Полският посланик: Русия няма да атакува НАТО
Източник: NOVA

Р усия няма да атакува НАТО. Това заяви посланикът на Полша у нас Негово Превъзходителство Мачей Шимански в студиото на „Денят на живо с Наделина Анева” по NOVA NEWS.

„До февруари на източния фланг на НАТО имахме около 4000 натовски войници от различни държави. Сега има 10 пъти повече. Когато Русия се страхуваше от нас при 4000, тя даде отговор, за който никой не е питал. Сега би трябвало да се страхува още повече”, каза още той.

Запитан дали приемането на Швеция и Финландия в Алианса представлява риск, Шимански отговори: „Не виждам да има такъв. Има реакции - днес спряха електрическата енергия на Финландия, но ако това е цената, за да си свободен и най-накрая да правиш каквото искаш и мислиш, а не един съсед да ти казва какво трябва да правиш, това не е висока цена”.

Tой коментира твърденията на ръководителя на руската служба за външно разузнаване Сергей Наришкин, че САЩ и Полша имат заговор за това да си поделят Украйна и Полша да вземе Западна Украйна.

„Това е чиста пропаганда. То е дотолкова абсурдно, че се вижда, че някой се опитва да мери нещата със своя аршин за някои държави, както виждаме сега, за Русия не е нищо нито трудно, нито неправедно да си вземеш нечия територия. Полша е член на НАТО, тя няма да направи нищо, с което не е съгласно цялото НАТО”, посочи посланикът на Полша у нас.

„Има 5-6 държави, за които се смята, че би трябвало да се притесняват от Русия. Спрямо това, което видяхме, че направи Русия през февруари и след това - нищо не е изключено, но понеже ние не участваме във войната, смятаме, че няма причина Русия да нахлуе в Полша. Освен това би било много опасно, защото ние сме в НАТО”, коментира още той.

По думите му е ясно за всички, че случващото се в Украйна трябва да спре възможно най-скоро.

„Специалисти казват, че никой не знае кога войната ще приключи. Вижда се, че някои виждат света така, че ако желаят – могат да си вземат нещо. Ясно е, че Русия иска да унищожи колкото е възможно повече, за тях украинците не са достойни да живеят и да имат своята държава”, каза Мачей Шимански.

На въпрос дали е възможно отново да се възроди идеята на Ярослав Качински за международна мироопазваща мисия в Украйна, той отговори: „Това беше едно от предложенията. Полша е доста активна по най-различни предложения. Това беше сериозно намерение, но тогава нашите партньори проучиха каква е възможността за такава мисия и стана ясно, че засега това не е възможно понеже агресорът не иска да има такава”.

Той коментира и как Полша се справя с бежанците от Украйна. „Засега успяваме да се справим. И аз съм изумен как го правим. Много от тях живеят в домовете на украинци и поляци. Държавата дава финансова помощ на бежанците. През цялото време тези, които приемат у дома си такива, получават по 40 злоти, около 10 евро на човек. Украинците получават достъп до пазара на труда и здравна защита”, посочи Шимански.

„Вижда се, че Русия е в такова положение, че няма никакъв изход от тази ситуация. Ако оттегли войски ще е ясно, че е загубила, ако не ги оттегли - няма да спечели. Няма никакво добро решение. Опасявам се, че това ще продължи още дълго време”, коментира той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка катастрофа край Луковит, загина младеж

Тежка катастрофа край Луковит, загина младеж

България Преди 1 час

След удара автомобилът се преобърнал по таван в канавка

Токът за бизнеса утре поскъпва с близо 30 на сто

Токът за бизнеса утре поскъпва с близо 30 на сто

България Преди 2 часа

Данните от БНЕБ показват, че са продадени общо 90 562,10 мегаватчаса електроенергия

Снимката е илюстративна

Русия обвини Украйна за кървав удар, Медведев иска възмездие

Свят Преди 5 часа

Ударът „е засилил“ решимостта на Русия бързо да постигне целите си в Украйна

На Нова година - Русия удари жестоко Одеса

На Нова година - Русия удари жестоко Одеса

Свят Преди 5 часа

Кулеба: За щастие пострадали няма

Вълна от грип и вируси в България - МЗ с ценни препоръки за безопасност

Вълна от грип и вируси в България - МЗ с ценни препоръки за безопасност

България Преди 6 часа

Грипът и острите респираторни заболявания се предават лесно, като особено уязвими са бременните жени, възрастните хора, малките деца, лицата с хронични заболявания и с отслабена имунна система

С деца на море през зимата - какво трябва да знаем

С деца на море през зимата - какво трябва да знаем

Любопитно Преди 7 часа

Много семейства се отправят към по-топъл климат за новогодишните празници

Снимката е илюстративна

Исторически старт: Първото евро беше изтеглено в България минути след полунощ

България Преди 7 часа

На 1 януари 2026 г. България официално премина към своята нова национална валута – еврото

NOVA представи своята нова и модерна визуална идентичност

NOVA представи своята нова и модерна визуална идентичност

Любопитно Преди 8 часа

От 1 януари обновена визия имат и телевизионните канали NOVA NEWS и KINO NOVA

<p>Еликсирът на живота, който ще ви помогне след празниците</p>

Еликсирът на живота, който ще ви помогне след празниците

Любопитно Преди 8 часа

Организъм, претоварен с мазни храни и захар, хвърля всичките си ресурси върху храносмилането, оставяйки ви без енергия. За да „рестартирате“ метаболизма си експертите съветват да обърнете внимание на определена напитка

Годината на Огнения Кон - двоен огън, големи сътресения и нови възможности

Годината на Огнения Кон - двоен огън, големи сътресения и нови възможности

Любопитно Преди 9 часа

Хората са насърчавани да преследват мечтите си през идната година, тъй като тя ще предложи множество златни възможности

Неочаквана любов: Кои 4 зодии ще я срещнат до 2026 г.

Неочаквана любов: Кои 4 зодии ще я срещнат до 2026 г.

Любопитно Преди 9 часа

До 2026 г. представители на четири зодиакални знака ще се влюбят - Овен, Близнаци, Лъв и Везни. Астролозите смятат, че тези хора имат висока вероятност да срещнат истинската си сродна душа и да започнат нови, хармонични връзки

Тежка новогодишна нощ в Пирогов: Пострадали от пиротехника и инциденти

Тежка новогодишна нощ в Пирогов: Пострадали от пиротехника и инциденти

България Преди 9 часа

Общо 524 пациенти са потърсили помощ в Спешното отделение на болница „Н.И. Пирогов“

Валдис Домбровскис

Домбровскис: България, поздравления! Вече сте в сърцето на Европа

България Преди 10 часа

Приемането на еврото става точно 19 години след присъединяването на страната ни към Европейския съюз

<p>Трагедия на Нова година &ndash; жена загина при пожар в София</p>

Трагедия на Нова година – жена загина при пожар в София

България Преди 10 часа

В последния ден на 2025 г. в страната са потушени 130 пожара