Франсоа Оланд официално встъпи в длъжност
Саркози (вляво) и Оланд се ръкуват на стълбите на Елисейския дворец   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Франсола Оланд положи клетва като президент на Франция, с което стана първият социалист, който поема властта в Елисейския дворец от 17 години насам.

Церемонията включва огласяването на официалните резултати от изборите, подписването на протокол и връчването на огърлието на велик майстор на ордена на Почетния легион - висшето отличие във Франция и символ на висшата власт в страната.

По настояване на Оланд самата церемония беше скромна.

След като предаде президентските пълномощия на 57-годишния Оланд, бившият вече държавен глава Никола Саркози напусна двореца, съобщи АФП.

Той беше изпратен до стълбището на президентската резиденция от Оланд и неговата спътничка в живота Валери Трирвильор.

В разговора на четири очи, предшестващ президентската церемония, Саркози предаде на приемника си ядрените кодове и му довери най-важните държавни тайни.

В първата си реч като президент Франсоа Оланд обяви, че ще предложи на европейските партньори

пакт, който съчетава политика на растеж с намаляване на бюджетните дефицити,

предаде Ройтерс. 

Оланд заяви в словото си, че смята "да открие нов път в Европа". "Отправям към французите послание за доверие. Ние сме голяма страна, която винаги е съумявала да отговаря на предизвикателствата", допълни Оланд и обеща да "направи така, че всички французи да живеят заедно, без разлика, около едни и същи ценности, тези на Републиката".

"Днес преценявам силата на натиска, на който е подложена страната ни - огромен дълг, слаб растеж, висока безработица, засегната конкурентноспособност, Европа, която се бори да излезе от кризатал Нищо не е неизбежно, докато сме водени от обща воля, докато е зададен ясен път и прилагаме цялата си сила и активите на Франция", изтъкна новият президент.

След официалната част Оланд ще премине по прочутия парижки булевард "Шан-з-елизе" в открит ситроен. Той ще отдаде почит на Жюл Фери, знакова фигура на републиканската левица и баща на задължителното и безплатно светско образование, както и на нобелова лауреатка за физика и химия Мари Кюри.

След това Оланд ще започне петгодишния си мандат, като съобщи кого е избрал за премиер. Името до последно се пази в тайна, отбелязва АФП. Новият министър-председател ще представи състава на правителството си в сряда.

Още този този следобед новият президент

ще се срещне в Берлин с германския канцлер Ангела Меркел.

Водещата тема ще бъде предоговарянето на пакта за бюджетна дисциплина в еврозоната. Оланд иска в него да се говори и за растеж на икономиката. Берлин е против идеята. Пактът вече беше приет от 25 страни от ЕС. Меркел обаче е оптимист, че между нея и Оланд може да има стабилно партньорство. Тя дори заяви, че е готова да посрещне Оланд с отворени обятия.

След Берлин проявите на Оланд на международната сцена продължават с визита в Кемп Дейвид, САЩ, за срещата на върха на Г-8 в петък и събота. Там за първи първи път Оланд ще се срещне като президент и с американския си колега Барак Обама. После Оланд заминава за Чикаго за срещата на върха на НАТО.

И на двете срещи на високо равнище Оланд ще трябва да обясни желанието си да изтегли френските военни от Афганистан до края на тази година и да убеди партньорите на Франция, че това няма да послужи като сигнал за масово изтегляне на други страни, участващи в международната коалиция. На 23 май Оланд ще участва и за първи път в среща на върха на лидерите на страните от ЕС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 2 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 3 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 5 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 6 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 6 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 6 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 7 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 7 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 8 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 8 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 8 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 8 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 9 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 9 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 9 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо