Срещата в Алмати: Не е ясно иска ли Иран да преговаря
Великите сили от групата "5 + 1" се срещнаха с представители на Иран в бившата казахстанска столица Алмати   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пг говорите в казахстанския град Алмати между страните от групата "5+1" и Иран по проблеми на иранската ядрена програма приключиха с договорка контактите да продължат "на експертно ниво" в Истанбул.

Днешната среща е продължила само един час.

"5 + 1" са петте постоянни членове на Съвета за сигурност - САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция - плюс Германия.

Очаква се ръководителят на иранската делегация, секретарят на Висшия съвет за национална сигурност Саид Джалили, по-късно да даде пресконференция. Очаква се и върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън, която също участва в преговорите, да се срещне с журналисти.

Но

обща пресконференция на представители на "шесторката" и на Иран не се предвижда.

Според руската правителствена агенция ИТАР-ТАСС Техеран не е отстъпил от досегашната си позиция - "че никой не може да забрани на Иран да обогатява уран".

Източници от делегацията на "шесторката" заявили пред агенцията, че засега не е ясно дали Иран изобщо е готов да обсъжда програмата си за обогатяване на уран като елемент от евентуално споразумение.

Единствено външното министерство на Русия засега окачествява преговорите като "много полезни".

Преговорите - първите от осем месеца насам - започнаха вчера и бяха прекъснати, след като "шесторката" представи на Иран пакет от предложения, които предвиждат смекчаване на някои от санкциите в замяна на отстъпки от страна на Техеран по някои от спорните аспекти от ядрената програма.

Пакетът предложения включва прекратяване на програмата за обогатяване на уран до 20 процента и износ извън пределите на Иран на вече произведените количества с това ниво на обогатяване, както и закриване на ядрения комплекс във Фордо.

Сходни предложения бяха направени насрещата на "шесторката" с Иран в Багдад миналата година.


Междувременно иранската информационна агенция "Фарс" съобщи, че преговорите ще продължат в бившата столица на Казахстан Алмати след срещата на експерти в Истанбул.

Вчера, преди срещата, Иран съобщаваше, че ще направи ново предложение на великите сили във връзка с оспорваната ядрена програма.

Източник от групата "5+1" пък беше заявил, че великите сили ще предложат на Иран облекчаване на санкциите, ако Техеран се съгласи да се откаже от някои аспекти на тази програма.

Изпратените в Алмати ирански кореспонденти специално отбелязаха, че върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността

Катрин Аштън е била "крайно предпазлива в подбора на гардероба си"

за срещата със секретаря на Висшия съвет за национална сигурност на Иран Саид Джалили.

Преди се е случвало Аштън да избере за среща с иранския преговарящ рокли или костюми с открита шия, а това притеснявало Джалили, принуден да отвръща поглед, вместо да гледа събеседничката си, обясняват иранските журналисти.

И добавят, че днес тоалетът на дипломатката е бил "далеч по-предразполагащ към разговор".

Ирански кореспонденти споделили с колеги от Русия, че вече им е по-лесно "да подбират снимки" за репортажите - по-рано им се налагало да ги обработват с фотошоп.

Както е известно, жените в Иран са длъжни да спазват строг дрескод - дрехите трябва да покриват всичко, освен лицето и китките на ръцете. Шериатското законодателство забранява и всички физически контакти, включително ръкостискания, между хора от различен пол, освен ако са роднини.

Тези дни в Иран обявиха за твърде смел тоалета, с който американската първа дама Мишел Обама бе видяна на церемонията по връчването на наградите "Оскар". Президентската съпруга бе със сребриста рокля без ръкави и с дълбоко деколте.

Снимки на Мишел Обама, която обявява победителите в категорията за най-добър филм, бяха качени по сайтовете на иранските осведомителни агенции в редактиран вариант - с графичен редактор деколтето й бе "поприкрито", а ръкавите - "удължени", добавя ИТАР-ТАСС.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 4 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 4 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 5 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 6 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 6 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 7 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 7 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 7 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 8 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 8 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 8 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 8 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 9 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 9 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“