Какво постигна Bitcoin за 10 години от създаването си
Източник: Getty Images/Guliver

К риптовалутата Bitcoin навърши 10 години от създаването си. Историята на криптовалутата изобилства с проблеми и предизвикателства. Въпреки това тя не само успява да оцелее, но и създава пазар за милиарди. Днес Bitcoin е встрани от основната си цел - да бъде алтернативно средство за разплащания, но въпреки това продължава да се радва на голям интерес.

Bitcoin се отразява зле на околната среда и планетата

Рубини: Bitcoin е по-зле от таблица в Excel

За неофициален старт на Bitcoin се смята публикуването на "бяла книга" в интернет на 30-ти октомври 2008 г. Тя за пръв път споменава термина Bitcoin, като описва "електронна парична система". Автор е човек с името Сатоши Накамото, който се смята и за първия програмист на Bitcoin.

Северна Корея използва криптовалути, за да заобикаля санкциите

Какво е блокчейн и защо може да е новата ера на технологиите

Идеята на Накамото е системата да позволява директни онлайн плащания между хората, без да се разчита на банки и други посредници. Няколко месеца по-късно тръгва и самата мрежа на Bitcoin. Постепенно да привлича още програмисти, които помагат за нейното развиване. В последствие Накамото се оттегля, а неговата реална самоличност остава неясна. През годините много медии се опитват да намерят реалния Накамото, но без особен успех, а всеки посочен отрича да е въпросният човек.

Бавният старт

Bitcoin тръгва без особено много внимание. През 2009 г. основната част от работата е върху мрежата и реално криптовалутата не е използваема и тя няма дори цена. Едва през март 2010 г. се появява първата криптоборса - BitcoinMarket.com, а първата реална транзакция е няколко месеца по-късно, когато човек с името Лазло Ханйез си поръчва две пици във Флорида. Тогава цената на 1 Bitcoin е 39 цента и пиците струват цели 10 000 биткойна.

През първите няколко години Bitcoin е по-скоро любителски проект на почитатели на технологиите. Някои си купуват Bitcoin просто на шега и от желание да са сред първите, които имат досег с виртуалната валута. През това време Bitcoin започва да се отличава и със своята анонимност. Това прави криптовалутата особено предпочитана в т.нар. "дълбок интернет" - мрежата от "тайни" сайтове, които са достъпни само чрез специални браузъри като Tor и в която се разпространяват и продават всякакви нелегални стоки и услуги.

Bitcoin експлозията

След като дълго време цената на Bitcoin клони към символичното, през 2013 г. криптовалутата се изстрелва нагоре. Цената ѝ за пръв път прескача 1000 долара, а компании и търговци започват да я приемат и като средство за разплащане. Има и голям ръст на борсите за обмен на Bitcoin в реални валути, като бързо се нарояват и още криптовалути.

Със славата обаче идват и проблемите. Bitcoin привлича вниманието на хакерите, които през февруари 2014 г. успешно атакуват най-голямата тогава борса MtGox, открадват голям брой Bitcoin и водят до срива на борсата. Това пък помага и за срива на цените на криптовалутата, която приключва годината с цени около 300 долара.

Сривът на криптовалутите надмина дот-ком балона

19-годишен Bitcoin милионер: Сам си си виновен, ако за 10 години не си богат

През следващите две години Bitcoin е в привидно затишие. Цените варират в рамките около 500-700 долара и са стабилни. Случилото се досега обаче подсказва големия потенциал на криптовалутата и блокчейн технологията, на която е базирана. Това привлича вниманието на инвеститорите и предприемачите, които започват трескаво създаване на най-различни компании и проекти, които са свързани с технологията или криптовалутите. Продължава и създаването на нови и нови виртуални валути, които искат да засенчат Bitcoin.

През 2017 г. Bitcoin се радва на неочаквано голям интерес. Цената ѝ започва да расте все повече и повече. Това увеличава ентусиазма и интереса към криптовалутата, което допълнително изстрелва цената нагоре. Дори проблемите сред разработчиците и разделянето а Bitcoin на две с новата Bitcoin Cash, а след това и с Bitcoin Gold, не спират устрема. Bitcoin почти достига цена от 20 000 долара в края на 2017 г., но се отличава и с огромна амплитуда на възходите и паденията си. Скокове и сривове с по няколко хиляди долара на ден в цената са нещо обичайно.

През тази година Bitcoin отново се характеризира с непостоянство. След сравнително силно начало, криптовалутата загуби инерция и цените ѝ се сринаха до границите между 5000 и 7000 долара. Всички опити цената да се повиши, са неуспешни и следва нов срив. Има и известен отлив в обема транзакции, като цената се опитва да се стабилизира. Пазарът също така изчаква и да види какво ще се случи с множеството призиви към институциите и техните опити да въведат регулация на виртуалните пари.

Все пак, за 10 години Bitcoin действително създаде голям пазар, над 2000 други криптовалути, изцяло нови бизнес сегменти и предизвикателства. Криптовалутата все още узрява, което ще се отрази на целия пазар. Според Бари Силбърт от Digital Currency Group повечето от тези криптовалути ще изчезнат с времето, коментира той пред MarketWatch.

За сега едно е сигурно - няма нищо сигурно в, за и около Bitcoin. Криптовалутата може във всеки един момент да се изстреля до небесата или да се срине. Като цяло преобладава оптимизмът, че Bitcoin постепенно ще се утвърди не само като актив и инвестиция, но и платежно средство и ще бъде прието и от регулатори, и от потребители.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 25 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 3 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 3 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 4 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 4 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 5 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 5 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 6 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда