С АЩ стават все по-малко популярни на глобално ниво след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, показват нови данни. Индексът за възприемане на демокрацията за 2025 г. обобщава обществените нагласи към демокрацията, геополитиката и основните световни сили, разглеждайки мненията на над 110 000 респонденти в 100 държави, пише Politico.
По-голямата част от анкетираните са изразили цялостно негативно отношение към САЩ, като резултатите бележат осезаем спад спрямо миналата година. Най-голям удар по репутацията на Вашингтон е регистриран в страните от Европейския съюз – тенденция, която не е изненадваща, особено на фона на критичните изказвания на президента Доналд Тръмп за ЕС.
Той нееднократно е наричал блока „ужасен“, „жалък“ и „създаден, за да прецаква Съединените щати“.
Андерс Фог Расмусен, бивш генерален секретар на НАТО и основател на Фондацията на Алианса на демокрациите, който е съавтор на индекса, коментира, че не е изненадан от рязкото влошаване на възприятията за САЩ.
Докато репутацията на Вашингтон страда, Китай продължава постепенно да подобрява глобалния си имидж. За първи път Китай изпреварва САЩ в световното възприятие, записвайки предимно положителни оценки във всички региони с изключение на Европа. Русия, чийто международен имидж рязко пострада след началото на военната инвазия в Украйна през 2022 г., все още остава по-непопулярна от САЩ, въпреки че и нейната репутация се подобрява.
Светът предпочита Путин и Си пред Тръмп
Личният имидж на Доналд Тръмп също се влошава, а резултатите му в проучването са в съответствие с негативните нагласи към страната му. Данните показват, че Тръмп е по-непопулярен на световно равнище в сравнение с руските и китайските лидери – Владимир Путин и Си Дзинпин.
Сред широк спектър от политически, културни и духовни фигури, Тръмп постига най-ниския резултат във възприятието на световната общественост. За сравнение, собственикът на “X” Илон Мъск, основателят на Microsoft Бил Гейтс, покойният папа Франциск, Тейлър Суифт и Ким Кардашиян се радват на по-благоприятен имидж.
Израел се откроява като държавата с най-лоша репутация сред включените в проучването, особено в регионите на Близкия изток и Южна Азия. Подобни нагласи се наблюдават дори в европейски страни, които традиционно са били близки съюзници на Израел, като Германия. Това свидетелства за нарастващо неудовлетворение от политиките на израелското правителство в Газа и на Западния бряг.
По-миналата година Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на премиера Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант по обвинения за предполагаеми военни престъпления.
Данните за това изследване са събрани чрез онлайн анкета, проведена от Nira Data и Алианса на демокрациите в периода 9-23 април 2025 г. Обхванати са 111 273 респонденти в 100 държави, със среден брой от около 1 100 участници на държава. Резултатите са национално представителни, като са изчислени въз основа на официалното разпределение по възраст и пол за всяка страна.