Ядреното оръжие на САЩ и Европа: Най-важните въпроси
Източник: iStock

К урсът на президента Тръмп буди съмнения дали САЩ са надежден съюзник, който ще защити друга страна в НАТО при конфликт с Русия, съобщи Deutsche Welle. Има ли още система за ядрено възпиране? Може ли ядрената сила Франция да защити Европа?

През август ще се навършват 80 години, откакто САЩ хвърлиха атомните бомби над Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война. Дълго време се смяташе за консенсус, че ядрените оръжия са възпиращо средство, което да гарантира, че те никога повече няма да бъдат използвани.

Но дали системата за възпиране работи? Дълго време Европа смяташе, че е защитена от американските ядрени оръжия. Президентът Доналд Тръмп все още не е поставил под въпрос ядрения чадър, но доверието в надеждността на САЩ намалява с всеки негов следващ ход, пише АРД. 

Кои държави имат ядрени оръжия?

Пет държави официално притежават ядрени оръжия: САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай. Смята се за сигурно, че други четири държави също имат ядрени оръжия, без да са го потвърдили: Индия, Пакистан, Северна Корея и Израел.

По данни на Стокхолмския институт СИПРИ в света има малко над 12 000 ядрени бойни глави. През януари 2024 година Русия е разполагала с 5580 ядрени бойни глави, САЩ - с 5044, Франция - с 290, а Обединеното кралство – с 225 ядрени бойни глави.

Какви видове ядрени оръжия има?

Важно е да се прави разлика между стратегически и тактически ядрени оръжия. Стратегическите ядрени оръжия са предназначени за нанасяне на удари по други континенти. Тяхната взривна сила и разрушителна мощ са многократно по-големи от тази на бомбата в Хирошима с нейната мощност от 15 килотона. Стратегическите ядрени оръжия са предназначени основно за възпиране, тъй като достигат и цели, които са далеч от действителния театър на военните действия. Този вид оръжия обикновено се пренасят от междуконтинентални ракети.

Тактическите ядрени оръжия имат по-малка разрушителна сила. Те са разработени за използване на бойното поле - например срещу по-големи войскови формирования. Предназначени са да предотвратяват големи конвенционални атаки. Но съвременните тактически ядрени оръжия имат значително по-голяма разрушителна мощ от атомната бомба, хвърлена над Хирошима, припомня германската медия.

Кои оръжия гарантираха досега ядрения чадър над Германия?

Въпреки различните договори за разоръжаване след края на Студената война, на територията на Германия и до днес има разположени ядрени оръжия. Това става в рамките на програмата на НАТО за споделяне на атомно оръжие. Въпреки че Германия не притежава собствено такова, тя може да използва намиращите се на нейна територия американски ядрени оръжия, ако американският президент и германското правителство одобрят това. Това е тъй нареченият принцип на „двата ключа“.

Предполага се, че във военновъздушната база Бюхел в германската провинция Райнланд-Пфалц има 20 американски тактически ядрени оръжия. Информацията обаче не е официална. В Бюхел се намират и изтребители „Торнадо“, способни да носят ядрени оръжия.

Последните политически развития в САЩ обаче породиха съмнения дали американският президент изобщо ще даде одобрението си за използването на тези оръжия, ако се стигне до най-лошото. Оттогава дискусията за европейска защитна алтернатива набира скорост.

Има ли европейска алтернатива на ядрения чадър от САЩ?

Френският президент Еманюел Макрон отдавна предлага да разшири защитата, осигурявана от френските ядрени оръжия, до други държави. Това би било важна стъпка с оглед на необходимостта да се гарантира сигурността в Европа по-независимо от САЩ. Но как би изглеждала тя в конкретен план? И кой ще решава дали да бъдат използвани френските ядрени оръжия?

Франция винаги е отдавала голямо значение на това да бъде независима ядрена сила. Страната разполага само със стратегически ядрени оръжия, но не и с тактически. Самите оръжия, както и самолетите и подводниците, които могат да ги изстрелват, не съдържат американски компоненти, така че САЩ не могат да се противопоставят, ако французите решат да използват своите оръжия. Това е плюс за европейците. Засега обаче не изглежда много реалистично Франция да се съгласи да споделя с други държави своите ядрени оръжия, включително и да ги разполага на чужда територия. Париж иска сам да решава за тяхното използване. А и мнозина се питат какво ще иска в замяна на това френският президент.

Военният експерт Кристиан Мьолинг от фондация „Бертелсман“ предупреждава, че не бива да възниква нова зависимост. „Сега президент е Макрон, но в лицето на Марин Льо Пен има кандидатка за президент, която вече заяви, че не би защитавала Германия.“ Мьолинг вижда допълнителен проблем във факта, че Франция не разполага с потенциал, който да ѝ позволи да ескалира ядреното възпиране – подобни възможности имат само САЩ. Що се отнася до британския ядрен арсенал, той пък е зависим от американски компоненти, поради което не предлага реална независимост от САЩ.

Трябва ли Германия да се сдобие със собствени ядрени оръжия?

Досега това се забраняваше от Договора за неразпространение на ядрените оръжия, който е в сила от 1970 г., е в Германия – от 1975 година. В него се казва, че неядрените държави трябва да се въздържат от придобиване на ядрени оръжия.

Ако Германия се оттегли от договора, това може да има опустошителен ефект за подписалите го 191 държави. Освен това мисълта за германски ядрени оръжия ще е истинско предизвикателство за германското обществото, което още от 1980-те години насам винаги е протестирало срещу разполагането на ядрените оръжия на германска земя, посочва АРД.

Каква е алтернативата?

Един от начините Европа да скъса със зависимостта си от САЩ в тази област е европейците да се договорят с американците да експлоатират самостоятелно въпросните оръжейни системи, казва пред АРД военният експерт Мьолинг. Той дава пример с американските изтребители F-35, които са способни да носят ядрено оръжие и които ще заменят изтребителите „Торнадо“ в Бюхел. Нито един от тези самолети не би могъл да излети, ако правителството на САЩ отнеме лиценза, независимо че отделни части за тях се произвеждат в Германия.

С какъв арсенал разполага Русия?

Настоящият дебат за ядреното възпиране е тясно свързан с руската агресия срещу Украйна. Русия разполага с най-много бойни глави в света и е фиксирала ядрените оръжия като част от военната си доктрина. Това е още една причина, поради която страната непрекъснато модернизира своя арсенал. Армията разчита и на мобилни пускови установки за междуконтинентални ракети с ядрен заряд, както и на подводници - подобно на САЩ, Обединеното кралство и Франция. Както мобилните установки, така и подводниците имат за цел да гарантират „способност за втори удар“ в случай на война – тоест за нанасяне на също толкова силен ответен удар дори след масирана атака.

По време на войната в Украйна Русия многократно заплашваше с възможността да използва ядрените си оръжия, ако западните държави предоставят военна помощ на Украйна. Важна роля в това отношение играе съюзеният с Русия Беларус, както и ексклавът Калининград: ядрени оръжия, разположени там, биха могли да достигнат до цели в държавите от НАТО, без да има време за предупреждение. Според анализи на берлинската Фондация „Наука и политика“ обаче не е напълно ясно дали на територията на Беларус все пак има руско ядрено оръжие.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 7 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 12 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 12 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 12 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 12 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 12 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 12 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 13 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 13 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 13 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 13 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала