Най-лошият сценарий за Украйна: Путин вече победи?
путин   
Източник: Getty

П рез 2023 година Ханс-Улрих Йоргес и Аксел Формбоймен публикуваха книга, в която описват света през 2025 година: Доналд Тръмп, който отново е президент на САЩ, се среща в Кайро с Владимир Путин и обявява, че Америка ще изтегли войските си от Европа и ще напусне НАТО. В замяна Путин му развързва ръцете за действия спрямо Китай. Двете големи ядрени сили отново си поделят света и обръщат гръб на организации и съюзи, които им пречат. „Двамата големи“ (Тръмп и Путин) решават нещата по своя начин, съобщи Deutsche Welle.

Светът се управлява по правото на силния?

Това, което преди две години звучеше като сюжет от политически трилър, сега е близо до реалността. Вярно, САЩ (все още) са в НАТО, Тръмп и Путин се срещат не в Кайро, а в Рияд - но всичко останало е истина. Светът вече не се управлява от силата на правото, а от правото на най-силния.

В момента Съединените щати променят координатната система на глобалния световен ред с невероятна скорост. Европа е в състояние на шок, но е трудно да се представим, че на спешни срещи като проведената в Париж европейските лидери могат бързо да намерят отговор, който да е различен от призива за спазване на общите западни ценности.

Най-важната политическа ос в ЕС между Берлин и Париж отдавна не функционира по най-добрия начин. Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц така и не намериха общ език. Освен това социалдемократът Шолц ще е начело на германското правителство само още няколко дни - след предсрочните избори за Бундестаг на 23 февруари на негово място вероятно ще застане лидерът на консервативния Християндемократичeски съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Путин вече спечели?
Резултатите от срещата на върха в Рияд могат да изглеждат по следния начин: САЩ договарят рамково споразумение с Русия и си измиват ръцете. Киев го няма на масата за преговори, а седи отстрани. Европа изобщо не присъства. Веднага след като споразумението бъде сключено, САЩ напускат сцената, а останалото трябва да свърши Европа.

А Тръмп се държи с Путин по такъв начин, че той едва ли може да повярва на късмета си. Завоюваните украински територии отиват към Русия, а членството на Украйна в НАТО отпада от дневния ред. Точно тези бяха предварителните условия на Путин за започване на преговори, а сега те се част от поканата за диалог, която му бе изпратена от американския президент.

Освен това Тръмп не иска да разполага американски войници в Украйна и възнамерява да върне Русия в Г-8. За всичко това Тръмп и Путин се договориха, общувайки като равен с равен. Путин винаги е искал точно това - да го третират наравно, което самият той едва ли е смятал за възможно. И още една от сметките на Путин излиза: той винаги се е стремял да вбие клин в западния съюз, а сега го получава безплатно. Америка и Европа вече не демонстрират единство.

Лош сценарий за Украйна

Ако всичко това наистина се случи на срещата на върха САЩ-Русия в Рияд, то ще е абсолютна победа за Путин и загуба за Запада. Украйна винаги се е страхувала от този най-лош за нея сценарий, а експертите и мозъчните тръстове в Европа нееднократно са предупреждавали за такъв опасен развой. Приближаването на урагана можеше да се предвиди, защото Тръмп никога не е крил какво точно възнамерява да направи. Но Европа просто се опитваше да отблъсне подобни мисли - и сега се оказа оголена.

Ще са необходими надеждни мироопазващи сили - от 140 000 до 150 000 войници - които да осигурят спазването на примирието в Украйна. Но именно надеждни, забележете, а не сините каски на ООН, които просто да патрулират. По-голямата част от мироопазващите сили вероятно ще трябва да са от Германия, но нито Бундесверът, нито германското общество са подготвени по някакъв начин за това.

Речта на Ванс разтресе Европа до дъно
И сякаш всичко това не е достатъчно, вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс нанесе още един удар на Европа по време на Мюнхенската конференция по сигурността. Когато Ванс излезе на подиума, всички очакваха той да обяви подробности по плана за прекратяване на огъня в Украйна. Но речта на вицепрезидента надмина и най-лошите очаквания - това бяха едни 18 минути, които разтърсиха Европа до основи.

Ванс вижда най-голямата опасност за Европа не в Русия или Китай, а в „заплахата отвътре“. Правителствата, каза той, се страхуват от своите избиратели и превръщат определени партии в парии. В случая американецът имаше предвид крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (АзГ). След това той се срещна с лидерката на тази партия Алис Вайдел, но не и с федералния канцлер Олаф Шолц. В същото време президентът Тръмп говореше – отвъд Океана -  за величието на американския и на руския народ. Което е съвършено ново: Америка говори за враговете си като за стари приятели. А за старите си приятели - като за врагове.

На Мюнхенската конференция по сигурността стана ясно, че нещо в трансатлантическите отношения се е пречупило. Украинският президент Володимир Зеленски го изрази лаконично: „Отсега нататък всичко ще бъде различно“. Човек можеше и да си помисли, че го е казал някой от американската делегация в Мюнхен.

Този коментар изразява мнението на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

- Скъпи, помниш ли деня в който ме видя за пръв път? - Ами, да. Беше хубав, слънчев ден и нищо не предвещаваше нещастие!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Промени в движението по „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“ през почивните дни

Промени в движението по „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“ през почивните дни

България Преди 9 минути

От АПИ призовават шофьорите да карат с повишено внимание

Промени в движението по „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“ през почивните дни

Промени в движението по „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“ през почивните дни

България Преди 14 минути

От АПИ призовават шофьорите да карат с повишено внимание

Орбан: Готови сме за планираната среща между Путин и Тръмп

Орбан: Готови сме за планираната среща между Путин и Тръмп

Свят Преди 58 минути

"Страхотна новина за миролюбивите хора по света", заяви унгарският премиер

Ново земетресение край бреговете на остров Крит

Ново земетресение край бреговете на остров Крит

Свят Преди 1 час

Епицентърът на труса е бил на 54 км западно-югозападно от пристанищния град Фаласарна

Потребителската кошница е 96 лв. Експерт обясни защо имаме усещането за високи цени

Потребителската кошница е 96 лв. Експерт обясни защо имаме усещането за високи цени

България Преди 1 час

Владимир Иванов – председател на ДКСБТ заяви, че новото наблюдение на КНСБ, че за близо една трета от стоките в малката потребителска кошница в България цените са сред най-високите в ЕС, не е съвсем вярно и е субективно

Какви са причините за инцидента в Лом, при който кола помете жена на тротоар

Какви са причините за инцидента в Лом, при който кола помете жена на тротоар

България Преди 1 час

Пробите за алкохол и наркотици на 23-годишния шофьор са отрицателни

Странният сексуален живот на пуританите

Странният сексуален живот на пуританите

Свят Преди 1 час

Пуританите са били изненадващо разкрепостени в интимните си отношения, но дори и тогава е имало строги правила

На 101 години почина бившият японски премиер Томиичи Мураяма

На 101 години почина бившият японски премиер Томиичи Мураяма

Свят Преди 2 часа

Мураяма заемаше поста министър-председател в периода 1994–1996 г.

Снимката е архивна!

Заловиха мигранти край Калафат в камион, шофиран от българин

Свят Преди 2 часа

Товарният автомобил е бил избран за проверка в близост до пункта за плащане на таксата за моста Видин-Калафат

Зрителите и съквартирантите посочиха заплашените от изгонване в Big Brother

Зрителите и съквартирантите посочиха заплашените от изгонване в Big Brother

Любопитно Преди 2 часа

Номинирани тази седмица са Сияна-Въшка, Котов, Цвети и Лена

Windows 11 ще направи всички компютри AI PC-та

Windows 11 ще направи всички компютри AI PC-та

Технологии Преди 2 часа

За целта Microsoft пуска нови умни функции за Copilot

Повдигнаха обвинения срещу бившия съветник на Тръмп Джон Болтън

Повдигнаха обвинения срещу бившия съветник на Тръмп Джон Болтън

Свят Преди 2 часа

Те са свързани с предаване и съхранение на информация, свързана с националната отбрана, показват съдебни документи

Зеленски е във Вашингтон за преговори с Тръмп

Зеленски е във Вашингтон за преговори с Тръмп

Свят Преди 2 часа

Двамата лидери ще обсъдят доставките на ракети „Томахоук“