BMW не бърза с отказа си от традиционните ДВГ
BMW M5 CS   
Източник: BMW

Mercedes обяви, че до 2030 г. ще предлага само електрически модели на пазарите, на които „условията го позволяват”. Audi пък ще лансира само електромобили след 2026 г., преди да спре производството на автомобили с ДВГ през 2033 г. Другият голям играч в Голямата германска тройка не е готов да се откаже изцяло от конвенционалните двигатели, тъй като BMW вярва, че в тях все още има живот.

В интервю за Automotive News Europe, шефът на развойния департамент на BMW Франк Вебер казва, че преходът към електромобили няма да е толкова бърз, тъй като има въпроси, на които все още трябва да се отговори: „Кога системата ще е готова да поеме всички тези електрически автомобили? Става въпрос за зарядна инфраструктура, за електричество от възобновяеми източници. Готови ли са хората? Готова ли е системата! Готова ли е зарядната инфраструктура?”

Екоактивисти съдят BMW и Daimler за недостатъчни действия за опазване на околната среда

След това идва въпросът с работната сила, тъй като BMW, подобно на много други производители, разполага с много хора, които работят по развитието на традиционните задвижващи агрегати. Работната сила постепенно се пренасочва към електромобилите, но това е сложен процес, който изисква доста време за подходящо обучение на персонала.

В същото време стандарта Евро 7 се приближава с бързи темпове. Франк Вебер вижда този стандарт като последната голяма инвестиция в бензиновите и дизеловите двигатели. Средствата, вложени в R&D, за да се посрещнат по-строгите регулации за вредните емисии, ще гарантират близкото бъдеще на ДВГ, по-специално поне до края на десетилетието. Вебер смята, че е прекалено рано да се говори за стратегия за бягство от конвенционалните двигатели.

Шефът на Toyota: преходът към електромобили може да е катастрофален за Япония

Вебер изтъква, че BMW не иска да се изтегля прекалено рано от пазара на автомобили с ДВГ, принуждавайки хората да купуват електромобили, особено ако инфраструктурата за зареждането им е далеч от възможността да подкрепи масовото навлизане на електрически автомобили. Говорейки за инфраструктура, баварците инвестират още и в технологията с горивни клетки, която изисква много по-сериозна инвестиция в инфраструктура за зареждане на резервоара с водород.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Skoda направи интериор от захарно цвекло

Внимание: руски производител на зенитни ракети ще прави хибрид на водород и ток

Dacia Duster продължава да надгражда (тест драйв)

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Светът на ръба на нови кризи: Най-горещите точки през 2026 година&nbsp;</p>

Горещите точки по света с най-висок риск от ескалация през 2026 г.

Свят Преди 3 часа

ACLED – глобален проект за мониторинг, който проследява политическото насилие и безредиците – идентифицира районите с най-голям риск от ескалация през 2026 г.

Пиян бяга от полицията и уби двама души в Нова Загора

Пиян бяга от полицията и уби двама души в Нова Загора

България Преди 3 часа

„Ауди“, управлявано от 28-годишен водач, не е спряло на подаден сигнал за спиране от полицейски екип

Зеленски отправи новогодишно обръщение към украинците

Зеленски отправи новогодишно обръщение към украинците

Свят Преди 5 часа

Зеленски: Вярваме в мира, борим се за него и работим, за да го постигнем

<p>Скандалите, които шокираха света през 2025 г.</p>

Скандалите, които шокираха света през 2025 г.

Свят Преди 5 часа

Между втория мандат на Доналд Тръмп и мащабните корупционни скандали, избухнали в различни части на света – с какво ще запомним 2025 г.

Тежка катастрофа стана в Благоевград

Тежка катастрофа стана в Благоевград

България Преди 6 часа

Единият автомобил е изхвърчал от пътя, има загинал

Си пожела Тайван в новогодишното си обръщение

Си пожела Тайван в новогодишното си обръщение

Свят Преди 7 часа

Си: Китайският народ от двете страни на Тайванския пролив е свързан

Дъщерята на Гала очаква второ дете

Дъщерята на Гала очаква второ дете

Любопитно Преди 8 часа

Това съобщи самата тя

Ердоган с предупреждение за Нова година

Ердоган с предупреждение за Нова година

Свят Преди 8 часа

В новогодишното си послание Ердоган посочи, че Турция наблюдава отблизо нарастващите провокации и заплахи

Путин: Искрено вярвам, че победата е близо

Путин: Искрено вярвам, че победата е близо

Свят Преди 8 часа

Президентът на Русия отправи новогодишно обръщение

Оперираха сърцето на Роберто Карлош след болки в крака

Оперираха сърцето на Роберто Карлош след болки в крака

Свят Преди 9 часа

Операцията по поставяне на катетър е продължила близо три часа поради възникнали усложнения

ЕС с позиция за атаката срещу резиденцията на Путин

ЕС с позиция за атаката срещу резиденцията на Путин

Свят Преди 9 часа

Калас: Москва цели да провали истинския напредък към мир

,

Мъж пострада при пожар в Смолян

България Преди 10 часа

Той е с 10-15% изгаряния и е обгазен

От Папа Франциск до Ози Озбърн: Годината, в която светът загуби легенди

От Папа Франциск до Ози Озбърн: Годината, в която светът загуби легенди

България Преди 10 часа

Носителите на „Оскар“ Робърт Редфорд, Даян Кийтън и Джийн Хекман бяха сред звездите, които светът загуби през 2025 г., заедно с музикални легенди, включително съоснователя на Beach Boys Брайън Уилсън; пионера на нео-соула Д'Анджело; и легендата на хеви метъла Ози Озбърн

ЕС предупреди Израел заради ограниченията му за хуманитарните организации в Газа

ЕС предупреди Израел заради ограниченията му за хуманитарните организации в Газа

Свят Преди 10 часа

НПО имаха срок до 31 декември да се регистрират съгласно новата рамка, която според Израел има за цел да спре „враждебни участници или поддръжници на тероризма“ в палестинските територии