Д есант на руските войски на брега на Одеса ще бъде самоубийство, защото Русия няма необходимите успехи на сушата, без които съответната морска операция е безсмислена. Това заяви говорителят на Военноморските сили на Украйна Дмитро Плетнчук, цитиран от "Фокус".
Той коментира темата, след като украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Русия планира да завземе Одеса.
Това ли са плановете на Русия за Украйна
Плетнчук поясни, че в началото на войната, през 2022 г., руснаците вече са се опитали да направят това, като са имали много повече възможности, отколкото сега. Тогава този опит е завършил с неуспех по много причини, включително и поради факта, че подобни операции обикновено са комплексни.
"Една от причините е липсата на съответните успехи по суша. Защото подобни военни действия обикновено не са самостоятелен вид операция, като се има предвид, че това е най-сложният вид морски операции, по принцип. Следователно да се извърши десант сега е самоубийствено", каза Плетенчук.
Той подчерта, че "сега руските сили не могат да се доближат до бреговете на Одеска област по-близо от 100 морски мили - тук ги очакват военноморски ракетни части."
Одеса си възвръща блясъка, но заплахата остава — и САЩ изглеждат слепи за нея
"Ако се върнем към сухопътния компонент, по пътя към Одеса има поне три сериозни водни препятствия. Макар че вчера Дмитрий Медведев (заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия - бел. ред.) заяви, че се готвят да насочат усилията си от Днепропетровска област към това направление", допълни Плетенчук.