З адържаните в центъра за задържане на имигранти Bluebonnet, разположен в малкия град Ансън, Тексас, изпратиха съобщение на външния свят тази седмица: SOS.
Дрон на Reuters, който е летял наблизо, е заснел как 31 мъже оформят буквите в двора на съоръжението в понеделник, пише NBC News.
Сцените станаха сензационни в социалните мрежи и предизвикаха широки реакции на тревога за безопасността на задържаните венецуалци. Строгата политика за депортиране на администрацията на Тръмп предизвиква критики в международен план.
Десет дни по-рано десетки венецуелци задържани в центъра бяха уведомени от имиграционните служители, че са смятани за членове на венецуелската банда Tren de Aragua и подлежат на депортиране съгласно военновременния закон, според документи, показани на Reuters, записани видеозаписи и съдебни процедури.
Семействата на седем задържани, интервюирани от Reuters, казаха, че не са членове на бандата и отказали да подпишат документа. Въпреки това, часове по-късно, в петък, 18 април, те бяха натоварени на автобус, пътуващ за близкото регионално летище Абилин, според Американския съюз за граждански свободи и членове на семейството, преди автобусът да бъде обърнат и върнат обратно в центъра за задържане.
Заплаха от депортиране
@metrouk Detainees at the Bluebonnet immigrant detention centre in the small city of Anson, Texas, sent the outside world a message this week: S-O-S. With a Reuters drone flying nearby, 31 men formed the letters in the dirt yard of the facility. Ten days earlier, dozens of Venezuelan detainees at the center were given notices by immigration officials that alleged they were members of the Venezuelan gang Tren de Aragua and subject to deportation under a wartime law. #deportation #migrants #elsalvador #worldnews #usnews #news ♬ i was only temporary - my head is empty
Същата нощ Върховният съд временно блокира техните депортации. Министерството на вътрешната сигурност отказа да коментира спрените депортации, което осигури кратка отсрочка за групата венецуелци, задържани в Bluebonnet. Те все още са изправени пред потенциално изпращане в CECOT, прословутия затвор с максимална сигурност в Ел Салвадор, където администрацията на Тръмп е изпратила най-малко 137 венецуелци съгласно Закона за извънземните врагове от 1798 г., в случай че Върховният съд вдигне блока.
Съоръжението Bluebonnet, разположено на 321.87 километра западно от Далас, се управлява частно от Корпорацията за управление и обучение по договор с Имиграционните и митнически служби (ICE). Наречен на щатското цвете на Тексас, Bluebonnet е държал средно 846 души дневно през фискалната 2025 г., според данни за задържане на ICE.
Условия в центъра за задържане
More than 30 detainees held by ICE at a Texas detention facility arranged themselves to form the letters “S-O-S,” an internationally recognized distress signal, while a drone flew overhead.
— NewsNation (@NewsNation) May 1, 2025
More: https://t.co/yHMpAM52YH pic.twitter.com/cRPc51c4TA
След отказ на достъп до съоръжението Bluebonnet от ICE, Reuters прелетя с малък самолет над центъра миналата седмица, както и дрон на 28 април, за да събере въздушни изображения на задържаните. Някои от задържаните, снимани от Reuters, носеха червени гащеризони, които ги маркират като високорискови.
Reuters снима 24-годишния Диовър Милан, докато се разхожда с четирима други мъже в двора на центъра за задържане. Друг венецуелец, 19-годишният Джеферсън Ескалона, беше сниман да играе футбол. Журналистите идентифицираха други трима, като показаха снимките им на членове на семейството.
Милан беше преместен в Bluebonnet в средата на април от центъра за задържане Стюарт в Лъмпкин, Джорджия, където беше държан, откакто беше арестуван от имиграционни агенти в предградията на Атланта на 12 март, според висш служител на Министерството на вътрешната сигурност. Reuters не можа да намери криминално досие за Милан, който е работил в строителството. Служителят на DHS заяви, че Милан е “документиран” член на Tren de Aragua, но не предостави доказателства.
Служителят на DHS каза, че ICE е задържал Ескалона през януари 2025 г., след като е бил арестуван от местната полиция в Тексас за избягване на арест в превозно средство. Той пристигна в Bluebonnet, след като беше върнат от центъра за задържане на мигранти в САЩ в залива Гуантанамо през февруари. Служителят на DHS заяви, че Ескалона е “самопризнат член на Tren de Aragua”, но отново не предостави доказателства за твърдението.
Лични истории и страхове
Immigrants in a Texas detention center spell out SOS🤣
— Brandon (@LibOrNormal) May 1, 2025
THIS IS WHAT I VOTED FOR!! pic.twitter.com/VLKAGLtFbw
По време на телефонно интервю от Bluebonnet, Ескалона каза, че няма връзки с Tren de Aragua или която и да е банда. Той е бил полицай във Венецуела, каза той. Когато го задържат, американските власти взеха телефона му и той подозира, че са видели снимки, на които той прави жестове с ръце, които според него са често срещани във Венецуела.
“Те отправят фалшиви обвинения към мен,” каза той. “Не принадлежа към никоя банда.” Ескалона добави, че е поискал да се върне доброволно във Венецуела, но му е отказано. “Страхувам се за живота си тук,” каза той. “Искам да отида във Венецуела.”
Стотици хиляди венецуелци дойдоха в Съединените щати през последните години, бягайки от икономическия колапс и репресиите при президента Николас Мадуро. При администрацията на бившия президент Джо Байдън много от тях получиха временна хуманитарна защита, която администрацията на Тръмп се опитва да отмени.
След прекратените им депортации мъжете са на ръба, казват семействата им. В общежитието на Милан той и някои от другите венецуелски мъже се редуват да спят, за да могат да предупредят членовете на семейството, ако имиграционните служители дойдат да ги депортират, според съпругата на Милан, която поиска да не бъде назовавана от страх да не бъде набелязана от имиграционните служители.
Един ден миналата седмица той й каза, че мъжете в общежитието отказват да излязат на двора, защото се притесняват, че ще бъдат качени на друг автобус и изпратени в Ел Салвадор. “Той е отчаян,” каза съпругата на Милан. “Той ми каза, че когато излязъл на полето, седнал и погледнал към небето и помолил Бог скоро да го измъкне оттам.”
В едно скорошно видеообаждане Милан каза на жена си, че не им е дадена много храна и той се опитва да спи повече, за да не е толкова гладен, каза тя - нещо, което други роднини на задържаните повториха. Говорител на Management and Training Corporation, която управлява съоръжението, каза, че “всички задържани, настанени в Bluebonnet, получават храна въз основа на меню, което е одобрено от сертифициран диетолог, което гарантира, че препоръчителният дневен калориен прием е изпълнен.”
Правителствени позиции и правна ситуация
В изявление DHS каза, че “използва множество стратегии за управление на капацитета, като същевременно поддържа съответствие с федералните стандарти и нашия ангажимент за хуманно отношение.” В събота, 26 април, имиграционен служител посети общежитието на Ескалона и отговори на някои от въпросите на задържаните, според аудиозапис на посещението, получен от Reuters. Мъжете, които говореха трескаво един за друг, искаха да знаят защо правителството се опитва да ги изпрати в Ел Салвадор и какво се случва с датите им в имиграционния съд.
Служителят обясни, че САЩ са се опитали да ги отстранят съгласно Закона за извънземните врагове, който е отделен процес от насрочените им изслушвания в имиграционния съд. “Ако бъде отстранен съгласно Закона за извънземните врагове, тогава тази съдебна дата не съществува, той никога няма да има тази съдебна дата,” каза служителят на английски на някой, който превежда.
Няколко от мъжете имаха съдебни изслушвания по имиграционните си дела миналата седмица и защитниците се бориха да намерят адвокати за тях. Милан има висящо дело за убежище и следващото му изслушване е насрочено за 1 май — освен ако не е изпратен в Ел Салвадор преди това.