Митата на Тръмп: Всичко, което трябва да знаете
Източник: Istock, Getty

С АЩ въведе 25% мита върху целия внос на стомана и алуминий от цял свят. В отговор Европейският съюз заяви, че ще наложи мита върху американски стоки на стойност милиарди долари, което засили страховете от глобална търговска война.

Президентът Доналд Тръмп вече наложи 25% мита върху вноса от Мексико и Канада — с някои изключения — и 20% данък върху китайските стоки. Но той реши да не удвоява таксата за канадския внос на метали, само часове след като за първи път заплаши да го направи.

На фона на опасенията за световната икономика и производителите, събрахме данни от икономисти и анализатори от ВВСPolitico и Investopedia , които обобщават всичко, което трябва да знаете по темата. 

Какво представляват митата и как работят?

Митата са вид данък, който се налага върху вносни стоки на границата. Исторически те са били използвани от правителствата за събиране на допълнителни приходи, но те също така служат като средство за защита на местните производители. Като протекционистичен инструмент, тарифата увеличава цените на вноса, като така потребителите могат да предпочетат по-евтини местни стоки.

Обикновено тарифите са процент от стойността на продукта. Тарифа от 20% за китайски стоки означава, че продукт на стойност $10 (£7.76) има допълнителна такса от $2.Фирмите могат да изберат да прехвърлят част или цялата цена на тарифите на клиентите.

Митата често водят до нежелани странични ефекти, като например повишаване на потребителските цени. Дебатът за това дали митата са добра или лоша политика продължава и днес.

Новите мита на Тръмп - и обещанието му да въведе допълнителни "реципрочни" налози върху стоки от други страни - могат да доведат до рязко увеличение на цените, които хората плащат за стоки в САЩ и по света.

Разбиране на митата

В съвременната глобална икономика много продукти, произведени в родна страна, се състоят от части, доставени от други страни или са сглобени в чужбина. Заради това тарифите могат да повлияят не само на цените на вносните стоки, но и на тези, произведени вътрешно.

Много икономисти твърдят, че митата могат да изкривят пазарите, като нанесат вреда на местните потребители с времето. Те също така могат да доведат до търговска война, ако търговските партньори започнат да налагат взаимни мита. Митата могат да бъдат използвани и като политически инструмент за управление на международните отношения, какъвто пример е ситуацията с Тръмп.

Как работят митата?

Митата се използват за ограничаване на вноса, като увеличават цената на стоките и услугите, внасяни от друга страна. Това ги прави по-малко привлекателни за местните потребители. Съществуват два основни типа тарифи:
- Специфична тарифа, която се налага като фиксирана такса, основана на вида на стоката (например тарифа от $1000 за автомобил).
- Адвалорна тарифа, която се налага въз основа на стойността на стоката, като например 10% от цената на превозно средство.

Странични ефекти

Митата могат да имат различни нежелани ефекти:
- Те могат да намалят ефективността и иновациите в местните индустрии чрез намаляване на конкуренцията.
- Могат да повишат цените за местните потребители, тъй като липсата на конкуренция води до увеличаване на цените.
- Могат да породят напрежение, като предизвикват предпочитания за определени индустрии или географски региони.
- При използване за натиск върху друга страна, тарифите могат да доведат до непродуктивен цикъл на отмъщение, известен като търговска война.

Митата върху перални машини и други стоки в САЩ вече са довели до ръст в цените с 34%.

Защо Тръмп използва мита?

Тарифите са централна част от икономическите планове на Тръмп. Той казва, че митата ще стимулират производството в САЩ и ще защитят работните места, както и ще повишат данъчните приходи и ще разраснат икономиката.

Стоките от Китай, Мексико и Канада представляват повече от 40% от вноса в САЩ през 2024 г.

Тръмп обвини търговските си партньори, че не правят достатъчно, за да сложат край на потока от мигранти и незаконни наркотици като фентанил в САЩ, а те отхвърлиха обвиненията.

Излизащият канадски премиер Джъстин Трюдо заяви, че страната му е отговорна за по-малко от 1% от фентанила, който влиза в САЩ, повечето от които идват от Мексико.

Как работят тарифите за стомана и алуминий и как реагираха други страни?

Митата от 25% върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ започнаха на 12 март.

САЩ купуват повече стомана от всяка друга страна - като Канада, Бразилия и Мексико са първите три доставчици.

Канада е и най-големият доставчик на алуминий за САЩ, осигурявайки почти 60% от внесеното количество.

Когато Тръмп за първи път обяви митата върху вноса на стомана и алуминий, той каза, че няма да има изключения. На 11 март той заплаши да удвои таксата за канадските метали поради решението на тази страна да таксува повече на клиентите на електроенергия в три северни американски щата в отговор на други американски мита.

Тръмп отмени този план само часове преди да влезе в сила, след като Канада се съгласи да спре допълнителните енергийни такси.

В часовете след влизането в сила на таксата ЕС обяви ответни мита върху американски стоки на стойност €26 милиарда (£22 милиарда), които ще започнат на 1 април и ще бъдат напълно въведени на 13 април.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че "дълбоко съжалява за тази мярка". Тарифите са "лоши за бизнеса и по-лоши за потребителите", добави тя.

Австралийският премиер Антъни Албанезе каза, че митата са "напълно неоправдани".

Обединеното кралство нарече решението за налагане на таксата върху стоманата и алуминия "разочароващо", но не обяви никакви мита в отговор, въпреки призивите на стоманодобивната индустрия да "действа решително".

Правителството заяви, че работи за "по-широко икономическо споразумение" със САЩ.

Преди това Тръмп обяви мита от 25% върху стоманата и 10% върху алуминия през 2018 г., по време на първия си мандат като президент.

По-късно обаче той договори изключения за много страни, включително Австралия, Канада и Мексико. Въпреки това, митата повишиха средната цена на стоманата и алуминия в САЩ съответно с 2,4% и 1,6%, според Комисията за международна търговия на САЩ.

Какво представляват митата срещу Китай?

На 4 февруари САЩ започнаха да налагат 10% мита върху всички стоки от Китай. По-късно Тръмп обяви, че пратки на стойност под $800 ще бъдат освободени от тарифите. Китай отговори със собствени мита, включително 10-15% такса върху селскостопански стоки от САЩ и добави някои американски авиационни и технологични компании в "списък на ненадеждни субекти". На 4 март тарифата беше удвоена до 20%.

Как Канада отговори на американските мита?

Канадският премиер в оставка Джъстин Трюдо нарече митата "неразумни" и обвини Тръмп в опит да причини икономически колапс на Канада, "за да улесни анексирането ни". Той заяви, че Канада ще наложи ответни мерки върху американски стоки на стойност 30 милиарда канадски долара и стоки на стойност още 125 милиарда канадски долара за 21 дни.

След като Тръмп изключи повече канадски стоки от митата, финансовият министър Доминик Лебланк заяви, че страната ще отложи втория кръг от ответни данъци.

Трюдо обаче каза пред репортери, че търговската война между двамата съюзници остава вероятна в обозримо бъдеще.

Наследникът на Трюдо,  бъдещият министър-председател Марк Карни - също остро разкритикува "неоправданите мита" на Тръмп и обеща, че "в търговията, както и в хокея, Канада ще спечели."

Как Мексико отговори на американските мита?

Мексико забави своите ответни мерки през първоначалния едномесечен период, като президентът Клаудия Шейнбаум призова мексиканците да "запазят спокойствие" и настоя, че "по-спокойните глави ще надделеят".

Тя също така се съгласи да разположи 10 000 войници на границата между САЩ и Мексико, за да помогне за справяне с контрабандата и вноса на фентанил. 

След влизането в сила на митата на 4 март, тя добави, че решението на САЩ е "неоправдано" и обеща да отговори с "тарифни и нетарифни мерки".

Въпреки това, преди те да бъдат изложени, Тръмп обяви отстъпките за производителите на автомобили и други стоки, които тя приветства.

Въпреки че Тръмп беше много критичен към канадския си колега Трюдо, той похвали Шейнбаум, наричайки отношенията им "много добри".

Как ЕС отговори на митата на САЩ?

Европейската комисия публикува списък с американски стоки, които може да бъдат обект на ответни мита, след като администрацията на Доналд Тръмп в сряда наложи 25 процента глобални мита върху стоманата и алуминия.

Списъкът от 99 страници включва стоки като месо, птици, плодове, зеленчуци и алкохолни напитки, както и дъвки, вафли, никотинови вейпове и дамско неглиже (бел.ред дамски нощници).  

Очаква се тези контрамерки да започнат от 1 април и да бъдат напълно въведени до 13 април.

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 5 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 6 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 8 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 9 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 11 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 11 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 11 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 11 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 11 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 12 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 12 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 12 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 12 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 13 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 13 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала