Почина жената от прочутата снимка с целувката на "Таймс скуеър"
Източник: GettyImages/Guliver

Ж ената, която американски моряк целува по повод края на Втората световна война - сцена, увековечена с прочутата снимка на фотограф на списание "Лайф" - почина на 92 години, предадоха световните агенции.

Грета Фридман е починала в четвъртък след редица заболявания, в това число и пневмония, съобщи нейният син Джошуа Фридман.

Тя ще бъде погребана до съпруга си Миша Елиът Фридман в националното гробище Арлингтън в щата Вирджиния.

Грета Фридман, която беше стоматологична сестра през Втората световна война, е жената, целуната страстно от моряк на 14 август 1945 г. на "Таймс скуеър" в Ню Йорк.

 

The Kiss: V-J Day, 1945 📷Alfred Eisenstaedt, Times Square, New York #ICPhotog

A photo posted by Int'l Center of Photography (@icp) on

Чрез този жест морякът Джордж Мендоса от Роуд Айлънд искал да отпразнува новината за капитулацията на Япония във Втората световна война.

Той буквално сграбчил Фридман, която тъкмо била излязла в обедна почивка и докато я целувал, наклонил тялото й назад. Сцената не убягнала на фотографа на сп. "Лайф" Алфред Айзенщад и той я заснел четири пъти. Една от тези снимки се появи на корицата на списанието и влезе в историята.

След тази целувка пътищата на Фридман и на Мендоса се разделили. Тя се оженила за Миша Фридман. През годините е правила кукленски дрехи, работила е в летен театър, била е реставратор на книги. Дипломирала се е от колеж едва през 1981 г., когато двете й деца завършили университет. Живяла е във Фредерик в щата Мериленд.

Мендоса се оженил за дългогодишната си годеница, с която именно бил на "Таймс скуеър", когато научил за капитулацията на Япония и започнал да целува жените по улицата.

Фридман и Мендоса бяха идентифицирани едва през 1980 г., когато сп. "Лайф" призова двойката от снимката да разкрие самоличността си.

За снимката Фридман, която е родена в Австрия, казва, че всичко се е случило много бързо.

Фотографът Айзенщад пък разказва, че е забелязал как бялата униформа на Фридман сякаш разсича като светкавица въздуха на фона на черната униформа на моряка Мендоса, докато той я накланя назад и я целува.

Според фотографа ако двамата са били облечени в черно или в бяло, той изобщо е нямало да ги забележи.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Руските GPS смущения застрашават сигурността в Европа</p>

Литва:Русия е способна да фалшифицира GPS сигналите дълбоко на територията на Европа

Свят Преди 1 минута

Европейските страни често обвиняват Москва за електронни смущения

Смъртоносна жега във Франция, седем жертви на горещата вълна

Смъртоносна жега във Франция, седем жертви на горещата вълна

Свят Преди 1 час

Осем департамента в западната част на страната са обявили оранжев код за опасно горещо време

Историческа енциклика: Папа Лъв призова за спешно „разоръжаване“ на изкуствения интелект

Историческа енциклика: Папа Лъв призова за спешно „разоръжаване“ на изкуствения интелект

Свят Преди 1 час

В първия си голям документ Светият отец направи стряскащ паралел между технологиите и робството, като поиска историческо извинение за миналото на Католическата църква

Снимката е илюстративна

Парадокс: Военната мощ на САЩ зависи от метал, чието производство се контролира от Китай

Свят Преди 1 час

За производството на нови ракети Tomahawk, Patriot и други прецизни боеприпаси е необходимо значително количество волфрам

Деца и възрастни са загинали след тежка катастрофа между влак и училищен автобус в Белгия

Деца и възрастни са загинали след тежка катастрофа между влак и училищен автобус в Белгия

Свят Преди 1 час

По време на сблъсъка в микробуса са се намирали девет души

,

„Заешки дупки навсякъде“: Защо планът на Тръмп за Куба плаши бизнеса

Свят Преди 1 час

Белият дом иска да свали комунистическия режим в Хавана, но инвеститорите се страхуват от огромните икономически и правни лабиринти на острова

Катастрофа край Видин с двама ранени, водач напусна местопроизшествието

Катастрофа край Видин с двама ранени, водач напусна местопроизшествието

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на пътя между Димово и село Арчар

Нелеп смъртоносен инцидент в САЩ: Вятър издуха чадър в ресторант и уби жена на място

Нелеп смъртоносен инцидент в САЩ: Вятър издуха чадър в ресторант и уби жена на място

Свят Преди 2 часа

Трагедията се е разиграла пред очите на съпруга ѝ, докато двамата са вечеряли на тераса край езеро в Южна Каролина

<p>Надлез рухна в Сеул и уби трима инспектори</p>

Трима души загинаха при срутване на надлез в Сеул

Свят Преди 2 часа

Инцидентът е станал по време на проверка за безопасност на конструкция, подготвяна за събаряне.

70-годишна шофьорка блъсна 4-годишно дете в Чепеларе

70-годишна шофьорка блъсна 4-годишно дете в Чепеларе

България Преди 2 часа

Пострадалото 4-годишно дете е прегледано в МБАЛ – Смолян и е освободено за домашно лечение с охлузна рана на главата

Илияна Йотова поздрави Нешка Робева за 80-годишния ѝ юбилей

Илияна Йотова поздрави Нешка Робева за 80-годишния ѝ юбилей

България Преди 2 часа

Вицепрезидентът изпрати поздравителен адрес до легендарната треньорка, в който отличава приноса ѝ към художествената гимнастика и будната ѝ гражданска съвест

„Махай се, ще те наръгам!“: Мъж размаха нож срещу полицай, подгони двама продавачи

„Махай се, ще те наръгам!“: Мъж размаха нож срещу полицай, подгони двама продавачи

България Преди 2 часа

Въоръженият мъж викал „Ще ви изкормя!“ и гонил служителите, а при ареста заплашил да наръга и униформен инспектор. Съдът го остави за постоянно в ареста

<p>&quot;Европа вече не е далечен хоризонт, а достижим връх&quot;</p>

Албанският премиер: Европа вече не е далечен хоризонт, а достижим връх

Свят Преди 2 часа

Рама посочи, че днешна Албания е по-близо от всякога до членство в ЕС

.

Кой ще контролира AI бъдещето — държавите, Big Tech… или най-бързите?

Любопитно Преди 2 часа

AI не чака. Кой ще изгради икономиките на следващите 5 години?

Спасиха жена, влязла за нощно къпане в язовир в плевенския парк "Кайлъка"

Спасиха жена, влязла за нощно къпане в язовир в плевенския парк "Кайлъка"

България Преди 2 часа

По първоначална информация е надценила силите си, а ниските температура на водата допълнително затруднили ситуацията, посочват от полицията