Путин се срещна с пратеника на Тръмп Стив Уиткоф преди крайния срок за нови санкции
Източник: iStock Photos/Getty Images

Р уският президент Владимир Путин се срещна с американския пратеник Стив Уиткоф в Москва, съобщи Кремъл. 

Това се случва два дни преди крайния срок, поставен от президента на САЩ Доналд Тръмп, Русия да прекрати настъплението си в Украйна или да пострада от нови санкции.

Тръмп изрази съмнение, че Украйна ще се споразумее с Русия

Тръмп, който неведнъж е заявявал, че може да прекрати конфликта в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност, е дал на Москва срок до петък, 8 август, да постигне напредък по пътя към мирно споразумение – в противен случай ще бъдат наложени нови наказателни мерки.

До момента три кръга мирни преговори между Русия и Украйна в Истанбул не доведоха до напредък по въпроса за прекратяване на огъня. Междувременно Русия ескалира ударите с дронове и ракети, като ги изведе до рекордно ниво, а сухопътните сили усилват настъплението си, включително в райони, които Москва дори не е анексирала официално.

Тръмп изпрати хора за мирни преговори в Русия

Кремъл публикува кадри от ръкостискането между Путин и Уиткоф преди разговорите, но не даде повече подробности.

Преди срещата украинският президент Володимир Зеленски призова Вашингтон да увеличи натиска върху Русия, за да я принуди към прекратяване на бойните действия.

Белият дом не е уточнил какви точно действия ще предприеме, ако Русия не отстъпи, но Тръмп заплаши с „вторични мита“ върху търговските партньори на Москва, включително Китай и Индия. Такава мярка би имала за цел да задуши руския износ, но същевременно носи риск от сериозни смущения в глобалната търговия.

Тръмп уточни, че ще изчака резултата от срещата в Москва, преди да реши дали да нареди икономически ответни действия. 


В неделя американският президент заяви, че е планирал да изпрати специалния пратеник на Белия дом Стив Уиткоф в Москва в средата на седмицата.

Тръмп заплаши да наложи санкции, ако до изтичането на крайния срок няма резултат.

Мерките ще бъдат насочени срещу страни, които купуват руски петрол и газ, за бъде ограничена способността на Москва да финансира войната си срещу Украйна.

В понеделник Тръмп вече обяви намерението си да увеличи митата за Индия заради продължаващата ѝ търговия с Москва, без да уточни конкретната митническа ставка.

Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред руската държавна агенция ТАСС, че "подобряването на отношенията между Русия и САЩ ще отнеме време".

"Разбира се има инерция в този процес", добави Песков.

"Усилията за връщане на двустранните отношения обратно в нормален курс отнемат време", подчерта той.

Песков заяви, че по време на мандата на президента Джо Байдън отношенията между Москва и Вашингтон са били подложени на безпрецедентно влошаване.

Той посочи и продължителното време, в което не е била осъществена пряка среща между руския президент Владимир Путин и американския му колега Доналд Тръмп.

Говорителят на Кремъл отбеляза, че това е първият път в съвременната история на Русия, когато от встъпването в длъжност на новия президент на САЩ до негова среща с руския държавен глава е минала повече от половин година.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
13-годишно момче с опасност за живота след инцидент с тротинетка в Бургас

13-годишно момче с опасност за живота след инцидент с тротинетка в Бургас

България Преди 7 минути

В резултат на инцидента момчето е със сътресение на мозъка

<p>Кметът на Кърджали и партийни симпатизанти опитали да нахлуят в РПУ заради задържан за купен вот</p>

Министър Дечев: Кметът на Кърджали и партийни симпатизанти опитали да нахлуят в РПУ заради задържан за купен вот

България Преди 17 минути

Според министъра СГП бързо е иззела преписката по сигнала на Теодора Георгиева, разпитвани са служители на ГДБОП

Историческа присъда срещу Google и Meta за вредите върху психичното здраве на младежите

Историческа присъда срещу Google и Meta за вредите върху психичното здраве на младежите

Свят Преди 2 часа

Делото може да промени начина, по който технологичните компании носят отговорност за своите продукти

<p>Четирима убити при атака срещу наркотерористи в Карибско море</p>

САЩ убиха четирима при удар срещу наркокораб в Карибско море

Свят Преди 2 часа

Южното командване твърди, че плавателният съд е бил част от мрежа за трафик на наркотици

<p>Великобритания с нови мерки срещу &quot;сенчестия флот&quot; на Путин&nbsp;</p>

Киър Стармър разреши задържане на руски кораби от "сенчестия флот"

Свят Преди 2 часа

Лондон цели да ограничи финансирането на войната в Украйна чрез износа на петрол

<p>НАТО с тренировка &quot;Neptune Strike&quot; 26-1 във въздушното пространство на България</p>

НАТО започва съвместна тренировка Neptune Strike 26-1 във въздушното пространство на България

България Преди 2 часа

"Neptune Strike" демонстрира способностите на НАТО да използва и интегрира многонационални морски и ударни сили в кратки срокове и на големи разстояния

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

В изборите ще участват 24 формации - 14 партии и 10 коалиции

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Любопитно Преди 2 часа

Обърнете внимание на хората около вас, които говорят по телефоните си

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Любопитно Преди 2 часа

Кои са те и защо вредят на мозъка ви четете в следващите редове

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Любопитно Преди 2 часа

Ако някога сте имали проблеми със заспиването, режимът ви на хранене може да играе много по-голяма роля, отколкото предполагате

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

Любопитно Преди 2 часа

Много хора днес нямат уменията, които техните родители са притежавали. Какви важни житейски умения са нужни на Gen Z, но те често не ги разбират? И кой носи отговорността за тази пропаст?

<p>Учени откриха неподозирана сила на ботокса</p>

Забравете за бръчките: Учени откриха неподозирана сила на ботокса

Любопитно Преди 2 часа

Оказва се, че популярното средство за разкрасяване постига впечатляващ успех при лечение на гангрена и тежка исхемия, като спасява тъканите там, където стандартната медицина се проваля

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

Свят Преди 10 часа

Левит заяви, че цените на горивата ще паднат веднага щом приключи американската военна операция в Иран

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Свят Преди 12 часа

Проливът Баб ел-Мандеб е сред най-стратегическите в света

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

България Преди 13 часа

Започват проверки на един по един от ремонтите

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Свят Преди 13 часа

Според съдебния състав двете социални медии са проявили небрежност