КНДР помилва осъдените американски журналистки
Бил Клинтън и Ким Чен-ир в Пхенян   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Севернокорейският лидер Ким Чен-ир е издал "специално помилване" за осъдените в КНДР американски журналистки, предаде Ройтерс.

Двете жени, "осъдени на тежък труд в съответствие с член 103 на Социалистическата конституция" са помилвани и освободени, се посочва в съобщението на официалната севернокорейска агенция КЦТА.

Развръзката идва срещата на севернокорейския лидер с пристигналия по този повод - но все пак на частно посещение, бивш американски президент Бил Клинтън.

Лора Линг и Юна Ли, които работят за телевизия "Кърънт" на бившия американски вицепрезидент (при президентското управление на Клинтън) Ал Гор, бяха

осъдени през юни на 12 години в трудов лагер за незаконно пресичане на границата

този март.

Бил Клинтън е посетил Северна Корея по нейно желание, обяви високопоставен представител на правителството на американския президент Барак Обама, цитиран от Ройтерс.

Той обясни, че двете помилвани журналистки са се обадили през юли на семействата си, за да предадат това искане.

КНДР пожелала бившият президент на САЩ да дойде в Пхенян,

за да договори освобождаването на 32-годишната Лора Лин и на 36-годишната Юна Ли.

Севернокорейските лидери са се съгласили предварително да предадат на Клинтън двете журналистки. Те освен това приели да не обвързват съдбата на Лин и Ли с въпроса за севернокорейската ядрена програма.

Бил Клинтън обаче казал в Пхенян, че от освобождаването на двете американски журналистки "може да произтекат положителни неща".

Бившият американски президент е получил напътствия преди посещението си в КНДР от членове на екипа на Обама по въпросите на националната сигурност. В разговорите си със севернокорейските ръководители той е изразил само лично мнение за ядрената програма на комунистическата държава.

Цитираният високопоставен представител на правителството на Обама отрече твърденията на севернокорейската официална информационна агенция КЦТА, че  Клинтън се е извинил от името на двете журналистки.

Лора Лин и Юна Ли са извънредно облекчени и, както изглежда, са в много добро здравословно състояние, съобщи той.

Самият Обама се е обадил на семействата на двете журналистки, за да изрази своето облекчение от благополучния изход.

Цитираният представител на американското правителство

похвали Бил Клинтън за чудесно свършената работа

Северна Корея има избор да продължи да се държи провокативно, което би я вкарало в още по-дълбока изолация, или да се завърне на масата на преговорите за ядрената й програма, обяви той.

Представителят на американското правителство даде да се разбере, че САЩ ще продължат да прилагат сегашните санкции срещу КНДР.

Съединените щати настояваха за освобождаването на Лин и Ли, като държавният секретар Хилари Клинтън призова те да бъдат помилвани.

Бившият президент е най-високопоставеният американски представител, пристигнал на посещение в Северна Корея от 2000 г., когато в страната бе тогавашният държавен секретар Мадлин Олбрайт (тогава Бил Клинтън бе президент на САЩ).

Темата е водеща за чуждестранния печат.

Двете американски журналистки получиха много специално помилване благодарение на Бил Клинтън, съобщава италианският в. "Република".

"Кориере дела сера" пише, че до намесата на Бил Клинтън се е стигнало, след като севернокорейски представители казали на журналистките, че ще бъдат освободени, само ако бившият американски президент отиде в Северна Корея, за да ги прибере.

Приготовленията за посещението на Клинтън продължили няколко седмици, допълва изданието.

Мисията на Клинтън в Северна Корея показа, че бившият американски президент още може да бъде полезен, изтъква британският в. "Таймс".

Визитата показва, че

Барак Обама все още смята Клинтън за важна фигура,

която в определени моменти може да му е от полза за постигането на напредък по определени въпроси от дневния му ред, по които други политици не могат да постигнат нищо, допълва вестникът и припомня, че миналата година, по време на съперничеството на Хилари Клинтън и Барак Обама за кандидатурата на демократите за президент, се писа много за вражда между Бил Клинтън и Обама.

Но истината беше, че до ноември, когато бяха президентските избори, двамата успяха да установят конструктивни работни отношения, подчертава британският всекидневник.

Изданието добавя в друга статия, че посещението на Клинтън в Северна Корея е породило предпазливи спекулации, че севернокорейският лидер Ким Чен-ир може отново да се върне на масата на преговорите за ядрената програма на Пхенян.

Севернокорейските медии са представили освобождаването на двете журналистки като доказателство, че Северна Корея поддържа една хуманна и стремяща се към мир политика, пише в. "Гардиън".

В анализа си изданието определя визитата на Клинтън като

неочаквано дръзка стъпка на Вашингтон,

която мнозина ще изтълкуват като нов опит на САЩ да извадят от изолацията загадъчния лидер на Северна Корея.

В редакционен коментар "Гардиън" припомня, че когато беше президент на САЩ Бил Клинтън сериозно обмисляше да бомбардира севернокорейския ядрен реактор, докато сега отиде в Северна Корея на спасителна мисия.

Когато Клинтън мислеше да атакува КНДР, тогава на спасителна мисия там отиде друг бивш американски президент Джими Картър, който осигури тогава споразумение с Пхенян за замразяване на севернокорейската ядрена дейност, посочва весникът.

Този факт припомня и лондонският "Дейли телеграф". Както и в миналото, по време на визитата на Картър в Северна Корея, и сега визитата на Клинтън съвпада с период на ескалация на напрежението между Вашингтон и Пхенян.

Винаги е било трудно да се проумее

какво точно има предвид севернокорейското ръководство

Тази истина е валидна особено сега, когато Северна Корея след поредица провокации към Запада помилва двете американски журналистки, коментира "Индипендънт".

Вестникът прогнозира, че успешният дипломатически дебют на Бил Клинтън в услуга на администрацията на Обама може да доведе и до други подобни негови мисии.

Американският в. "Ню Йорк таймс" отбелязва, че и самата Хилари Клинтън е взела присърце случая с двете американки и няколко пъти е предлагала да изпрати различни дипломати в Северна Корея, в това число Ал Гор.

Вестникът допълва, че освобождаването им става само две седмици, след като Пхенян и Хилари Клинтън си размениха доста резки забележки.

Пхенян я нарече не особено интелигентна, нито дипломатична, в отговор на думите й, че ядреният опит и ракетните опити на Пхенян приличат на поведението на

тийнейджър, който иска да привлече вниманието

В. "Вашингтон пост" припомня, че Пхенян е отхвърлил първото предложение на САЩ за Ал Гор като емисар в случая с журналистките, работещи за медия, чийто съсовновател е той. Според американски представители Северна Корея сега се надява, че визитата на Бил Клинтън ще предостави възможност на Ким Чен-ир да се сдобри със Запада, запазвайки репутацията си.

Френският "Монд" предупреждава, че отношенията на Запада и Северна Корея винаги са следвали един и същ сценарий - стъпка напред, две назад. Така че сега напредъкът, може да бъде последван отново от две стъпки назад.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Антонио Гутериш: ООН е изправена пред финансов колапс

Антонио Гутериш: ООН е изправена пред финансов колапс

Свят Преди 2 часа

Причината по думите му са неплатени вноски и бюджетно правило

<p>Йотова има 5 варианта за премиер, какво следва?</p>

Машината се завъртя: Йотова има 5 варианта за премиер, каква е процедурата и кога идват изборите?

България Преди 2 часа

След оставката на Радев, Илияна Йотова встъпи в длъжност и задейства конституционната процедура. С петима кандидати, готови за премиерския пост, на ход е изборът на кабинет и насрочването на вота, който трябва да се лавира между Великден и Цветница

Скопие повдигна обвинения на 13 полицаи за пожара в дискотека "Пулс"

Скопие повдигна обвинения на 13 полицаи за пожара в дискотека "Пулс"

Свят Преди 4 часа

В прокуратурата в Кочани се води и друго разследване - срещу инспектори от Службата за публични приходи в страната, заподозрени в подкуп и злоупотреба със служебно положение

<p>Публикувани са над три милиона страници от досиетата по делото &quot;Епстийн&quot;</p>

Тод Бланш: Публикували сме над три милиона страници от досиетата по делото "Епстийн"

Свят Преди 5 часа

"Жертвите на Епстийн са преживели неописуема болка“, заяви Бланш

Линдзи Вон е в болница след падане на Световната купа в Кран Монтана

Линдзи Вон е в болница след падане на Световната купа в Кран Монтана

Свят Преди 5 часа

Провеждането на състезанието сутринта е било трудно решение за организаторите

Мария Габриел е назначена за помощник генерален директор по комуникации и информация на ЮНЕСКО

Мария Габриел е назначена за помощник генерален директор по комуникации и информация на ЮНЕСКО

България Преди 5 часа

Габриел ще отговаря за сектор „Комуникации и информация“ на ЮНЕСКО

Берлин използва "пингвинът нихилист", за да насърчи европейската солидарност

Берлин използва "пингвинът нихилист", за да насърчи европейската солидарност

Свят Преди 5 часа

Германският външен министър публикува в своя акаунт в Инстаграм генерирано чрез изкуствен интелект видео с любимата на интернет меланхолична птица

<p>Борисов: ЕС спешно да изгради отбранителни способности до 2030 г.</p>

Борисов пред Манфред Вебер: ЕС спешно да изгради отбранителни способности до 2030 г.

България Преди 5 часа

Борисов е в хърватската столица Загреб за участие в Срещата на върха на ЕНП

<p>Стармър: Пречим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие</p>

Киър Стармър: Пречим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Свят Преди 6 часа

По-рано Техеран потвърди, че при протестите в Иран са били убити най-малко 5000 души

<p>Пеевски: Сезирам ВСС за снизходителното отношение на съда&nbsp;към поредния убиец на пътя</p>

Пеевски: Сезирам Инспектората на ВСС за снизходителното отношение на Плевенския окръжен съд към поредния убиец на пътя

България Преди 6 часа

В отговор на тази крещяща несправедливост, аз ще внеса сигнал до Инспектората на ВСС и ще настоявам за задействане на всички законови механизми за контрол

<p>Доналд Тръмп съди IRS&nbsp;за 10 милиарда долара</p>

Доналд Тръмп съди IRS и Министерството на финансите за 10 милиарда долара

Свят Преди 6 часа

Жалбата на Тръмп твърди, че IRS и Министерството на финансите не са успели да предотвратят неоторизиран достъп до неговите данъчни досиета, които са използвани за „левичарски публикации“

<p>&quot;Благодаря му, че ми позволи да го победя&quot;: Джокович сломи Яник Синер&nbsp;</p>

"Благодаря му, че ми позволи да го победя": Новак Джокович сломи фаворита Яник Синер

Свят Преди 6 часа

Сърбинът ще се бори за рекордната 25-а титла от Големия шлем

Бивш водещ на CNN е арестуван за нахлуване в църква в Минесота

Бивш водещ на CNN е арестуван за нахлуване в църква в Минесота

Свят Преди 6 часа

59-годишният Дон Лемън е бил част от група от няколко десетки протестиращи, които са прекъснали неделното богослужение в църквата

<p>Израел отново ще отвори граничния пункт &quot;Рафах&quot;</p>

Израел отново ще отвори граничния пункт "Рафах" в неделя

Свят Преди 6 часа

Израел затвори граничния пункт "Рафах" през май 2024 г., около 9 месеца след началото на войната в Газа

<p>Дванадесет държави предупредиха за риск от ядрена авария</p>

Дванадесет държави предупредиха МААЕ за риск от ядрена авария в Украйна

Свят Преди 6 часа

Смята се, че атаките срещу подстанции и все по-сериозните щети по електропреносната мрежа представляват заплаха за ядрената сигурност

Зазидаха живо коте в стена в Бургас, спасиха го след 9 дни

Зазидаха живо коте в стена в Бургас, спасиха го след 9 дни

България Преди 7 часа

Случаят може да се бъде разглеждан и като престъпление