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Хасково.

В София на този етап е обхваната територията на Дирекция "Социално подпомагане" – "Оборище". Социално слабите, които имат право на енергийни помощи и живеят в селища, различни от административните центрове, ще бъдат уведомени за местата за снабдяване с устройствата в определените пощенски станции, в които се получават ваучерите.

Изпълнителите на обществената поръчка за доставка на декодери също ще се включат в организацията на раздаване на устройствата.

Обществената поръчка за доставка на декодери в Североизточен район е спечелена от магазини "Зора", в Северозападен – от "Техномаркет", в Южен централен - от "Зора" и район "Оборище" на Столична община – от "Технополис".

Вече е обявена и втора тръжна процедура за доставка на декодери на останалите 86 500-86 711 социално слаби в районите Югозападен (с административни центрове Благоевград, Перник, София град, София област и Кюстендил); Югоизточен (Бургас, Сливен, Стара Загора, Ямбол и Северен централен (Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра).

Очаква се в края на август да започне раздаването на декодери и за хората, обхванати в този втори етап. Общият брой на хората, които ще бъдат подпомогнати периода 2012/2013 г. е заявен до Европейската комисия в искането за одобрение на държавната помощ още през януари 2013 г.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
НС изслушва Гюров, трима министри и директора на летището за американските самолети

НС изслушва Гюров, трима министри и директора на летището за американските самолети

Свят Преди 4 минути

Те ще бъдат изслушани във връзка със ситуацията с намиращите се на летището военни самолети на САЩ, напрежението в Близкия изток и планираното му временно затваряне за граждански цели

ВСС заседава за определяне на временен и.ф. главен прокурор

ВСС заседава за определяне на временен и.ф. главен прокурор

България Преди 7 минути

Преди пленума ще се проведе и протест пред сградата на ВСС

Туристка посети 120 града и назова 5, които ще променят представата ви за пътуване

Туристка посети 120 града и назова 5, които ще променят представата ви за пътуване

Любопитно Преди 33 минути

Когато говорим за пътуване, винаги искаме да говорим за града, който е направил най-силно впечатление

Почитаме софийски чудотворец! Днес не връзвайте възли

Почитаме софийски чудотворец! Днес не връзвайте възли

България Преди 34 минути

Православната църква почита Серафим Софийски Чудотворец

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 9 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 9 часа

Шестима други са били ранени

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Свят Преди 10 часа

Съмърс е бивш министър на икономиката и бивш президент на Харвардския университет

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Технологии Преди 10 часа

Новият топ модел на компанията вече е факт, като идва в три версии и акцентира над това как изкуственият интелект може да се впише в ежедневието на хората без да е натрапчив и да бъде полезен във все повече ежедневни дейности

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 11 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 12 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 12 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 12 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 13 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви организация в България за терористична

Русия обяви организация в България за терористична

Свят Преди 13 часа

В списъка са включени и четири физически лица