Тимошенко падна от власт
Тимошенко заяви от трибуната на парламента, че ако вотът на недоверие бъде приет, правителството незабавно ще подаде оставка   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Украинският парламент гласува вот на недоверие на правителството на Юлия Тимошенко.

Вотът бе подкрепен от 243 депутати в 450-членния парламент, включително седем депутати от Блока на Юлия Тимошенко и 15 от блока "Наша Украйна" на бившия президент Виктор Юшченко.

Тимошенко бе кандидат на състоялите се неотдавна президентски избори, спечелени от съперника й Виктор Янукович. Неговата Партия на регионите има само 176 места в парламента при необходими 226 за мнозинство.

По конституция след приет вот на недоверие правителството може да продължи работата си докато бъде назначено ново.

Преди гласуването обаче Тимошенко заяви от трибуната на парламента, че ако вотът на недоверие бъде приет, правителството незабавно ще подаде оставка.

Тимошенко отново разкритикува Янукович, чиято победа на 7 февруари тя все още отказва да признае.

"Янукович е заплаха за независимостта на Украйна, териториалната й цялост, демокрацията и свободата на словото", каза Тимошенко преди да напусне пленарната зала.

Близък съюзник на президента Виктор Янукович заяви, че след приемането на вота на недоверие на кабинета на Тимошенко, преговорите за сформиране на новото правителство би трябвало да завършат в близките дни, предаде Ройтерс.

"Преговорите не са лесни, но смятам, че ще бъдат доведени до край в близките дни", заяви Микола Азаров, бивш финансов министър и вероятен кандидат за премиер в новия кабинет.

"Загубихме време. До 2-3 години икономиката ще се възстанови до равнището си от 2005 г. Загубихме поне 10 години по време на управлението на Тимошенко", заяви Азаров.

"Годините на управлението на Тимошенко ще останат в историята на Украйна като пример за безпрецедентен провал в абсолютно всички сфери", заяви той пред депутатите.

Съгласно украинската конституция ако до 30 дни не се сформира ново правителство, президентът има право да разпусне парламента и да насрочи предсрочни парламентарни избори.

По-късно днес на заседание на правителството Юлия Тимошенко обяви, че излиза в отпуска. До утвърждаването на новия състав на кабинета изпълняващ длъжността премиер ще бъде първият зам.-министър председател Олександър Турчинов, предаде ИТАР-ТАСС.

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

България Преди 2 минути

Дрогата била скрита в хладилен камион с турска регистрация

Гърция въвежда „невъзможен“ нов закон, който ще криминализира караваните

Гърция въвежда „невъзможен“ нов закон, който ще криминализира караваните

Свят Преди 1 час

Свободното паркиране ще стане много по-строго регулирано

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Любопитно Преди 1 час

Кампанията включва модели на ТОП марки като Samsung, HONOR, Motorola и други

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

България Преди 1 час

Той иска изслушване на военния министър и шефовете на военното разузнаване и ДАНС

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Свят Преди 1 час

Задържаните мигранти от Венецуела живеят в постоянен ужас от депортиране в CECOT

<p>След 6 минути в клинична смърт &ndash; мъж дава утеха на всички</p>

След 6 минути в клинична смърт – мъж дава утеха на всички

Любопитно Преди 1 час

Той даде драматично и неочаквано описание на това какво е да преминеш „от другата страна“

Володимир Зеленски

Зеленски ще подаде оставка след мирното споразумение с Русия, твърди украински депутат

Свят Преди 1 час

Тръмп няколко пъти настоя за оставката на украинския президент, като дори заяви, че "Зеленски е диктатор без избори"

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Свят Преди 1 час

Reform UK спечели междинните избори в Рънкорн и Хелсби срещу лейбъристите

НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 2 часа

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 2 часа

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Свят Преди 2 часа

Това е поредният ход на Тръмп за използване на власт с цел да се контролира дейността на институции, с чиято позиция или действия той не е съгласен