OPEC се уплаши, предвижда 266 млн. електромобила през 2040 г.
Източник: netinfo

Н ай-големите производители на петрол в света се стреснаха и вече гледат много сериозно на заплахата от електромобилите. OPEC увеличи над 5 пъти предвижданията за броя на електромобилите през 2040 г., а гиганти от калибъра на Exxon Mobile и ВР също преразглеждат оценките от миналата година, твърди проучване на Bloomberg New Energy Finance, публикувано преди седмица. Очакванията на лондонската агенция са, че тези автомобили ще намалят търсенето на петрол с 8 млн. барела дневно към 2040 г., което в момента е комбинираното производство на Иран и Ирак.

Все по-нарастващата популярност на електрическите автомобили ще постави цялата нефтодобивна промишленост под сериозната угроза да снижи драстично печалбите и оборота на тази индустрия, който към днешна дата се равнява на над $700 млрд. годишно.

Проучване доказва, че електромобилите далеч не са толкова екологични

VW смята, че трябва да бъдат построени още 40 гигазавода за литиево-йонни батерии

Проучване казва, че 40% от хората по света искат да купят електромобил

Очакванията на BNEF са, че продажбите на електрически автомобили ще надминат тези на бензинови и дизелови коли до 2040 г., което ще е резултат от бързото спадане на цените на литиево-йонните батерии. Докладът на BNEF предвижда към 2040 г. по пътищата в света да има 530 млн. plug-in автомобила, което ще е 1/3 от общия брой коли на планетата.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) предвиждаше миналата година, че през 2040 г. по пътищата ще има едва 46 млн. коли. Само 12 месеца по-късно тази им сметка е умножена по пет и сега ОПЕК предвижда, този брой ще достигне 266 млн., което е над 500% ръст в очакванията, но и два пъти по-малко от анализа на BNEF. Според изчисленията на ОПЕК автомобилите с батерии ще съставляват 12% (след 23 години) от общия микс, което е 6 пъти над 2-та процента през 2015 г. Групата, в чийто състав влизат 14 държави, очаква двойно намаляване нd дизеловите автомобили спрямо предвижданията им година по-рано.

Макар и с големи ръстове, очакванията на други организации и компании не са толкова смели като на ОПЕК и BNEF. Международната агенция по енергетика смята, че през 2030 г. електромобилите ще са 58 млн. (от 23 млн. в предишните им изчисления). Exxon Mobil изчислява, че електромобилите ще са 100 млн. към 2040 г. (от 65 млн. в предишните им сметки). Сметките на BP също показват 100 млн. ЕV към 2035 г., ръст от 40% спрямо изчисленията им година по-рано.

Според същото проучване на Bloomberg New Energy Finance, плановете на световните топ производители на света предвиждат продажбата на 6 млн. електромобила годишно към 2025 г., като тази цифра трябва да скочи до 8 млн. през 2030 г.

Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.

Четете още:

Как една грешка се превърна в шедьовър, или тест драйв на Nissan Qashqai

Новият електромобил на VW ще е с до $8000 по-евтин от Model 3

Mercedes-Benz X-Class е най-луксозният сред луксозните пикапи

- Ученици, трябва да сте по-самостоятелни! Вече сте в трети клас и скоро родителите ви няма да могат да ви пишат домашните.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Александър Николов: Горди сме с постигнатото

Александър Николов: Горди сме с постигнатото

България Преди 1 минута

Момчетата се завръщат след грандиозния успех във Филипините, където успяха да завоюват сребърен медал

<p>Тръмп призова &quot;Хамас&quot; да приеме мирното предложение за Газа, какво отвърна ислямисткото движение</p>

Тръмп призова "Хамас" да приеме мирното предложение за Газа

Свят Преди 38 минути

Тръмп призова палестинците "да поемат отговорност за съдбата си"

Внимание, столичани! Реорганизация на движението за посрещането на националите по волейбол

Внимание, столичани! Реорганизация на движението за посрещането на националите по волейбол

България Преди 1 час

Министърът на младежта и спорта Иван Пешев ще прибере от Истанбул с правителствения самолет националите от отбора по волейбол на България

<p>Триумфално посрещане за волейболните ни герои</p>

"Сребърните" момчета - гордостта на България се завръща у дома

България Преди 1 час

Тимът се прибира в София след историческото си представяне на Световното първенство във Филипините, където завоюва сребърните медали и се класира на второ място в света

<p>Промени в движението по АМ &quot;Хемус&quot; заради ремонт</p>

АПИ обяви: Промени в движението по АМ "Хемус" заради ремонт

България Преди 2 часа

Движението ще се осъществява двупосочно в платното за Варна, като ще има по една лента за София и една в посока Варна.

Министър Гуцанов посреща на летище "Васил Левски" параолимпиеца Ружди Ружди

Министър Гуцанов посреща на летище "Васил Левски" параолимпиеца Ружди Ружди

България Преди 2 часа

На шампионата в Делхи, Индия, Ружди спечели титлата в тласкането на гюле с нов световен рекорд от 12.94 м

Розетският камък

27 септември: Денят, в който Египет проговори – тайните на Розетския камък

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Рядкото заболяване, което спира хората да изпитват страх

Рядкото заболяване, което спира хората да изпитват страх

Любопитно Преди 2 часа

Страхът е ключов за оцеляването ни - как живеят хората, които не могат да го усетят?

<p>Полша подготвя гражданите си за следващата криза</p>

Полша се готви за криза: От раници, до обучения и оръжия

Свят Преди 2 часа

"Не трябва да се страхуваме, а да бъдем подготвени"

<p>Колко бързо ходите? Това може да предскаже инфаркт и смърт</p>

Ежедневната дейност, която може да разкрие възрастта на мозъка ви

Любопитно Преди 2 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Първият човек, който някога се е появявал по телевизията

Първият човек, който някога се е появявал по телевизията

Любопитно Преди 2 часа

"Това е първата телевизия и ще видиш, че ще бъде във всички домове в страната, и всъщност, по целия свят"

<p>30 септември: От пергамента към печата &ndash; книгата, която промени историята</p>

30 септември: От пергамента към печата – книгата, която промени историята

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Слънчев вторник, след него – есен с обилни дъждове и застудяване

Слънчев вторник, след него – есен с обилни дъждове и застудяване

България Преди 2 часа

Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 6°

AI в реалния свят: Новата индустрия за $100 трилиона

AI в реалния свят: Новата индустрия за $100 трилиона

Технологии Преди 2 часа

Основите вече са положени и това може да промени света

Суровият Изолатор отново отвори врати в “Игри на волята”

Суровият Изолатор отново отвори врати в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Груби грешки изпратиха Феномените на тежката локация

Радев: За 2024 г. стокообменът между България и Германия надхвърля 12,3 млрд. евро

Радев: За 2024 г. стокообменът между България и Германия надхвърля 12,3 млрд. евро

България Преди 9 часа

От Германо-Българската индустриално-търговска камара призоваха за повече предвидимост и устойчивост в отношенията между държавата и бизнеса