Интернет се забави заради мощна атака
Източник: Архив на Vesti.bg
Ср рзването с интернет в цял свят беше забавено заради най-голямата кибератака в историята, съобщиха експерти в областта на сигурността, цитирани от Би би Си (bbc.co.uk).

Спор между компания, бореща се срещу спама, и хостинг компания предизвикал ответни атаки срещу ключова инфраструктура. Те се отразили на широко използвани услуги като Netflix и експерти се тревожат, че могат да ескалират и да засегнат банкови услуги и електронни пощи.

Полицейски сили на пет държави, които се борят срещу киберпрестъпността, разследват атаките.

Компанията "Спамхаус" (spamhaus.org), базирана в Лондон и Женева, е организация с идеална цел, която помага на провайдърите на електронна поща да отстраняват спама и друго нежелано съдържание.

За да прави това, компанията поддържа множество блок листи - база данни със сървъри, за които е известно, че се използват за злонамерени цели.

Неотдавна "Спамхаус" блокира сървъри, поддържани от "Кибербункер" (cyberbunker.com), холандки уеб хост, който твърди, че ще приеме всичко с изключение на детска порнография или материали, свързани с тероризъм.

Свен Олаф Камфиус, който твърди, че е говорител на "Кибербункер", съобщи, че "Спамхаус" злоупотребява със своята позиция и не трябва да й бъде позволявано да решава "какво да отива и какво да не отива в интернет".

Спамхаус твърди, че "Кибербункер" в сътрудничество с "криминални групировки" от Източна Европа и Русия, стои зад атаката. Засега "Кибербункер" не е отговорил на обвиненията.

Стив Линфорд, изпълнителен директор на "Спамхаус", заяви, че мащабът на атаката е безпрецедентен.

"Ние сме подложени на тази кибератака повече от седмица. Но сме на крака, те не успяха да ни повалят", изтъкна той.

Линфорд посочи, че атаката е разследвана от пет национални кибер полицейски сили в света, но не разкри повече подробности, тъй като въпросните сили са притеснени, че също може да пострадат от подобни атаки срещу собствената им инфраструктура.

Нападателите използвали тактиката Distributed Denial of Service (DdoS), при която определена цел се наводнява с голямо количество трафик, за да бъде блокирана. В този случай мишена били сървърите на Системата за имената на домейните (DNS) на "Спамхаус".

Линфорд заяви, че мощта на атаката би била достатъчна за сриването на интернет инфраструктурата на британското правителство.

"Ако извършите подобна атака срещу "Даунинг Стрийт", те веднага ще се сринат. Ще бъдат напълно лишени от интернет", посочи той.

"Тези атаки достигат своя пик от 300 гигабайта в секунда. Обикновено, когато има атаки срещу големи банки, говорим за около 50 гигабайта в секунда", допълни Линфорд.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Синът на норвежката принцеса се разплака по време на разпит в съда</p>

Драма в съда: Синът на норвежката принцеса се разплака по време на разпит

Свят Преди 5 минути

Срещу Мариус са повдигнати общо 38 обвинения, сред които четири за изнасилване и домашно насилие над бивша партньорка

Ел Менчо

Хапчета, изгнили ягоди и олтар: Какво откриха в любовното гнездо на „Ел Менчо“

Свят Преди 28 минути

Картелният бос беше застрелян зад укритието при засада, организирана от специалните части на мексиканската армия, хвърляйки страната в смут. Разузнавателните служби успели да го локализират, след като установили, че една от любовниците му живее в усамотения курортен комплекс

Разкриха опит за измама с екстеншъни за 15 000 евро

Разкриха опит за измама с екстеншъни за 15 000 евро

България Преди 45 минути

Пратка от Виетнам, декларирана като синтетични треси, се оказа естествена човешка коса. Стоката е задържана, а срещу вносителя ще бъде съставен акт за митническа измама

<p>Матева: МС уведоми ЦИК, че няма да осигури паравани за гласуване</p>

Росица Матева: МС уведоми ЦИК, че няма да изпълни задължението си да осигури паравани за гласуване

България Преди 51 минути

Матева припомни, че на 19 февруари от ЦИК са изпратили на Министерския съвет четири проекта на решения за съгласуване

Снимката е илюстративна

Герой до последен дъх: Ватман почина в движение, но успя да спре трамвая и да спаси пътниците

България Преди 54 минути

Преди да издъхне, човекът е дръпнал спирачката на трамвая, няма пострадали пътници

<p>Андрей Гюров разговаря с новите областни управители, какво обсъдиха</p>

Андрей Гюров към новите областни управители: Очаквам честни и прозрачни избори

България Преди 56 минути

Служебният премиер настоя за безпристрастност, добра координация и професионална организация на предсрочния вот през април, като защити решението за смяната на 28 областни управители.

Котка в кухнята и замразена храна в новия епизод на „Кошмари в кухнята“

Котка в кухнята и замразена храна в новия епизод на „Кошмари в кухнята“

Любопитно Преди 1 час

Шеф Манчев в опит да спаси рок ресторант в Севлиево в петък от 20:00 ч.

<p>&quot;Качих 15 кг за една нощ&quot;: Половинката на Григор Димитров с разтърсваща изповед</p>

"Качих 15 кг за една нощ": Ейса Гонсалес с открито послание за борбата с депресията

Любопитно Преди 1 час

Тя отправи силно послание към всички хора, които водят тиха битка със себе си

Протести в подкрепа на Палестина помрачиха премиерата на „Писък 7“

Протести в подкрепа на Палестина помрачиха премиерата на „Писък 7“

Свят Преди 1 час

Напрежението ескалира повече от две години след като Мелиса Барера бе отстранена от „Писък 7“ заради свои публикации в социалните мрежи

<p>Обясниха причината за вдигането на падналия турски изтребител F-16</p>

Падналият турски изтребител F-16 е бил вдигнат заради неидентифицирана радарна следа

Свят Преди 1 час

При инцидента на място загина пилотът, управлявал машината

Русия атакува енергийния сектор на Украйна

Русия атакува енергийния сектор на Украйна

Свят Преди 1 час

Зеленски съобщи за десетки ранени, включително деца, и щети в осем области след мащабни руски удари по газова и електрическа инфраструктура

Турист загина при инцидент извън ски пистите в Банско

Турист загина при инцидент извън ски пистите в Банско

България Преди 1 час

При пристигането на екипи от Планинска спасителна служба – Банско и Спешна помощ е констатирано, че мъжът е починал

Android скоро няма да е операционна система

Android скоро няма да е операционна система

Технологии Преди 1 час

Google обяви, че започва мащабна трансформация на мобилната платформа Android, като тя ще се превърне в интелигентна система. Това означава, че ще разчита много повече на изкуствен интелект и няма да е просто място за приложения