Севернокорейският лидер Ким Чен-ун е прекарал по-голяма част от детството си, отколкото се смяташе преди, в Швейцария, където е учил под псевдоним, съобщиха швейцарски вестници, цитирани от Ройтерс.
Чен-ун е е пристигнал в Швейцария през 1991 г.
на възраст осем или девет години, а не през 1998 г., както бе установено по-рано, пишат "Матен диманш" и "Зонтагс цайтунг", позовавайки се на официални документи на швейцарската полиция.
През декември директорът на местните образователни власти заяви пред Ройтерс, че момче на име Пак Ун, записано като дете на служител на севернокорейското посолство, е посещавало училище в Берн от 1998 до края на 2000 г.
Училищни другари разпознаха в Пак Ун Ким Чен-ун, а швейцарски вестници заявиха, че са доказали - чрез научно сравняване на училищна фотография с актуални снимки на севернокорейския лидер - че двамата са един и същи човек.
Вчерашните вестници посочиха, че не е ясно в кое училище е било въпросното момче между 1991 и 1998 г.
Международното училище в Берн отказа да коментира
дали Ким Чен-ун го е посещавал. По-големият му брат, според някои сведения, е прекарал известно време в същото учебно заведение.
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви миналата седмица, че фактът, че Ким Чен-ун е живял извън Северна Корея би могъл да означава, че той ще промени политическия курс на страната въпреки неотдавнашното изстрелване на ракета с далечен обсег и заплахата да извърши нов ядрен опит.
Високопоставен външнополитически представител на Китай се срещна със севернокорейска делегация и
изрази доверие на младия ръководител на страната,
малко повече от седмица след като Пхенян извърши изстрелване на ракета, на което Пекин се противопоставяше.
Това предаде Асошиейтед прес, цитирайки декларация на китайското външно министерство.
В нея се посочва, че членът на Държавния съвет Дай Бинго е приел севернокорейска делегация начело с Ким Йон-ир, секретар на ЦК на управляващата Корейска трудова партия и кандидат-член на нейното Политбюро.
Дай Бинго изразил увереност, че под ръководството на Ким Чен-ун КНДР ще продължи да напредва към
"изграждането на процъфтяваща държава"
Китай е най-големият съюзник на Северна Корея, но изрази загриженост във връзка с изстрелването на ракета носител с "наблюдателен спътник", което според САЩ прикрива изпробването на военна технология за ракети с голям обсег.
След изстрелването на 13 април, което бе неуспешно, Вашингтон спря хранителната си помощ за мизерстващата държава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!