ЕК бори разликите в заплащането при половете
ЕК бори разликите в заплащането при половете   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Жи ите в Европа получават средно 17,6% по-малка заплата от мъжете за една и съща работа, сочат данни на Евростат за 2007 г.

За да се противопостави с проблема, на 5 март Европейската комисия започва информационна кампания за 2010-а срещу неравнопоставеността между половете по този признак.

Кампанията има за цел да повиши осведомеността за разликата в заплащането и да предложи възможни решения на проблема.

Инициативата е оправдана и от факта, че според над 80% от европейските граждани трябва да се предприемат спешни действия за справяне с разликата в доходите.

Кампанията на Генерална дирекция "Заетост, социални въпроси и равни възможности" в ЕК се организира за втора поредна година.

Тази година при откриването й новият еврокомисар по правосъдието, основните права и гражданството Вивиан Рединг ще обяви новите мерки за справяне с разликите в заплащането при жените и мъжете.

Новото проучване на Евробарометър "Равенството между половете в ЕС през 2009 г.", проведено в 27-те държави членки на ЕС, ще бъде публикувано същия ден.

Разликата в заплатите при двата пола се установява въз основа на брутното почасово заплащане в икономиката.

Еднаквото заплащане на труд с еднаква стойност е основно право

на всеки европейски гражданин и един от основополагащите принципи на ЕС, датиращ от 1957 г. (Договора от Рим).

Днес във всички икономически сфери на Общността се наблюдават значителни несъответствия, които варират от 20% в страни като Естония, Австрия, Словакия и Холандия до под 10 процента в Италия, Полша или Малта.

Неравенство се обуславя от много фактори, основният от които е, че трудът на жените все още се оценява по-ниско от мъжкия.

Половите стереотипи все още ограничават избора на образование и работа както на жените, така и на мъжете, което води до сегрегиран пазар на труда, където професиите, в които преобладават жени, се подценяват в сравнение с тези, в които преобладават мъже.

Небалансираната тежест по отглеждането на децата кара много дами да търсят работа с по-кратко и по-гъвкаво работно време.

По-кратката и с прекъсвания кариера при по-ниско платените професии и сектори също обяснява съществуването на несъответствия.

Многократно умножените малки различия в почасовото заплащане

се превръщат в разлики в заплащането за цял живот, като например по-ниските пенсии на жените, които ги излагат на по-голям риск от бедност.

На фона на продължаващата икономическа криза равенството между половете играе основна роля за насърчаване на конкурентоспособността, възстановяването и растежа на икономиката, смятат от ЕК.

Този втори етап ще въведе нови инструменти и ще изведе кампанията на национално, регионално и местно равнище.

Изградени са партньорства с представители на работодателите и служителите, отговорните лица за определяне на политиките и неправителствени организации с цел разпространяване на информацията.

Другите дейности, свързани с кампанията, включват популяризиране на специален уебсайт, който

тази година включва онлайн калкулатор

Той ще помогне на всеки интернет потребител, работодател или служител лесно да изчисли разликата в заплащането на жените и мъжете на съответния пазар на труда в държавите членки.

2010 г. е важна година за борбата за премахване на разликите.

"Пътната карта" за равенството между жените и мъжете за периода 2006-2010 г. е към своя край и предстои обсъждането на нейните резултати и бъдещите приоритети. Премахването на разликата в заплащането бе част от шестте приоритета за действие, включени в нея.

Същевременно 2010 г. е годината, в която ще се определи стратегията ЕС 2020 (която ще замени Лисабонската стратегия).

2010-а е и Европейската година на борбата срещу бедността и социалното изключване.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 10 минути

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 18 минути

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва

<p>Какво е състоянието на детето, паднало от тротинетка в Карлово</p>

Детето, паднало от тротинетка в Карлово, е с черепно-мозъчна травма

България Преди 50 минути

Инцидентът стана на улица "Водопад"

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Свят Преди 1 час

Трима млади мъже на възраст между 15 и 20 години бяха убити на 29 април във фризьорски салон

<p>&ldquo;Лошите хора си го заслужават&rdquo; - Вярвате ли в кармата?</p>

“Лошите хора си го заслужават”: Проучване установява, че повечето вярващи в кармата мислят така

Любопитно Преди 1 час

Концепцията за карма произхожда от азиатските религиозни традиции като индуизма и будизма

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 2 часа

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 2 часа

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

<p>Как срещата със Зеленски във Ватикана промени възгледите на Тръмп</p>

Зеленски: Тръмп започна да гледа по различен начин на нещата след срещата ни във Ватикана

Свят Преди 2 часа

Украинският президент определи 15-минутния разговор като „най-добрия“, който е имал досега с държавния глава на САЩ

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

България Преди 3 часа

Съоръжението няма да се затваря изцяло, а ще бъде въведена временна регулация на движението, която обаче няма как да не затрудни трафика

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

България Преди 3 часа

Те са хвърляли пиратки, различни по вид вещи, камъни и хранителни продукти

<p>Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ</p>

Дончев: Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ

България Преди 3 часа

ГЕРБ-СДС ще търси подкрепа шефът на ДАНС Пламен Тончев да бъде назначен за председател на Комисията по досиетата

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Свят Преди 4 часа

Увеличаващата се антибиотична резистентност прави по-трудна борбата с бактериалните инфекции

<p>Заради влошено здравословно състояние:&nbsp;Вучич прекъсна посещението си в САЩ</p>

Вучич прекъсна посещението си в САЩ заради влошено здравословно състояние

Свят Преди 4 часа

Сръбският президент се е почувствал зле и след консултация с медицинско лице е решил да се прибере в Сърбия

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

Любопитно Преди 4 часа

В тази статия ви представяме 5 неочевидни признака, че спешно се нуждаете от почивка

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Любопитно Преди 5 часа

Инфлуенсърите Ивелина и Герман покориха “Платформата на любовта”

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

Пари Преди 5 часа

БНБ публикува нови отговори на въпроси, касаещи въвеждането на еврото у нас