Френското правителство подготви наръчник за оцеляване
Снимката е архивна   
Източник: AP/БТА

Ф ренското правителство подготви наръчник за оцеляване, който ще бъде разпространен във всички домакинства през лятото, предадоха световните агенции.

Размерът на книжката е приблизително 15 x 20 см, а обемът ѝ е 32 страници. Тя ще включва 63 мерки, описани с рисунки и прости, ясни изречения, преведени на няколко езика, уточни френският в. "Либерасион". Наръчникът ще бъде отпечатан, а версия на френски език ще се разпространява и чрез интернет, официални уебсайтове и социални мрежи и може да се обсъжда в училищата.

Брошурата ще описва подробно "всички подходящи мерки, които трябва да се предприемат в случай на непосредствена заплаха във Франция", заяви говорител на правителството. Тези заплахи включват въоръжени конфликти, както и природни бедствия като наводнения или нова здравна епидемия.

В три раздела на брошурата се посочват стъпките, които трябва да се предприемат в случай на "природно или промишлено бедствие", а французите са приканени да подготвят "комплект за оцеляване", пише френският вестник "Фигаро".

Първият раздел на наръчника, озаглавен "Да се защитим", разглежда начините за защита чрез предприемане на правилните предпазни мерки "в зависимост от вида на кризата" - осигуряване на подслон, оставане вкъщи или евакуация, избягване на пътя на водата при наводнения и други. В тази първа част подробно е описан и комплектът за оцеляване, който всяко френско семейство трябва да подготви и да съхранява в дома си в случай на сериозна криза. Той трябва да включва поне шест литра бутилирана вода, десет консерви, батерии и фенерче в случай на прекъсване на електрозахранването.

"Прекъсвания на електрозахранването, газоснабдяването и водоснабдяването, непроходими пътища... когато настъпи голямо бедствие, първите 72 часа често са най-стресиращи. Този предварително подготвен комплект ще ви позволи да останете у дома по-спокойни, докато чакате помощ. Той ще бъде много полезен и в случай на внезапна евакуация", се казва в наръчника.

На хората се препоръчва да съхраняват комплектите си в кутия, която е лесно достъпна, и да ги проверяват веднъж годишно за лекарства, храни и други предмети с изтекъл срок на годност.

"Какво да правим в случай на тревога” – във втория раздел подробно са описани действията, които човек трябва да предприеме в случай на непосредствена заплаха. В тази глава са изброени телефонните номера за спешни случаи, радиочестотите, както и съвети като затваряне на всички врати в случай на ядрена авария. Брошурата учи домакинствата не само как да разпознават звука на сирената, но и как да се информират от новинарските канали и да следват инструкциите, изпратени чрез текстови съобщения.

Третият, последен раздел - "Включете се" - дава съвети как френските граждани могат да се запишат в резервистките сили, независимо дали са военни или общински - към въоръжените сили, полицията, пожарната или гражданската отбрана.

Заглавието на наръчника все още не е определено, но според правителствени източници двете основни възможности са: "Устойчивост на Франция" или "Устойчивост за всеки", уточни "Евронюз".

И макар че акцентът е върху колективната взаимопомощ, в брошурата не се споменава нито за война, нито за терористична атака, отбелязва "Фигаро".

"Този наръчник има за цел да гарантира устойчивостта на населението в условията на всички видове кризи", се казва в изявление на правителството. "Това включва природни бедствия, технологични и кибернетични инциденти, здравни кризи като КОВИД-19 и кризи в областта на сигурността като терористични атаки и въоръжени конфликти", уточни говорителка на премиера Франсоа Байру, цитирана от канадското издание "Глобал Нюз". Сега наръчникът очаква одобрението на министър-председателя.

Съобщението за разпространението на наръчника за оцеляване предизвика критики в интернет, като мнозина го нарекоха загуба на пари, други го оприличиха на брошура от Студената война, а трети написаха в социалните мрежи: "Спрете да създавате атмосфера на страх и тревога".

Книжката вече предизвика и подигравки, пише британският вестник "Дейли Мейл". Френският комик Матийо Ноел се подигра с идеята да се казва на хората да се "запасят" и да "заключат вратите си", ако падне ядрена бомба.

"Путин може да хвърли ядрена бомба върху Париж, ебола може да порази (региона) Кантал - ние ще сме готови”, пошегува се той. "Докато правите това (наръчника), защо не препоръчате (хората) да не се гмуркат с шнорхел по време на цунами?”, добави комикът.

Въпреки критиките тази френска инициатива не е изолирана. Други европейски държави вече публикуваха подобни ръководства, пише френското издание "Лин дьо дефенс".

Последната страна, която направи това е Полша. Тази година полското правителство ще изпрати ръководство за оцеляване в кризисни ситуации до всяко домакинство в страната, съобщи миналата седмица Министерството на вътрешните работи. Този ход е част от поредица проекти, предназначени да повишат отбранителните способности на страната, която граничи с Украйна, Русия и Беларус.

Други европейски държави, като Финландия, Норвегия и Дания, също се опитват да повишат осведомеността и да подготвят гражданите си за всякакви кризи.

Миналата година Швеция започна да разпространява актуализирана версия на своята брошура "Ако настъпи криза или война". Тя е налична в цифров вид на няколко езика, включително шведски и английски, има жестомимичен превод и е написана и с Брайловата азбука.

Финландия от своя страна издаде брошура, озаглавена "Какво да правя? Подготовка за инциденти и кризи". Това изчерпателно дигитално ръководство обхваща здравни кризи, промишлени аварии и екстремни метеорологични събития. То включва и глава за въоръжените конфликти.

Норвежката дирекция за гражданска защита разпространи брошура, озаглавена "Как можете да изиграете своята роля в готовността на Норвегия при извънредни ситуации". Целта е да се обясни на обществеността как може да се подготви за кризисна седмица (климатично бедствие, промишлена авария, война или терористична атака и др.) и да им се каже с какво трябва да запасят, за да могат да се справят в режим на извънредна ситуация.

Миналото лято Датската агенция за кризисни ситуации разпространи по електронната поща документ от 7 страници, в която подробно се описва какво трябва да подготвите, за да издържите три дни.

В списъка на страните, които издадоха съвети какво да се прави в случай на криза, е и Литва, където няколко официални служби публикуваха брошури, в които дават на населението съвети и инструкции, които да следват, особено в случай на агресия от страна на Русия. Още през 2015 г. литовското министерство на отбраната публикува листовка, озаглавена "Подгответе се да оцелеете в извънредни ситуации и война - весел поглед към сериозните препоръки". В Естония от 2022 г. насам е налично и онлайн ръководство: "Какво да правим в кризисна ситуация. Бъдете подготвени".

Междувременно Обединеното кралство засега не показва признаци, че ще последва примера на останалите страни, пише "Дейли мейл". За последен път британското правителство издаде подобни указания по време на Студената война с прословутата брошура "Защита и оцеляване", която съветваше гражданите да боядисат прозорците си в бяло и да си построят "стая за защита от радиация" в случай на ядрена война.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 7 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 12 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 12 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 13 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 13 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 13 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 13 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 13 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 14 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 14 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 14 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала