В Южна Корея отмениха наказанието от затвор за изневяра
Източник: ThinkStock

К онституционният съд в Южна Корея премахна спорен закон за изневярата, който в продължение на повече от 60 години криминализираше извънбрачния секс, а нарушителите получаваха до 2 години затвор.

Деветте съдии решиха със 7 на 2 гласа, че законът от 1953 г., защитаващ традиционните семейни ценности е противоконституционен.

"Въпреки че изневярата е неморална, държавната власт не трябва да се бърка в личния живот на хората", заяви председателят на съда Парк Хан-Чул.

Това е петият път, в който съдът обмисля дали този закон съответства на конституционните норми.

Този закон направи Южна Корея една от малкото немюсюлмански страни, които възприемат изневярата за престъпление. През последните 6 години почти 5500 души са били подведени под отговорност за изневяра, включително почти 900 души през 2014 г. Н

о тази цифра намалява, като делата, завършили с присъда, стават все по-редки.

През 2004 г. 216 души са вкарани в затвора заради този закон, през 2008 г. броят им намалял до 42 души, а от тогава само 22 прелюбодейци са попаднали зад решетките, според статистиката на държавната прокуратура.

Това отчасти е отражение на променящите се обществени тенденцие в страната, където светкавичната модернизация често се сблъсква с традиционно консервативните норми.

Според закона от 1953 г., изневярата може да се разглежда в съда само при жалба от засегнатата страна, като делото се прекратява веднага, ако ищецът оттегли обвинението - место срещано явление, което често включва финансово споразумение.

Законът се основава на вярването, че изневярата поставя обществените порядки под съмнение и вреди на семейството, но той бе разкритикуван като морално остарял, и че представлява държавна намеса в личния живот на хората.

Въпреки че законът за изневярата вече не съществува, общественото неодобрение все още е налице.

През април 2014 г., Южна Корея блокира корейската версия на международния сайт за запознанства за обвързани "Ашли Медисън", заявявайки, че той застрашава семейните ценности.

Преглед на слуха на малко дете. Докторът тихо: - Бонбон? Детето още по-тихо: - Къде е?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп благодари на Иран за отменените екзекуции на демонстранти

Тръмп благодари на Иран за отменените екзекуции на демонстранти

Свят Преди 5 часа

Във вторник Тръмп предупреди, че Съединените щати ще действат "много категорично", ако иранските власти екзекутират хора

Без "политически отстъпки": Куба изрази готовност за диалог със САЩ

Без "политически отстъпки": Куба изрази готовност за диалог със САЩ

Свят Преди 7 часа

След като пое контрола над венецуелската петролна промишленост Тръмп обяви и края на доставките на нефт за Куба

Терзиев отново ще внесе в СОС доклад с искане за независим анализ на "Топлофикация София"

Терзиев отново ще внесе в СОС доклад с искане за независим анализ на "Топлофикация София"

България Преди 7 часа

Според него в момента има реална криза и в „Топлофикация“

<p>Тръмп заплаши страните, отхвърлящи плана му за Гренландия</p>

Тръмп заплаши с мита страните, отхвърлящи плана му за Гренландия

Свят Преди 8 часа

Американският президент не разкри допълнителни подробности за плановете си, свързани с арктическия остров, който е автономна територия на Дания

<p>Премиерът на Япония изненада Мелони с тържество за рождения ѝ ден</p>

Премиерът на Япония изненада Джорджа Мелони с тържество за рождения ѝ ден

Свят Преди 9 часа

Мелони, която е родена на 15 януари 1977 г., навърши вчера 49 години

Внимание, столичани! Строежът на метрото спира влаковете до "Обеля" за половин година

Внимание, столичани! Строежът на метрото спира влаковете до "Обеля" за половин година

България Преди 9 часа

Променя се маршрутът на автобусна линия № 31, която ще се движи двупосочно от ул. „Обелски път“ по бул. „Панчо Владигеров“ до метростанция „Сливница“

Социалната мрежа X претърпя глобален срив

Социалната мрежа X претърпя глобален срив

Свят Преди 9 часа

Над 45 000 сигнала за прекъсване са регистрирани в Downdetector

Зеленски: Украински екип замина за САЩ да преговаря за гаранции за сигурност

Зеленски: Украински екип замина за САЩ да преговаря за гаранции за сигурност

България Преди 10 часа

Украински официални лица заявиха, че страната ще се нуждае от 800 милиарда долара за следвоенното си възстановяване

Тежък пътен инцидент с две жертви край Леденик

Тежък пътен инцидент с две жертви край Леденик

България Преди 10 часа

Създаден е обходен маршрут за движение след катастрофата

Враг на “Хамас” се завръща в Газа

Враг на “Хамас” се завръща в Газа

Свят Преди 10 часа

Много палестинци, независимо от политическата си ориентация, бяха изненадани от появата на Сами Насман

Скандал в Украйна: Обвиниха Юлия Тимошенко в предлагане на подкупи

Скандал в Украйна: Обвиниха Юлия Тимошенко в предлагане на подкупи

Свят Преди 11 часа

Антикорупционният съд реши: Тимошенко е на свобода срещу 33 млн. гривни

Разкриха подробности за жената, застреляна от служител ICE в Минеаполис

Разкриха подробности за жената, застреляна от служител ICE в Минеаполис

Свят Преди 11 часа

Парамедиците са се опитали безуспешно да реанимират жертвата на място

Разлистваме „домовата книга“: Кой може да стане служебен премиер

Разлистваме „домовата книга“: Кой може да стане служебен премиер

България Преди 11 часа

След три неуспешни мандата - следващите стъпки по Конституция са назначаването на служебно правителство и насрочването на предсрочни парламентарни избори

Киев: Два милиона украинци са избягали от военна служба

Киев: Два милиона украинци са избягали от военна служба

Свят Преди 12 часа

Това са зашеметяващи цифри, които разкриват дълбоката криза, засягаща украинските военни сили от началото на руската агресия