Subaru Forester е всичко, което очакваме да бъде (тест драйв)
Източник: CarMarket.bg

Т радиционната мъдрост казва: не поправяй това, което не е счупено. Новото, шесто поколение на Subaru Forester 2025 се опира на тази философия, следвайки същата изпитана формула, която му спечели над 5 млн. продажби от 1997 г. насам, когато „горският“ дебютира на световната сцена. Днес Forester трябва да изглежда така, че да ни вдъхва увереност, че може уверено да се справя с офроуд, кал и асфалт. И той го може.

Зад волана на Subaru Forester

Не ни кара да мечтаем за хардкор офроудъри или спортни коли, мечта, втълпявана ни от широкия екран или телевизията, защото, за повечето от нас колата, която караме всеки ден, е нещо... скучно, здраво и надеждно. А под „скучно“ в случая на Subaru имам предвид позната формула на задвижване, а 220 мм пътен просвет в случая на Forester означава и сериозни офроуд възможности, нещо, с което не могат да се похвалят много модели днес на пазара. Към това добавям новия външен вид и значително подобрения интериор, за да стане формулата по-привлекателна за новодошлите в семейството на Subaru, като същевременно дават на съществуващите клиенти още повече причина да се върнат към модела.

Източник: CarMarket.bg

Вместо радикална промяна на формулата, Subaru се зае да направи Forester по-комфортен, по-тих отвътре, с по-премиум усещане. Японците внимават много с революционните настроения. Широчината е увеличена с 15 мм (1830 мм), а дължината с 30 мм до 4670 мм. Междуосието и височината са останали непроменени съответно 2670 мм и 1730 мм.

Източник: CarMarket.bg

Дизайнът е значително променен, следващ изцяло новата фирмена физиономия на компанията. Мога да предположа, че дизайнерите на Subaru са използвали основно линийка при създаване на новия облик на модела, защото няма и следа от заоблените линии и кръглите арки, вместо това чертите на Forester са по-остри, следвайки тенденцията големите SUV-ове да се завръщат към геометричните линии.

Затова и новият Forester изглежда иска да привлече по-млада аудитория с по-агресивния си дизайн, макар типичният профил на клиента на модела да е на 50-годишен човек, който обича живота сред природата през уикенда. Иначе, абсолютно цялата предна маска на модела е напълно нова, което важи и за изгледа на задната част, което аз одобрявам. За Forester се предлагат 11 цвята, два от които са нови.

Източник: CarMarket.bg

Интериорът също е значително променен, като тук е гонено постигането на по-премиум усещане. Това, от една страна е похвално и разбираемо, но от друга отнема от това по-младежко излъчване на екстериора. Широкото арматурно табло е изработено от мек на допир материал, по средата му е разположен вертикално 11,6-инчов екран, приборното табло също е дигитално, но с класически изглед с оборотомер и скоростомер.

Повечето материали се чувстват много добре на допир, с по-високо качество от всяко друго Subie, което съм карал, а ергономичността на кабината е страхотна. Сензорният екран е комбиниран с физически бутони, за да се улесни боравенето с климатика по време на движение. От друга страна обаче не мога да не отбележа факта, че самата функционалност и скорост на реакция при допир на дисплея не може да се мери с тази на конкурентите. Трябва да маркирам новото безжично зареждане за смартфон, както и безжичното свързване на двете операционни системи.

Източник: CarMarket.bg

По волана няма сензорни бутони, което адмирирам, скоростният лост на вариаторната трансмисия не е заменен от някое миниатюрно превключвателче, разположено на волана, способ, който се използва от все повече модели. Като опция се предлага голям панорамен покрив.

Специално внимание е отделено на новите предни седалки, които правят пътуването по-комфортно, тъй като дизайнерите са направили така, че да снижат с 44% движението на главата по неравен път. Съществено е снижен и паразитният шум от вятъра в интериора, в действителност японците казват, че са подобрили този показател с 39%, добавяйки повече и по-добра шумоизолация.

Мястото в областта на краката е доста добро, а обемът на багажника от 508 литра предлага достатъчно място за превоз на всичко необходимо ви при излет сред природата.

Източник: CarMarket.bg

И ако в дизайна японците са били смели, то в областта на задвижването не е пипано. Имаме задължителното за философията на Subaru симетрична система за задвижване на четирите колела (Symmetrical AWD) и боксеровия двигател, който е подпомаган от малък електромотор. Интересното е, че от Subaru не казват системна мощност, както правят всички останали, а маркетират само параметрите на 2,0-литровия атмосферен двигател. А те са доста скромни: 136 к.с. и 182 Нм, които трябва да теглят SUV с тегло около 1700 кг.

Сами може да прецените достатъчни ли са те или не, но това са реалностите в Европа, Урсула фон дер Лайен и Co. искат снижаване на вредните емисии, затова се прибягва до подобни решения. Те отнемат от динамиката, а и не дават голям принос (в този случай) за икономията, защото средният параметър по заводски данни е 8,1 л/100 км, в реални условия ще мине 10.

Източник: CarMarket.bg

Ниската мощност със сигурност е ахилесовата пета на Forester. Това е жалко, защото останалата част от новия модел е наистина приятна кола за ежедневието. Няма нищо умопомрачително в него, но е направен пакет, който е добър за града, за дълги пътувания и за офроуд, естествено. За това говори пътният просвет от 22 мм, както и оптимизираните ъгли на заход и отход, които са съответно 20,4 и 25,7 градуса. Автомобилът е оборудван с добре познатата тракшън система X-MODE, която предлага два различни режима (SNOW/DIRT и DEEP SNOW/MUD). Тествахме го в наистина дълбока кал и коловози, с които Forester се справи без никакви проблеми.

Subaru Crosstrek предлага голямо съдържание в компактна опаковка (видео ревю)

В Hyundai Santa Fe всичко е в изобилие (тест драйв)

Новият модел е оборудван с електрическата кормилна рейка с двоен пиньон, за която от Subaru казват, че е кара модела да се чувства по-директен, но реално воланът е прекалено мек. Но и не съм очаквал да е по-различно, тъй като и самото задвижване не предполага спортни изживявания, макар да имаме SI-DRIVE. При избор на „S“ (чрез бутон на волана) се поддържат по-високи обороти на двигателя, а трансмисията Lineartronic е с по-ниски предавателни числа. „I“ от друга страна ограничава реакцията на дроселовата клапа, за да се пести гориво.

Източник: CarMarket.bg

Трябва да изтъкна и факта, че инженерите са увеличили с 10% здравината на усукване на каросерията, което винаги е добър знак за поведението на автомобила на пътя и извън него.

Накрая трябва да дам заслуженото и на много амбициозна цел. Към 2030 г. Subaru се ангажира с нулеви фатални инциденти в своите автомобили, за което трябва да се погрижи системата Eye Sight. За целта тя се усъвършенства непрекъснато, предлагайки 15 функции, 5 от които нови. Към това Forester добавя и 9 еърбега от пасивната система за безопасност, които са с два повече от преди.

За финал не мога да пропусна и 8-годишна гаранция без ограничение в пробега, т. нар. bumper to bumper, вързана към рамата, не към клиента. За него вносителят е подготвил е специален бонус.

Базовата цена но новия Subaru Forester в България е 77 940 лв. с ДДС за ниво Free. Моделът се предлага още в изпълнения Style, 4Dventure и Premium, като последното е и най-скъпо - 92 940 лв. И тук е мястото да отбележим, че поръчалите Forester до 31 март ще могат да се възползват от ценова отстъпка от 10 000 лв.

Източник: CarMarket.bg

Технически характеристики

Subaru Forester

Размери

Дължина, мм: 4670

Широчина, мм: 1830

Височина, мм: 1730

Междуосие, мм: 2670

Маса, кг: около 1693 - 1722

Двигател

Тип: 4-цилиндров, боксер

Работен обем, куб. см: 1995

Макс. мощност, к.с. при об/мин: 136 при 5500

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 182 при 4000

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 188

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 12,2

Среден разход, л/100 км: 8,1

Вредни емисии СО2, г/км: 183

Базова цена на модела, лв. с ДДС: 79 940

– Скъпа, какво ще кажеш за едно романтично пътуване? – Къде? – До хладилника и обратно – донеси ми бира!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Съдия блокира разполагането на Националната гвардия в Илинойс</p>

Съдия блокира разпореждането на Тръмп за разполагане на Националната гвардия в Илинойс

Свят Преди 7 минути

Това става пет дни след като друг американски съдия блокира подобно разполагане в Портланд, Орегон

<p>Разговорът за болничния, който всички обсъждат</p>

Мениджър срещу служител: Разговорът за болничния, който всички обсъждат

Свят Преди 38 минути

"Не съм ученик…" - репликата, която разтърси интернет

<p>Vivacom 5G Tab: достъпната мобилна продуктивност</p>

Vivacom 5G Tab прави мобилната продуктивност достъпна

Технологии Преди 1 час

Най-после хардуер, софтуер, цена и качество не си пречат едни на други и пред нас стои достъпен таблет, който можем да използваме пълноценно

Четирима воини са застрашени от елиминация в “Игри на волята”

Четирима воини са застрашени от елиминация в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Теодор-Чикагото, Гордиенко, Йоанна и Мирослав ще се срещнат на Арената утре вечер

Лидерът на йеменските хути: Ще следим дали Израел изпълнява споразумението с "Хамас"

Лидерът на йеменските хути: Ще следим дали Израел изпълнява споразумението с "Хамас"

Свят Преди 8 часа

Той подчерта, че движението трябва да остане в най-висока степен на бдителност и готовност

Трима арестувани по подозрение в терористичен заговор срещу белгийския премиер

Трима арестувани по подозрение в терористичен заговор срещу белгийския премиер

Свят Преди 8 часа

Младежите са били арестувани в Антверпен по подозрения за подготовка на "терористичен атентат от джихадистки тип срещу политици"

Български триумф: Карлос Насар грабна златото с 222 кг рекорд

Български триумф: Карлос Насар грабна златото с 222 кг рекорд

България Преди 9 часа

Той спечели трета световна титла във вдигането на тежести при това с нов световен рекорд в изтласкването

Тръмп: Заложниците от Газа ще бъдат освободени в понеделник или вторник

Тръмп: Заложниците от Газа ще бъдат освободени в понеделник или вторник

Свят Преди 9 часа

Очаква се "Хамас" да освободи 20-те живи заложници едновременно 72 часа след началото на прекратяването на огъня

Почина дъщерята на Пол Нюман - актрисата и продуцент Сюзън Кендъл

Почина дъщерята на Пол Нюман - актрисата и продуцент Сюзън Кендъл

Свят Преди 10 часа

Дъщерята на покойния Пол Нюман и първата му съпруга Джаки Уите е издъхнала вследствие на усложнения, причинени от хронични здравословни проблеми

<p>Ето какво пишеше в бележката, която Рубио подаде на Тръмп</p>

Ето какво пишеше в бележката, която Рубио подаде на Тръмп

Свят Преди 11 часа

Бележката даде известна представа за това как се управлява профилът на президента в социалните медии

Обезвредиха опасни боеприпаси в кв. "Бояна"

Обезвредиха опасни боеприпаси в кв. "Бояна"

България Преди 11 часа

По време на изкопни дейности в столичния квартал са открити гранати

<p>&quot;Дайте Нобеловата награда за мир на Доналд Тръмп, той я заслужава!&quot;</p>

Нетаняху: Тръмп заслужава Нобелова награда за мир

Свят Преди 12 часа

"Дайте Нобеловата награда за мир на Доналд Тръмп, той я заслужава!", написа израелският премиер

Бедствено положение в Русенско: Започна евакуация заради риск от скъсване на дига

Бедствено положение в Русенско: Започна евакуация заради риск от скъсване на дига

България Преди 12 часа

Бедственото положение е в сила от днес до 23:59 часа на 11 октомври

Чичо и племенник пребиха до смърт 63-годишен пастир в Пазарджишко

Чичо и племенник пребиха до смърт 63-годишен пастир в Пазарджишко

България Преди 13 часа

Случаят е от нощта срещу 3 октомври, когато двамата мъже посетили стопански двор в землището на Ракитово, където жертвата живеел и работел като пастир

Тръмп ще посети Израел в неделя

Тръмп ще посети Израел в неделя

Свят Преди 13 часа

Съобщението дойде, след като Тръмп обяви, че Израел и "Хамас" са се споразумели за примирие в Газа и освобождаване на заложници

Заради еврото: Правителството предлага 31 декември и 2 януари за почивни

Заради еврото: Правителството предлага 31 декември и 2 януари за почивни

България Преди 13 часа

Според финансовия министър Теменужка Петкова, обявяването на двата дни за почивни ще позволи извършването на ключови дейности по пренастройка и обновяване на финансови, административни и информационни системи