Д оналд Тръмп планира по време на предстоящото си пътуване до Саудитска Арабия следващата седмица да обяви, че Съединените щати ще наричат Персийския залив с ново име – Арабски залив. Този ход предизвика бурно възмущение от иранските лидери, които в последния момент полагат усилия да убедят Тръмп да се оттегли от решението си, считано за обида към Иран, особено в разгара на важни преговори за бъдещето на иранската ядрена програма, съобщи The Guardian.
"Ако Тръмп продължи с предложението, той ще успее да обедини всеки ирански, про- или антирежим, срещу себе си и това е почти невъзможно постижение", каза един дипломат.
Иранският външен министър Абас Арагчи изрази надежда, че абсурдният слух за промяна на името е просто дезинформация. Той добави, че имената на водните пътища в Близкия изток не свидетелстват за собственост на никоя конкретна нация, а по-скоро отразяват споделено уважение към колективното наследство на човечеството.
"Името Персийски залив, подобно на много географски обозначения, е дълбоко вкоренено в човешката история. Иран никога не е възразявал срещу използването на имена като Оманско море, Индийски океан, Арабско море или Червено море. За разлика от това, политически мотивираните опити за промяна на исторически установеното име на Персийския залив са показателни за враждебни намерения към Иран и неговия народ и са категорично осъдени. Подобни пристрастни действия са обида за всички иранци, независимо от техния произход или място на пребиваване."
"Всяка недалновидна стъпка в тази връзка няма да има валидност или правен, или географски ефект; тя само ще предизвика гнева на всички иранци от всички сфери на живота и политически убеждения в Иран, САЩ и по света."
Арабските нации настояват за промяна на географското име на водното тяло край южния бряг на Иран, докато Иран продължава да защитава историческите си връзки с Персийския залив. Терминът "Персийски залив" се използва от римско време и залива е широко известен с това име от 16-ти век, като иранците проследяват историята си до Персийската империя. Използването на "Gulf of Arabia" и "Arabian Gulf" доминира в много страни в Близкия изток. Правителството на Иран – бившата Персия – заплаши да съди Google през 2012 г. за решението на компаниятада не обозначи водния басейн с правилното име.
Тръмп обаче смята, че решението на САЩ да променят начина, по който американската администрация описва Персийския залив, е подарък за арабските лидери, който би могъл да ги подтикне да предложат отстъпки по отношение на отношенията си с Израел. Този ход идва само няколко месеца след като Тръмп каза, че САЩ ще наричат Мексиканския залив "Американски залив".
Европейски дипломати, които се опитват да постигнат сделка между САЩ и Иран относно ядрената програма, призовават иранското ръководство да не "губи" заради действията на Тръмп. Въпреки това, има опасения, че хардлайнерите в Иран, които се противопоставят на принципа на преговорите със САЩ, ще използват жеста на Тръмп като лост, с който да твърдят, че на САЩ не може да се вярва.
В същото време, Джей Ди Ванс, вицепрезидентът, сподели оптимистичен отчет за преговорите, заявявайки: "Досега добре ... Нашето предложение е просто: не ни интересува дали хората искат ядрена енергия. Те могат да имат гражданска ядрена енергия. Нямаме нищо против това. Но не можете да имате програма за обогатяване, която ви позволява да стигнете до ядрено оръжие и там теглим чертата."
Той изрази надежда, че двете страни може да са на ръба на сделка, която "реинтегрира" Иран в глобалната икономика. Неговото позоваване на "вид програма за обогатяване" предполага, че американците може да са готови да позволят на иранците да обогатят уран до известна степен под надзора на ядрените инспектори на ООН и МААЕ.
В миналото имаше значителни противоречия относно начина, по който американските служители се отнасят към Персийския залив и и развитието на ситуацията в региона продължава да се следи внимателно.