Десетки африкански имигранти са били оставени да умрат от глад и жажда в Средиземно море, след като призивите им за помощ били неколкократно пренебрегнати от европейски и натовски военни части, съобщава британският всекидневник "Гардиън".
Кораб със 72 пътници на борда, сред които няколко жени, малки деца и политически бегълци, преминал през серия от злощастни събития, след като отплавал от либийската столица Триполи за италианския остров Лампедуза в края на март.
Въпреки че италианската брегова охрана била уведомена, че корабът е подал сигнал за бедствие и въпреки че плавателният съд установил контакт с военен хеликоптер и самолетоносач от силите на НАТО,
никой не предприел спасителна мисия.
Само 11 от всичките 72 пътници били живи, когато корабът бил отнесен от теченията на либийския бряг след 16-дневно носене по вълните в открито море. Всички останали загинали от глад и жажда. Впоследствие загинали още двама души.
"През последните дни не можехме да се познаем. Всички или се молеха, или умираха", разказва един от
деветте оцелели.
Разследване на "Гардиън" установило, че корабът, който отплавал от Триполи на 25 март, превозвал емигранти от Етиопия, Нигерия, Еритрея, Гана и Судан. Сред тях имало 20 жени и две малки деца. Ганайският капитан насочил кораба към остров Лампедуза, но след 18 часа в морето плавателният съд изпаднал в беда и започнал да губи гориво.
Емигрантите се свързали чрез сателитен телефон с еритрейски пастор в Рим, който уведомил италианската брегова охрана. Тя определила приблизителното местоположение на кораба на около 60 мили от Триполи и уверила пастора, че е уведомила компетентните власти за ситуацията.
Скоро над кораба
прелетял военен хеликоптер
с надпис "Армия". Пилотите спуснали бутилки с вода и пакети с бисквити и обяснили с жестове на пътниците, че трябва да изчакат спасителен кораб. Такъв обаче не пристигнал. Все още нито една държава не е потвърдила, че хеликоптерът е неин.
Говорител на италианската брегова охрана заяви: "Сигнализирахме на Малта, че корабът се насочва към тяхната зона за наблюдение и спасителни операции и обявихме тревога и наредихме на всички плавателни съдове да потърсят този кораб, което ги задължава да се опитат да го спасят". Малтийските власти обаче отрекоха да са имали каквото и да е общо с кораба.
След неколкочасово очакване емигрантите на борда осъзнали, че помощ не идва. Корабът разполагал само с 20 литра гориво, но според капитана Лампедуза била достатъчно близо, за да може да се стигне дотам и без помощ. Това се оказало фатална грешка.
На 27 март корабът се загубил и останал без гориво, носен от морските течения. Хората останали без храна и вода. По някое време на 29 или 30 март корабът им
бил отнесен близо до самолетоносач на НАТО -
толкова близо, че било невъзможно военните да не го забележат. Според оцелелите от самолетоносача излетели два изтребителя и прелетели над техния кораб, докато пътниците вдигнали на ръце двете умиращи от глад бебета. Помощ обаче отново не дошла. Корабът на емигрантите не могъл да се приближи повече до самолетоносача и бил отнесен от течението.
Останали без храна, гориво и връзка със света,
пътниците започнали един по един да умират от жажда и глад.
След подробно разследване "Гардиън" достигнал до извод, че самолетоносачът най-вероятно бил френският кораб "Шарл дьо Гол", който по това време действал в Средиземно море. Първоначално френските власти отрекли той да се е намирал в региона по това време, но след като им били предоставени съобщения в медиите, които противоречали на тяхното твърдение, те отказали коментар.
За повечето имигранти разминаването със самолетоносача се оказало фатално. През следващите 10 дни почти всички на борда загинали. Пътниците запазили две шишета с вода, спуснати от хеликоптера, за двете бебета, и продължили да ги хранят и след като родителите им починали.
Един от оцелелите се спасил от жадна смърт, като пил собствената си урина и
изял две тубички паста за зъби.
След два дни обаче бебетата също починали.
На 10 април корабът бил изхвърлен на брега край либийския град Зилтан. От всичките 72 души, които заминали от Триполи, само 11 били живи. Един от тях починал почти веднага, след като достигнали брега, а друг намерил смъртта си малко по-късно в затвора, след като
силите на Муамар Кадафи арестували пътниците и ги държали в плен четири дни.
Въпреки травмиращото преживяване оцелелите, които се крият в къщата на етиопец в Триполи, са готови отново да се опитат да пресекат Средиземно море, за да достигнат Европа и да получат убежище.
НАТО категорично отрече
да е отказвала да помогне в края на март на африкански емигранти, предаде АФП.
НАТО се запозна със статия от печата, заяви говорителка на алианса, имайки предвид разследването на вестник "Гардиън".
"На тази дата само един самолетоносач е бил под командване на НАТО - италианският съд "Гарибалди", който е бил на повече от 100 морски мили от този район. Следователно всякакво изявление, че натовски самолетоносач засякъл, а след това пренебрегнал нуждаещия се от помощ кораб е невярно", заяви говорителката Кармен Ромеро.
Тя припомни, че корабите на НАТО вече са спасили "стотици животи в открито море", и подчерта, че например в нощта на 26 срещу 27 март натовски кораби са спасили общо над 500 души в две отделни операции край бреговете на Либия.
Международното морско право задължава корабите, включително военните, да се отзовават на сигнали за тревога от други плавателни съдове и да им предлагат помощ при необходимост, отбелязва АФП.
Междувременно пък говорителка на Агенцията на ООН за бежанците Лаура Болдрини съобщи, че край бреговете на Либия в петък е
потънал кораб с около 600 емигранти,
опитващи се да избягат от страната.
Болдрини цитира разкази на очевидци, потеглили към Европа с друг плавателен съд, които видели как корабът се разцепил в морето и по водата се носели трупове.
Засега няма информация колко хора може да са починали при корабокрушението.
Знае се, че поне три кораба, потеглили от Либия в края на март, не са успели да достигнат бреговете на Европа, каза Болдрини.
Това значи, че до 800 души може да са загинали в Средиземно море. Тази бройка включва 250 души, удавили се на 6 април на около 60 км от италианския остров Лампедуза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!