Макрон дава 8 млрд. евро за електромобили
Renault Twingo Z.E.   
Източник: Renault

П резидентът Емануел Макрон обяви план на стойност 8 млрд. евро, целящ да превърне Франция в №1 производител на чисти автомобили в Европа, но и призова френските производители да произвеждат автомобилите си в собствената държава.

Френските автомобилни заводи тепърва започват да отварят врати, след като пандемията принуди всички да преустановят производството. Макрон иска да ускори преминаването към електрически автомобили, за да съживи икономиката.

“Нуждаем се от мотивационна цел: да направим Франция производител №1 на чисти автомобили, като увеличим производството на повече от 1 млн. електрически и хибридни автомобили годишно през следващите пет години,” обяви Макрон на пресконференция във вторник.

Предстои истински бум на електромобилите. Обяснено в цифри

За да се постигне тази цел, Франция ще увеличи държавната субсидия за купувачите на електрически коли от 6000 на 7000 евро.

Но за да помогне на дилърствата да продадат застоялите заради пандемията 400 000 коли, Макрон обяви, че и купувачите на конвенционални автомобили ще получат по 3000 евро бонус по схема, която ще важи за ¾ от домакинствата.

“Нашите съграждани трябва да купуват повече автомобили, особено чисти такива. Не след две, пет или 10 години – сега,” коментира Макрон по време на визитата си в завода за автомобилни части на Valeo в северна Франция. Той допълни, че нито един модел, който се прави във Франция не трябва да се произвежда извън страната.

Брюксел ще стимулира продажбата на е-коли с десетки милиарди евро

Френското правителство все още не е подписало договор за отпускането на 5 млрд. евро заем за Renault. Компанията се споразумя с Nissan да се съсредоточи върху електрическите автомобили, но загубите на Nissan (за пръв път от 11 години) ще „натоварят” Renault с още по-голямо задлъжняване, затова този правителствен заем е много важен за компанията. От своя страна правителството няма да го отпусне, докато компанията не се споразумее с профсъюзите относно работната ръка и заводите на Renault във Франция.

През 2019 г. Франция е №1 производител на електрически и хибридни автомобили в Европа, произвеждайки почти 240 000 „зелени” автомобили, но данните на IHS показват, че в края на 2020 г. лидер вече ще е Германия.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Дързост и красота, епизод 2008 (тест драйв)

Освежен дизайн и меки хибриди за BMW Серия 5 и Серия 6 Gran Turismo

Volvo: пандемията ще намали търсенето на коли с ДВГ

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 6 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 6 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 7 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 8 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 8 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 9 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 9 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви организация в България за терористична

Русия обяви организация в България за терористична

Свят Преди 9 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 10 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 10 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 10 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 10 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 11 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 11 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“