Т урският премиер Реджеп Тайип Ердоган е използвал държавни средства в кампанията си за президентските избори, а медиите са отразявали предизборната надпревара пристрастно в негова полза, оцениха наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), предаде ДПА.
"Държавните средства дадоха предимство на премиера", каза Аса Линдестам, депутатка в шведския парламент и участничка в наблюдателната мисия на ОССЕ.
"Беше ясно, че един кандидат, премиерът на Турция, доминира в медийните репортажи за изборите и това беше в негова полза", коментира Вилия Алекнайте-Абрамикене, литовска депутатка.
Наблюдателите от ОССЕ отбелязаха също и положителни тенденции като използването в кампанията на други езици освен турския, включително на кюрдски език.
Междувременно Централната избирателна комисия на Турция публикува днес официални предварителни резултати от изборите за президент, състояли се на 10 август.
По данни на ЦИК, при преброени 100 процента от бюлетините, победител на първите преки избори за президент на Турция е премиерът Реджеп Тайип Ердоган с 51,79 процента от гласовете, съобщава ИТАР-ТАСС.
Победителят ще положи клетва на 28 август.
Основният конкурент на Ердоган - общият кандидат на опозицията Екмеледин Ихсаноглу, бивш генерален секретар на организацията Ислямска конференция, е получил 38,44 процента.
Съпредседателят на прокюрдската Демократична партия на народите Селяхаттин Демирташ е получил 9,76 процента от гласовете.
Избирателната активност е била 74,12 процента, по думите на говорителя на управляващата Партия на справедливостта и развитието Хюсеин Челик.
Окончателните официални резултати от изборите ЦИК планира да обяви на 15 август. За победа на първите преки президентски избори в Турция, кандидатът трябваше да получи над 50 процента от гласовете. Президентският мандат е пет години.
Турският президент Абдуллах Гюл даде сигнал за завръщане в политиката след изтичане на мандата му на 28 август, като каза, че ще има роля в управляващата Партия на справедливостта и развитието, която основа заедно с премиера и избрания за нов президент на Турция Реджеп Тайип Ердоган, предаде агенция Ройтерс.
"Естествено е да се върна в моята партия след края на президентския мандат", каза пред репортери в Анкара Гюл, който е смятан за потенциален бъдещ премиер.
Изборите през погледа на турските медии
Най-ниска избирателна активност за последните 12 години – близо 75 процента, пише в."Радикал".
Изданието дава за сравнение избирателната активност на последните местни избори на 30 март е била 89 процента.
Според данни на Висшата избирателна комисия от 52 милиона 894 избиратели близо 13 милиона не са гласували. Вестник "Заман" и в."Хюриет дейли нюз" пишат, че избирателната активност е била 73 процента.
За победата на Ердоган в първия тур на изборите е изиграл роля фактът, че много от избирателите, подкрепящи опозицията, не са отишли да гласуват, пише в."Заман".
За това свидетелства фактът, че подкрепата за Ихсаноглу е под общия процент на гласовете за двете опозиционни партии на местните избори през март, който е бил 44 процента, продължава още изданието.
Ердоган се е класирал на първо място в изборите в 55 от общо 81 окръга на страната, включително Анкара, заявява "Миллиет".
Най-голяма подкрепа е получил в три черноморски окръга – родния му окръг Ризе (80,57 процента), Байбурт (80,27 процента), Гюмюшхане (75,7 процента). Подкрепата за Ердоган в Истанбул е била 49,8 процента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!